dnes
Úterý - oblacno
18°C
zítra
Středa - polojasno
21°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
15°C
Vedení Prahy 2 uctilo na Karlově náměstí oběti spojeneckého bombardování z roku 1945
Pietní akt u pamětní desky na Karlově náměstí. Foto: JP

Vedení Prahy 2 uctilo na Karlově náměstí oběti spojeneckého bombardování z roku 1945

Praha 2 si dnes hodinu před polednem připomněla oběti spojeneckého náletu a bombardování hlavního města, od kterého uplynulo 74 let. Nálet se uskutečnil 14. února 1945, jen pár měsíců před konce války. Pietního aktu u pamětní desky na Karlově náměstí se společně se starostkou městské části Praha 2 Janou Černochovou zúčastnili i místostarostové Jan Kolář a Jaroslav Šolc a radní Renata Kašická a Michal Zuna.

 „V blízkosti této desky byl veřejný kryt, kde se ukrylo na 120 žen a dětí. Kryt dostal přímý zásah, všichni tam zahynuli. Chtěla bych ocenit odvahu a odhodlání Pražanů po výbuchu, lidská solidarita byla obrovská,“ sdělila Jana Černochová.

Stejně jako ostatní hosté pietního aktu u desky, kterou ze střepin bomb vytvořil před čtyřmi lety sochař Petr Císařovský, zapálila svíčku. Svou poctu padlým vyjádřili také představitelé Jednoty československé obce legionářské v Praze 2 Václav Kuchynka, Tichomir Mirkovič a Jaroslav Syrový, a také zástupci spolku Vltavan.

cernochova-pieta_1

Jana Černochová s knihou Popel Popeleční středy

„Jsem moc ráda, že se zde každý rok setkáváme a uctíváme památku těch, kteří nálet nepřežili a zároveň vzpomínáme na statečnost a nasazení těch, kteří po náletech riskovali vlastní životy a díky jejich nasazení nebylo obětí na životech ještě víc,“ dodala starostka Černochová.

Nálet na Prahu o Popeleční středě roku 1945 si vyžádal životy sedmi stovek lidí, více než tisícovka dalších při něm byla těžce zraněna. Tragická bilance byla o to smutnější, že to byl podle všeho důsledek navigačního omylu – část posádek letadel se domnívala, že má pod sebou Drážďany, a zahájila proto bombardování. Pražané navíc neměli s nálety téměř žádné zkušenosti, houkání sirén proto značná část z nich ignorovala.

Letadla svrhla bomby v pásmu od Zlíchova přes Palackého most, Vyšehrad, Karlovo náměstí a část Nuslí, Pankráce, Vinohrad a Vršovic. Nálet trval necelé čtyři minuty a nezasáhl žádné vojensky významné objekty, zničil ale desítky domů a řadu dalších poškodil.

Zasažena byla i Všeobecná nemocnice na Karlově, shořely dílny Národního divadla na Vinohradech a silně byly porušeny skleníky Botanické zahrady.

Stálá expozice, která na panelech s texty a dobovými fotografiemi připomíná nálet, je k vidění v bunkru Folimanka, který radnice druhé městské jednou za měsíc zpřístupňuje zdarma veřejnosti. V bunkru je vystavena i nevybuchlá bomba z náletu na Prahu.


Praha 2 letos nezvýší nájemné o výši inflace

Dnes v 07:45

Rada městské části na svém jednání v pondělí 25. května rozhodla, že se nájemné v obecních bytech letos zvyšovat nebude. Rozhodnutím Rada revokovala své usnesení z února letošního roku o zvýšení nájemného u smluv o nájmu bytových prostor o míru inflace pro období od 1. července 2020. Vedení...

Praha vyhlašuje druhé kolo Programu celoměstské podpory vzdělávání

Dnes v 07:30

Rada hl. m. Prahy vyhlašuje druhé grantové kolo Programu celoměstské podpory vzdělávání na území hlavního města Prahy pro rok 2020. To je zaměřené na prevenci sociálního vyloučení ve školách zřízených hlavním městem Prahou.

Praha přijímá žádosti o slevu na nájemném

Včera v 11:28

Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na slevu z nájemného v prostorách hl. m. Prahy“ v programu Covid – Nájemné. 

Daň z nemovitosti zůstává v Praze 2 stejná

Včera v 10:42

Ke konci tohoto měsíce je splatná roční daň z nemovitosti. Pro mnohé Pražany jde o další finanční zásah do už tak zatíženého rodinného rozpočtu. Obyvatelé dvojky, kteří vlastní dům nebo byt, jako jedni z mála za ni zaplatí stejně jako v předešlých letech. Vloni o tom rozhodli radní...

V bytě na Jarově zemřel kojenec

24. května 2020 v 16:38

Kriminalisté prošetřují tragický případ, ke kterému došlo dnes v ranních hodinách v Praze 3. V bytů domu v ulici Pod Lipami na Jarově zemřel kojenec.

Další články
Nahoru