dnes
Pátek - oblacno
24°C
zítra
Sobota - polojasno
25°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
24°C
Vedení Prahy 3 nečekaně odvolalo ředitelku příspěvkové kulturní organizace, v soutěži hledá jejího nástupce
Ilustrační foto: archiv

Vedení Prahy 3 nečekaně odvolalo ředitelku příspěvkové kulturní organizace, v soutěži hledá jejího nástupce

Vedení Prahy 3 hledá ve výběrovém řízení někoho, kdo se postaví do čela obecní kulturní organizace Za Trojku. Na začátku minulého měsíce totiž byla odvolána ředitelka Magda Danel. Tento nečekaný krok vyvolal rozruch, působení Danel hodnotila pozitivně laická a odborná veřejnost.

Radnice připouští, že vedení organizace po kulturní stránce se díky nyní již bývalé ředitelce zlepšilo, nicméně svůj krok obhajuje tím, že se Danel dopustila manažerských pochybení při nakládání s veřejnými financemi.

„To vedlo ke ztrátě důvěry gesčních radních a k jejímu následnému odvolání z manažerské pozice ředitelky. Jedním z důvodů odvolání je fakt, že paní Danel by nadále neměla mít dispoziční právo k bankovnímu účtu příspěvkové organizace s rozpočtem 10 milionů korun ročně,“ uvedla mluvčí třetí městské části Michaela Luňáčková. Oněmi gesčními radními jsou radní pro kulturu Jana Belecová (Piráti) a místostarosta Tomáš Mikeska (TOP 09 / STAN).

Usnesením radních byla dočasnou ředitelkou jmenována vedoucí odboru kultury Eva Hájková. Výběrové řízení na nového ředitele/ředitelku, které bylo vyhlášeno 22. listopadu, potrvá do 10. ledna.

„Na začátku září proběhla v organizaci Za Trojku mimořádná finanční kontrola, která měla s nejvyšší pravděpodobností, vzhledem k předcházejícímu stupňování nepřiměřeného tlaku na vedení Za Trojku, přinést negativní závěry, výsledek kontroly však neshledal pochybení v hospodaření,“ uvedli ve společném prohlášení Magda Danel a její bývalý zástupce, kurátor a historik umění Petr Vaňous. Ten rezignoval na svou funkci krátce před odvoláním ředitelky.

„Čistky, které nyní radnice Prahy 3 provádí, jsou alarmující. Proto vyzýváme odbornou i laickou veřejnost k veřejnému vyjádření podpory jakoukoliv formou,“ uvedli oba v listopadovém prohlášení.

Luňáčková zmiňovanou finanční kontrolu obhajuje. „Poté, co paní Danel nebyla schopna po několika výzvách zřizovatele od prosince 2018 vypovědět smlouvu se společností Amden (ta byla nakonec vypovězena až v říjnu 2019, pozn. aut.), na jejímž základě odcházelo z účtu Za Trojku neadekvátní množství finančních prostředků, a to i „bez ohledu na rozsah a strukturu čerpaných služeb“ – jak smlouva uvádí, bylo v září 2019 kontrolnímu odboru MČ Praha 3 uloženo provést kontrolu v příspěvkové organizaci Za Trojku. Kontrola zjistila řadu dalších nesrovnalostí. Kontrolní zpráva je uveřejněna na webu MČ Praha 3,“ napsala mluvčí městské části. O nepřiměřený talk se podle ní nejedná, radní se prý jen snažili napravit chyby v hospodaření organizace  Za Trojku.

K odvolání Danel se postavil kriticky bývalý starosta Prahy 3 a nyní opoziční zastupitel Alexander Bellu (ODS). „Magda Danel je člověk oddaný své profesi, ve které byla vždy velmi vážena a je zároveň absolutně apolitický člověk. Je čerstvou obětí čistek vedených radnicí. Nynější radnice se za rok své vlády zbavila tolika zaměstnanců, že takové čistky nejspíš nemají v historii Prahy 3 obdoby,“ uvedl Bellu. Příspěvková organizace Prahy 3 Za Trojku byla založena v roce 2015, kdy byl místostarostou. „Napadání za bezdůvodné čistky jsou pouze účelová a nijak nesouvisí s oprávněným odvoláním paní Danel,“ reagovala mluvčí Prahy 3 Luňáčková.


Praha 4 poskytne další slevy na nájemném

Dnes v 09:25

Další vlnu slev schválila na středečním zasedání Rada městské části Praha 4. Úlevy se týkají těch podnikatelů, kteří jsou v nájmu v nebytových prostorách městské části, a kteří kvůli krizovým opatřením vlády nemohli mít otevřeny své provozovny v květnu nebo červnu. Těmto nájemcům poskytne městská...

Pražský inovační institut má nového ředitele

Včera v 09:29

Na základě otevřeného a transparentního výběrového řízení na pozici nového ředitele Pražského inovačního institutu byl po komisní shodě vybrán Bohumil Kartous. 

V Praze 1 uctili památku statečného vojáka a odbojáře armádního generála Josefa Bílého

1. července 2020 v 19:00

Armádní generál Josef Bílý se narodil 30. 6. 1872. K uctění jeho památky se uskutečnila v úterý 30. června v Mikulandské ulici vzpomínková akce. Setkání před pamětní deskou se mj. zúčastnili starosta Prahy 1 Petr Hejma, ředitel Vojenského historického ústavu generál Aleš Knížek i Mojmír Churavý a...

Radnice se setkala s obyvateli na téma vnitrobloků

1. července 2020 v 08:28

Před revitalizací veřejných prostranství se radnice Prahy 11 ptala místních obyvatel na jejich názor.

Praha 11 informovala občany, jak si vedla v době koronaviru

30. června 2020 v 16:23

V parku Ocelík se konalo setkání zástupců radnice, městské policie a dobrovolných hasičů s občany. Na něm byla prezentována opatření přijatá městskou částí na ochranu obyvatel před rizikem nákazy koronavirem.

Další články
Nahoru