dnes
Úterý - jasno
30°C
zítra
Středa - skorojasno
30°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
32°C
Vedení Prahy 2 uctilo na Karlově náměstí oběti spojeneckého bombardování z roku 1945
Pietní akt u pamětní desky na Karlově náměstí. Foto: JP

Vedení Prahy 2 uctilo na Karlově náměstí oběti spojeneckého bombardování z roku 1945

Praha 2 si dnes hodinu před polednem připomněla oběti spojeneckého náletu a bombardování hlavního města, od kterého uplynulo 74 let. Nálet se uskutečnil 14. února 1945, jen pár měsíců před konce války. Pietního aktu u pamětní desky na Karlově náměstí se společně se starostkou městské části Praha 2 Janou Černochovou zúčastnili i místostarostové Jan Kolář a Jaroslav Šolc a radní Renata Kašická a Michal Zuna.

 „V blízkosti této desky byl veřejný kryt, kde se ukrylo na 120 žen a dětí. Kryt dostal přímý zásah, všichni tam zahynuli. Chtěla bych ocenit odvahu a odhodlání Pražanů po výbuchu, lidská solidarita byla obrovská,“ sdělila Jana Černochová.

Stejně jako ostatní hosté pietního aktu u desky, kterou ze střepin bomb vytvořil před čtyřmi lety sochař Petr Císařovský, zapálila svíčku. Svou poctu padlým vyjádřili také představitelé Jednoty československé obce legionářské v Praze 2 Václav Kuchynka, Tichomir Mirkovič a Jaroslav Syrový, a také zástupci spolku Vltavan.

cernochova-pieta_1

Jana Černochová s knihou Popel Popeleční středy

„Jsem moc ráda, že se zde každý rok setkáváme a uctíváme památku těch, kteří nálet nepřežili a zároveň vzpomínáme na statečnost a nasazení těch, kteří po náletech riskovali vlastní životy a díky jejich nasazení nebylo obětí na životech ještě víc,“ dodala starostka Černochová.

Nálet na Prahu o Popeleční středě roku 1945 si vyžádal životy sedmi stovek lidí, více než tisícovka dalších při něm byla těžce zraněna. Tragická bilance byla o to smutnější, že to byl podle všeho důsledek navigačního omylu – část posádek letadel se domnívala, že má pod sebou Drážďany, a zahájila proto bombardování. Pražané navíc neměli s nálety téměř žádné zkušenosti, houkání sirén proto značná část z nich ignorovala.

Letadla svrhla bomby v pásmu od Zlíchova přes Palackého most, Vyšehrad, Karlovo náměstí a část Nuslí, Pankráce, Vinohrad a Vršovic. Nálet trval necelé čtyři minuty a nezasáhl žádné vojensky významné objekty, zničil ale desítky domů a řadu dalších poškodil.

Zasažena byla i Všeobecná nemocnice na Karlově, shořely dílny Národního divadla na Vinohradech a silně byly porušeny skleníky Botanické zahrady.

Stálá expozice, která na panelech s texty a dobovými fotografiemi připomíná nálet, je k vidění v bunkru Folimanka, který radnice druhé městské jednou za měsíc zpřístupňuje zdarma veřejnosti. V bunkru je vystavena i nevybuchlá bomba z náletu na Prahu.


Policie dostane dva velitelské vozy Škoda Kodiaq

20. července 2019 v 06:55

Policie České republiky čerpá finance pro svůj chod především z Ministerstva vnitra ČR, pražský magistrát se však rozhodl darovat Krajskému ředitelství policie hl. m. Prahy dva speciálně upravené velitelské vozy značky Škoda Kodiaq v celkové hodnotě 4 miliony korun. Stalo se tak na základě žádosti...

Praha 6: Dotazy posílejte na radnici

18. července 2019 v 07:37

Dotazy na témata, týkající se dopravy, památek, bezpečnosti, školství, životního prostředí, zdravotnictví a dalších oblastí, mohou obyvatelé šesté městské části zasílat prostřednictvím webových stránek přímo kompetentním osobám.

Praha 2 žádá magistrát o kontrolu stavu stromořadí v ulicích na svém území

17. července 2019 ve 14:11

Radní Prahy 2 se usnesli, že městská část požádá magistrát o kontrolu faktického stavu všech uličních stromořadí na území městské části. Tato stromořadí jsou majetkem hlavního města. Praha 2 chce znát stav stromů zejména s ohledem na bezpečnost.

Další články
Nahoru