Dnes Středa - jasno 1°C
Zítra Čtvrtek - snih 2°C
Středa 27. 1. 2021
Svátek má Ingrid
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Vedení Prahy 3 nečekaně odvolalo ředitelku příspěvkové kulturní organizace, v soutěži hledá jejího nástupce
Ilustrační foto: archiv

Vedení Prahy 3 nečekaně odvolalo ředitelku příspěvkové kulturní organizace, v soutěži hledá jejího nástupce

Vedení Prahy 3 hledá ve výběrovém řízení někoho, kdo se postaví do čela obecní kulturní organizace Za Trojku. Na začátku minulého měsíce totiž byla odvolána ředitelka Magda Danel. Tento nečekaný krok vyvolal rozruch, působení Danel hodnotila pozitivně laická a odborná veřejnost.

Radnice připouští, že vedení organizace po kulturní stránce se díky nyní již bývalé ředitelce zlepšilo, nicméně svůj krok obhajuje tím, že se Danel dopustila manažerských pochybení při nakládání s veřejnými financemi.

„To vedlo ke ztrátě důvěry gesčních radních a k jejímu následnému odvolání z manažerské pozice ředitelky. Jedním z důvodů odvolání je fakt, že paní Danel by nadále neměla mít dispoziční právo k bankovnímu účtu příspěvkové organizace s rozpočtem 10 milionů korun ročně,“ uvedla mluvčí třetí městské části Michaela Luňáčková. Oněmi gesčními radními jsou radní pro kulturu Jana Belecová (Piráti) a místostarosta Tomáš Mikeska (TOP 09 / STAN).

Usnesením radních byla dočasnou ředitelkou jmenována vedoucí odboru kultury Eva Hájková. Výběrové řízení na nového ředitele/ředitelku, které bylo vyhlášeno 22. listopadu, potrvá do 10. ledna.

„Na začátku září proběhla v organizaci Za Trojku mimořádná finanční kontrola, která měla s nejvyšší pravděpodobností, vzhledem k předcházejícímu stupňování nepřiměřeného tlaku na vedení Za Trojku, přinést negativní závěry, výsledek kontroly však neshledal pochybení v hospodaření,“ uvedli ve společném prohlášení Magda Danel a její bývalý zástupce, kurátor a historik umění Petr Vaňous. Ten rezignoval na svou funkci krátce před odvoláním ředitelky.

„Čistky, které nyní radnice Prahy 3 provádí, jsou alarmující. Proto vyzýváme odbornou i laickou veřejnost k veřejnému vyjádření podpory jakoukoliv formou,“ uvedli oba v listopadovém prohlášení.

Luňáčková zmiňovanou finanční kontrolu obhajuje. „Poté, co paní Danel nebyla schopna po několika výzvách zřizovatele od prosince 2018 vypovědět smlouvu se společností Amden (ta byla nakonec vypovězena až v říjnu 2019, pozn. aut.), na jejímž základě odcházelo z účtu Za Trojku neadekvátní množství finančních prostředků, a to i „bez ohledu na rozsah a strukturu čerpaných služeb“ – jak smlouva uvádí, bylo v září 2019 kontrolnímu odboru MČ Praha 3 uloženo provést kontrolu v příspěvkové organizaci Za Trojku. Kontrola zjistila řadu dalších nesrovnalostí. Kontrolní zpráva je uveřejněna na webu MČ Praha 3,“ napsala mluvčí městské části. O nepřiměřený talk se podle ní nejedná, radní se prý jen snažili napravit chyby v hospodaření organizace  Za Trojku.

K odvolání Danel se postavil kriticky bývalý starosta Prahy 3 a nyní opoziční zastupitel Alexander Bellu (ODS). „Magda Danel je člověk oddaný své profesi, ve které byla vždy velmi vážena a je zároveň absolutně apolitický člověk. Je čerstvou obětí čistek vedených radnicí. Nynější radnice se za rok své vlády zbavila tolika zaměstnanců, že takové čistky nejspíš nemají v historii Prahy 3 obdoby,“ uvedl Bellu. Příspěvková organizace Prahy 3 Za Trojku byla založena v roce 2015, kdy byl místostarostou. „Napadání za bezdůvodné čistky jsou pouze účelová a nijak nesouvisí s oprávněným odvoláním paní Danel,“ reagovala mluvčí Prahy 3 Luňáčková.


Informace o zhodnocování volných finančních prostředků Prahy 2 v loňském roce

Včera ve 21:36

Radní Prahy 2 včera vzali na vědomí informaci o zhodnocování volných finančních prostředků k 31. prosinci 2020. Druhá městská část za loňský rok zhodnotila finanční prostředky z prodeje domů a bytových jednotek v investičním portfoliu, na termínovaných vkladech a spořicích účtech celkem o téměř...

Radní Prahy 5 Čahoj z TOP 09 rezignoval z osobních důvodů, nahradil ho spolustraník Kavalírek

Včera ve 21:05

Ve vedení Prahy 5 dochází k obměně radního pro oblasti financí, IT a EU fondů. Dosavadního radního Viktora Čahoje z TOP 09 střídá ve funkci jeho stranický kolega Jan Kavalírek. Čahoj na svůj post rezignoval z osobních důvodů. Radním byl nepřetržitě od listopadu...

Pátá a šestá městská část startují spolupráci v oblasti mobility

Včera ve 20:19

Starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková a místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek se sešli, aby si předali zkušenosti mezi radnicemi a nastartovali spolupráci.

Tři významné vzpomínkové akce připomenou Den památky obětí holocaustu

Včera v 16:12

Vzhledem k aktuální nepříznivé epidemiologické situaci a s ohledem na krizové opatření Vlády ČR proběhnou zítra akce v online prostoru.

Přihlaste svůj nápad do soutěže Adapterra Awards

Včera v 15:35

Třetí ročník soutěže Adapterra Awards odstartoval a až do konce letošního března mohou lidé na webuwww.adapterraawards.cz přihlašovat již hotové projekty, které pomáhají zvládat dopady klimatické krize.

Zítra zasedne Zastupitelstvo městské části Praha 5

25. ledna 2021 v 16:40

Zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5 se koná 26. ledna od 9 hodin a bude online.

Tragédie v Uhříněvsi, vlak tam na přejezdu srazil člověka

25. ledna 2021 v 11:55

Na železničním přejezdu v Uhříněvsi srazil včera krátce podevatenácté hodině rychlík člověka. Signalizační zařízení bylo údajně v provozu.

Další články
Nahoru