dnes
Čtvrtek - mlha
16°C
zítra
Pátek - oblacno
18°C
pozítří
Sobota - oblacno
23°C
Vedení Prahy 2 uctilo na Karlově náměstí oběti spojeneckého bombardování z roku 1945
Pietní akt u pamětní desky na Karlově náměstí. Foto: JP

Vedení Prahy 2 uctilo na Karlově náměstí oběti spojeneckého bombardování z roku 1945

Praha 2 si dnes hodinu před polednem připomněla oběti spojeneckého náletu a bombardování hlavního města, od kterého uplynulo 74 let. Nálet se uskutečnil 14. února 1945, jen pár měsíců před konce války. Pietního aktu u pamětní desky na Karlově náměstí se společně se starostkou městské části Praha 2 Janou Černochovou zúčastnili i místostarostové Jan Kolář a Jaroslav Šolc a radní Renata Kašická a Michal Zuna.

 „V blízkosti této desky byl veřejný kryt, kde se ukrylo na 120 žen a dětí. Kryt dostal přímý zásah, všichni tam zahynuli. Chtěla bych ocenit odvahu a odhodlání Pražanů po výbuchu, lidská solidarita byla obrovská,“ sdělila Jana Černochová.

Stejně jako ostatní hosté pietního aktu u desky, kterou ze střepin bomb vytvořil před čtyřmi lety sochař Petr Císařovský, zapálila svíčku. Svou poctu padlým vyjádřili také představitelé Jednoty československé obce legionářské v Praze 2 Václav Kuchynka, Tichomir Mirkovič a Jaroslav Syrový, a také zástupci spolku Vltavan.

cernochova-pieta_1

Jana Černochová s knihou Popel Popeleční středy

„Jsem moc ráda, že se zde každý rok setkáváme a uctíváme památku těch, kteří nálet nepřežili a zároveň vzpomínáme na statečnost a nasazení těch, kteří po náletech riskovali vlastní životy a díky jejich nasazení nebylo obětí na životech ještě víc,“ dodala starostka Černochová.

Nálet na Prahu o Popeleční středě roku 1945 si vyžádal životy sedmi stovek lidí, více než tisícovka dalších při něm byla těžce zraněna. Tragická bilance byla o to smutnější, že to byl podle všeho důsledek navigačního omylu – část posádek letadel se domnívala, že má pod sebou Drážďany, a zahájila proto bombardování. Pražané navíc neměli s nálety téměř žádné zkušenosti, houkání sirén proto značná část z nich ignorovala.

Letadla svrhla bomby v pásmu od Zlíchova přes Palackého most, Vyšehrad, Karlovo náměstí a část Nuslí, Pankráce, Vinohrad a Vršovic. Nálet trval necelé čtyři minuty a nezasáhl žádné vojensky významné objekty, zničil ale desítky domů a řadu dalších poškodil.

Zasažena byla i Všeobecná nemocnice na Karlově, shořely dílny Národního divadla na Vinohradech a silně byly porušeny skleníky Botanické zahrady.

Stálá expozice, která na panelech s texty a dobovými fotografiemi připomíná nálet, je k vidění v bunkru Folimanka, který radnice druhé městské jednou za měsíc zpřístupňuje zdarma veřejnosti. V bunkru je vystavena i nevybuchlá bomba z náletu na Prahu.


Odloženo: První Veřejné fórum Prahy 11

Včera ve 12:42

Radnice Prahy 11 první Veřejné fórum naplánovala a připravila na 8. října do Komunitního centra Matky Terezy. S ohledem na vývoj epidemiologické situace a vládní omezení pro vnitřní akce radnice konání akce odkládá.

Praha 5: Uzavření úřadu pro veřejnost z důvodu konání voleb

28. září 2020 ve 20:32

Úřad městské části Praha 5 bude v pátek 2. října z důvodu konání voleb do Senátu Parlamentu ČR pro veřejnost uzavřen.

Úřad městské části Praha 6 omezí provoz

28. září 2020 v 10:17

Z důvodu voleb do Senátu PČR bude v pátek 2. a 9. října omezen provoz budovy Úřadu městské části Praha 6, včetně detašovaných pracovišť.

Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

26. září 2020 v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

26. září 2020 v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Další články
Nahoru