Dnes Pátek - obcasny-dest 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 1. 3. 2024
Svátek má Bedřich
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vedení Prahy 10 zveřejnilo letošní investiční plány
Nové sídlo radnice Prahy 10 je ve Vršovicích. Foto: MČ Praha 10

Vedení Prahy 10 zveřejnilo letošní investiční plány

Před Vánoci schválený rozpočet desáté městské části na rok 2024 počítá s příjmy ve výši 1 446 milionů korun. Celkové výdaje dosáhnou 1 686 milionů korun. Na investice půjde 35 procent všech prostředků, konkrétně jde o částku 595 milionů korun. Schodek rozpočtu dosáhne 239 milionů korun, což je výrazné snížení oproti předchozím rokům. Informoval o tom mluvčí Prahy 10 Ján Bruno Tropp.

„Připravený a schválený plán hospodaření pro rok 2024 respektuje ekonomickou realitu, nerezignuje však na investice, opravy a tolik potřebné revitalizace veřejných prostranství. Proměn se tak dočká třeba okolí Botiče ve Vršovicích, Makuchovy lávky nebo prostranství u metra Strašnická. Jako největší benefit tohoto rozpočtu vnímám snížení schodku. Věřím, že v příštích letech se nám podaří hospodaření Desítky zcela uzdravit,“ řekl starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS).

S proměnou veřejných prostranství souvisí i revitalizace parků a údržba zeleně. „V tomto roce začne příprava druhé etapy revitalizace parku Na Solidaritě. Obnova jižní části naváže na dokončenou úpravu severní části parku. Postupně se promění i park pojmenovaný po vršovické rodačce Ruth Bondyové, dříve Pod Rapidem, ve kterém se již loni objevila čítárna pod širým nebem. V následujících týdnech nás mimo jiné čeká jednání s Technickou správou komunikací hl. m. Prahy nad plánem údržby a čištění desítkových chodníků a ulic. Větší důraz také letos přikládáme opravám dětských hřišť,“ sdělil radní pro životní prostředí a udržitelnost Milan Maršálek (VLASTA).

I v roce 2024 čekají městskou část investice do budov základních a mateřských škol. Za zmínku stojí snížení energetické náročnosti ZŠ Nad Vodovodem a MŠ Magnitogorská nebo pokračující rekonstrukce ZŠ V Olšinách. „Ze zkušenosti víme, že investice do zateplení těchto objektů mohou přispět ke snížení nákladů na vytápění až o 40 procent. Vedle rekonstrukcí budov budeme pokračovat v posilování školských kapacit. V září roku 2023 jsme otevřeli novou mateřskou školu pro 168 dětí, nyní připravujeme projektovou dokumentaci na navýšení kapacit u vybraných základních škol,“ přiblížila místostarostka Olga Koumarová (ODS).

Investicemi do školních budov to však nekončí. „I v letošním roce pokračují programy na podporu školství, zdravého vývoje dětí a mládeže. Ve dvanácti základních školách pokračuje projekt Trenéři do škol a námi zřizovaným školám přispíváme na úvazek psychologa nebo speciálního pedagoga,“ uvedl radní pro školství Ondřej Počarovský (TOP 09).

Klíčovým projektem na pomezí kultury a památkové péče je rekonstrukce vily Karla Čapka. Ta by se v tomto roce měla rozjet a v domě může vzniknout tzv. hausmuseum podobné třeba vile Tugendhat. „S kolegou radním pro kulturu jsme vytipovali další významné objekty, které potřebují naši péči. Samozřejmě pozornost budu věnovat i zajištění budovy staré radnice ve Vršovické,“ řekl první místostarosta Tomáš Pek (TOP 09).

Kromě bývalého sídla radnice na Vršovické ulici se radní starají o další svěřený nemovitý majetek. „I když je rozpočet nastaven spíše úsporně, v příštím roce jsme navýšili prostředky pro rekonstrukce obecních bytů. Těch Desítka spravuje přes tři tisíce a nájem poskytuje například seniorům, osobám v kategorii dostupného a sociálního bydlení nebo bydlení v zájmu obce, což jsou osoby pracující ve zdravotnictví, v sociálních službách, hasiči, policisté nebo strážníci. Zastupitelstvo nedávno schválilo úpravu nových zásad nájemního bydlení, díky kterým bude mít možnost požádat o nájem v městském bytě širší okruh žadatelů,“ sdělil místostarosta Radek Lojda (TOP 09), který má ve své gesci bydlení a bytovou politiku.

I letos se občané desáté městské části a jejich sousedé mohou těšit na kulturní, společenské a sportovní akce. „I když kultura je tou první oblastí, na které se v ekonomicky těžkých časech šetří, podařilo se nám objem akcí zachovat. V následujících dvanácti měsících se občané mohou těšit na Letní scénu, sportovní dny, masopustní slavnosti a více než desítku dalších akcí,“ sdělil místostarosta pro kulturu a sport Pavel Šutka (ODS).

V sociální oblasti budou pokračovat programy na podporu paliativní péče a rodin s dětmi s těžkým zdravotním postižením, otevře se nové sociální centrum a bude pokračovat spolupráce s FN Královské Vinohrady a dalšími zdravotnickými zařízeními na území Prahy 10. „Hlavní kapitolou této oblasti je podpora příspěvkových organizací, zejména naše CSOP, která provozuje tři domy pro seniory, dva domovy se zvláštním režimem nebo odlehčovací a pečovatelskou službu. Jsem rád, že všechny tyto programy se podařilo udržet,“ shrnul svou gesci místostarosta pro sociální a rodinnou politiku David Kašpar (STAN).

V návaznosti na mezinárodní situaci posilujeme a budeme dále posilovat i technologickou infrastrukturu. V posledních letech se terčem útoků staly právě místní samosprávy. „Těch opatření je celá řada, ať už jsou to nějaká doporučení od odborníků na kyberbezpečnost, investice do firewallů nebo třeba rozdělení serverové infrastruktury,“ dodal závěrem radní Mikuláš Pobuda (ODS).

Rozpočet pro rok 2024 je podle starosty Valoviče transparentní a hospodářsky odpovědný.


Autor: red

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

23. února 2024 ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

21. února 2024 v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

Další články
Nahoru