Dnes Sobota - dest 25°C
Zítra Neděle - oblacno 28°C
Sobota 13. 7. 2024
Svátek má Markéta
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vedení Prahy 10 zveřejnilo letošní investiční plány
Nové sídlo radnice Prahy 10 je ve Vršovicích. Foto: MČ Praha 10

Vedení Prahy 10 zveřejnilo letošní investiční plány

Před Vánoci schválený rozpočet desáté městské části na rok 2024 počítá s příjmy ve výši 1 446 milionů korun. Celkové výdaje dosáhnou 1 686 milionů korun. Na investice půjde 35 procent všech prostředků, konkrétně jde o částku 595 milionů korun. Schodek rozpočtu dosáhne 239 milionů korun, což je výrazné snížení oproti předchozím rokům. Informoval o tom mluvčí Prahy 10 Ján Bruno Tropp.

„Připravený a schválený plán hospodaření pro rok 2024 respektuje ekonomickou realitu, nerezignuje však na investice, opravy a tolik potřebné revitalizace veřejných prostranství. Proměn se tak dočká třeba okolí Botiče ve Vršovicích, Makuchovy lávky nebo prostranství u metra Strašnická. Jako největší benefit tohoto rozpočtu vnímám snížení schodku. Věřím, že v příštích letech se nám podaří hospodaření Desítky zcela uzdravit,“ řekl starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS).

S proměnou veřejných prostranství souvisí i revitalizace parků a údržba zeleně. „V tomto roce začne příprava druhé etapy revitalizace parku Na Solidaritě. Obnova jižní části naváže na dokončenou úpravu severní části parku. Postupně se promění i park pojmenovaný po vršovické rodačce Ruth Bondyové, dříve Pod Rapidem, ve kterém se již loni objevila čítárna pod širým nebem. V následujících týdnech nás mimo jiné čeká jednání s Technickou správou komunikací hl. m. Prahy nad plánem údržby a čištění desítkových chodníků a ulic. Větší důraz také letos přikládáme opravám dětských hřišť,“ sdělil radní pro životní prostředí a udržitelnost Milan Maršálek (VLASTA).

I v roce 2024 čekají městskou část investice do budov základních a mateřských škol. Za zmínku stojí snížení energetické náročnosti ZŠ Nad Vodovodem a MŠ Magnitogorská nebo pokračující rekonstrukce ZŠ V Olšinách. „Ze zkušenosti víme, že investice do zateplení těchto objektů mohou přispět ke snížení nákladů na vytápění až o 40 procent. Vedle rekonstrukcí budov budeme pokračovat v posilování školských kapacit. V září roku 2023 jsme otevřeli novou mateřskou školu pro 168 dětí, nyní připravujeme projektovou dokumentaci na navýšení kapacit u vybraných základních škol,“ přiblížila místostarostka Olga Koumarová (ODS).

Investicemi do školních budov to však nekončí. „I v letošním roce pokračují programy na podporu školství, zdravého vývoje dětí a mládeže. Ve dvanácti základních školách pokračuje projekt Trenéři do škol a námi zřizovaným školám přispíváme na úvazek psychologa nebo speciálního pedagoga,“ uvedl radní pro školství Ondřej Počarovský (TOP 09).

Klíčovým projektem na pomezí kultury a památkové péče je rekonstrukce vily Karla Čapka. Ta by se v tomto roce měla rozjet a v domě může vzniknout tzv. hausmuseum podobné třeba vile Tugendhat. „S kolegou radním pro kulturu jsme vytipovali další významné objekty, které potřebují naši péči. Samozřejmě pozornost budu věnovat i zajištění budovy staré radnice ve Vršovické,“ řekl první místostarosta Tomáš Pek (TOP 09).

Kromě bývalého sídla radnice na Vršovické ulici se radní starají o další svěřený nemovitý majetek. „I když je rozpočet nastaven spíše úsporně, v příštím roce jsme navýšili prostředky pro rekonstrukce obecních bytů. Těch Desítka spravuje přes tři tisíce a nájem poskytuje například seniorům, osobám v kategorii dostupného a sociálního bydlení nebo bydlení v zájmu obce, což jsou osoby pracující ve zdravotnictví, v sociálních službách, hasiči, policisté nebo strážníci. Zastupitelstvo nedávno schválilo úpravu nových zásad nájemního bydlení, díky kterým bude mít možnost požádat o nájem v městském bytě širší okruh žadatelů,“ sdělil místostarosta Radek Lojda (TOP 09), který má ve své gesci bydlení a bytovou politiku.

I letos se občané desáté městské části a jejich sousedé mohou těšit na kulturní, společenské a sportovní akce. „I když kultura je tou první oblastí, na které se v ekonomicky těžkých časech šetří, podařilo se nám objem akcí zachovat. V následujících dvanácti měsících se občané mohou těšit na Letní scénu, sportovní dny, masopustní slavnosti a více než desítku dalších akcí,“ sdělil místostarosta pro kulturu a sport Pavel Šutka (ODS).

V sociální oblasti budou pokračovat programy na podporu paliativní péče a rodin s dětmi s těžkým zdravotním postižením, otevře se nové sociální centrum a bude pokračovat spolupráce s FN Královské Vinohrady a dalšími zdravotnickými zařízeními na území Prahy 10. „Hlavní kapitolou této oblasti je podpora příspěvkových organizací, zejména naše CSOP, která provozuje tři domy pro seniory, dva domovy se zvláštním režimem nebo odlehčovací a pečovatelskou službu. Jsem rád, že všechny tyto programy se podařilo udržet,“ shrnul svou gesci místostarosta pro sociální a rodinnou politiku David Kašpar (STAN).

V návaznosti na mezinárodní situaci posilujeme a budeme dále posilovat i technologickou infrastrukturu. V posledních letech se terčem útoků staly právě místní samosprávy. „Těch opatření je celá řada, ať už jsou to nějaká doporučení od odborníků na kyberbezpečnost, investice do firewallů nebo třeba rozdělení serverové infrastruktury,“ dodal závěrem radní Mikuláš Pobuda (ODS).

Rozpočet pro rok 2024 je podle starosty Valoviče transparentní a hospodářsky odpovědný.


Autor: red

Změna ve vedení Prahy 2, Jitka Urbánková rezignovala na funkci radní

24. června 2024 ve 23:47

V úvodu pondělního zasedání Zastupitelstva městské části Prahy 2 rezignovala Jitka Urbánková (ANO) na svou funkci radní. Tuto funkci vykonávala od 17. října 2022. Vzhledem k nastelé situaci hned po jednání zastupitelstva mimořádně zasedla Rada městské části Praha 2, která schválila místostarostce...

Primátor navštívil Kolovraty. Ocenil hasiče, jednal o projektech

21. června 2024 v 10:11

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda pokračuje v avizovaných návštěvách městských částí, nyní přišla řada na Kolovraty. Plánují se zde důležité infrastrukturní projekty i nová výstavba, jejich dopady byly také tématem společného jednání s představiteli radnice.  

Praha 11 má kromě nového starosty i nové radní

13. června 2024 ve 22:27

Zastupitelé Prahy 11 ve čtvrtek zvolili nejen nového starostu, kterým se stal Martin Sedeke z ODS, ale i nové členy do rady.

Vedení Prahy 4 nepodpořilo projekt Rezidence Herálecká

12. června 2024 ve 22:43

Praha 4 neuzavře smlouvu o spolupráci se společností Rezidence Herálecká, a neposkytne tak investorovi nezbytnou součinnost ze strany městské části při povolení a realizaci novostavby bytového domu na rohu ulic Pacovská a Herálecká I. Rada městské části Praha 4 na svém aktuálním jednání předložený...

Výsledky eurovoleb oznámí statistici až hodinu před nedělní půlnocí

8. června 2024 ve 22:03

Hlasy voličů v evropských volbách v Česku sečetli volební komisaři ve všech okrscích, vyplývá se sobotního večerního sdělení Českého statistického úřadu (ČSÚ) na sociální síti X.

Další články
Nahoru