Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - polojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
KomentářePolitika

Vedení Prahy 13 kritizuje zdražení svozu odpadu na sídlištích, obává se vzniku černých skládek

Většině obyvatel hlavního města se od začátku letošního roku zvýšily ceny za svoz odpadu. Pražští zastupitelé totiž před Vánoci schválili vyhlášku s novým výpočtem cen, který je nutný kvůli novele odpadového zákona. Ceny se zvýšily nejvíce v případě velkých kontejnerů na sídlištích, kde to je oproti loňsku zhruba dvojnásobek. A právě tento fakt kritizuje politické vedení Prahy 13. V této městské části se totiž zdražení svozu dotkne řady lidí. V tiskové zprávě o tom informovala radnice Lucie Steinerová.

Dosud Pražané platili 25 až 75 haléřů za litr odpadu, a to podle velikosti nádoby a četnosti svozu. Od 1. ledna 2022 ale platí jednotná sazba pro všechny – padesát haléřů za litr. Cena vyplývá z novely obecně závazné vyhlášky o místním poplatku za svoz komunálního odpadu, kterou 16. prosince projednalo zastupitelstvo hlavního města.

„Změny sazeb jsou vázané na velikost nádob, jednoznačně nejvíce budou muset sáhnout do kapsy obyvatelé sídlišť, kteří zaplatí až dvojnásobek současné částky. Proti tomuto rozhodnutí jsme se na zastupitelstvu jednoznačně postavili, a to bez ohledu na politickou příslušnost zastupitelů z Prahy 13,“ řekl starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS).

„Není fér nejvíce zdražit svoz odpadu obyvatelům sídlišť, kde žije nejvíce lidí, a tedy je logicky třeba na odpady používat kontejnery,“ dodal.

Například dům na sídlišti, který má přistaveny největší kontejnery s objemem 1100 litrů se svozem třikrát týdně, dosud platil asi 46 000 korun ročně. Nově by to mělo být 85 800 korun.

Původní sazby také byly vázané na velikost nádob a reflektovaly skutečné náklady na odvoz odpadu, protože vyšší sazby se týkaly menších nádob, u kterých bylo za stejné dopravní náklady svezeno méně odpadu.

„Není žádným tajemstvím, že svoz komunálního odpadu všude na sídlištích s sebou přináší řadu těžkostí a zvýšením poplatku na dvojnásobek se situace nijak nezlepší. Naopak, reálně hrozí vznik dalších černých skládek a hromadění odpadků kolem kontejnerů,“ dodala místostarostka Marcela Plesníková (ANO).

Vodrážka i Plesníková jsou zároveň pražskými zastupiteli, oba působí v opozici. Hlavnímu městu vládne koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN).


Autor: TZ, red

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

Včera v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru