Dnes Středa - oblacno 9°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 10°C
Čtvrtek 25. 4. 2024
Svátek má Marek
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vedení Prahy 1 si připomnělo výročí 17. listopadu
Vedení Prahy 1 na Národní třídě. Zleva stojí radní Michal Müller, místostarosta Tomáš Heres, místostarostka Kateřina Klasnová , starostka Terezie Radoměřská a 1. místostarosta David Bodeček. Foto: P1

Vedení Prahy 1 si připomnělo výročí 17. listopadu

Vládní a opoziční politici i řada kandidátů na prezidenta si dnes na pražské Národní třídě připomněli výročí 17. listopadu 1989 a 1939. Nechybělo zde ani nové vedení Prahy 1, tedy městské části, na jejímž území se odehrály události, které před třiatřiceti lety odstartovaly sametovou revoluci.

„V osobní rovině to pro mě znamená vzpomínku. V průvodu jsem 17. listopadu 1989 byla, ale odpojila jsem se u Národního divadla. Je to svým způsobem krásná vzpomínka na tu dobu, kdy jsme jako studenti vysokých škol stávkovali a prošli celou revolucí. Byla to mimořádná doba. Chodím sem každý rok. Zde si člověk může uvědomit, že svoboda není zadarmo, že se o ni musíme starat, že to není žádná legrace, která spadla z nebe,“ uvedla starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09).

„Dnes to je mimořádné, že na Národní třídě poprvé vystupuji v roli starostky Prahy 1, takže svým způsobem zastupuji občany této městské části, kteří se sem dnes nedostanou. Praha 1 je naprosté centrum, srdce města. Když se něco významného děje v republice, tak se to děje tady,“ dodala.

Květiny položila k pamětní desce i místostarostka Kateřina Klasnová (Rezidenti 1). „Odkaz boje za svobodu a demokracii je v dnešních dnech více než aktuální i v kontextu válečného konfliktu na Ukrajině. Kousek od nás zuří válka, važme si toho, že žijeme v míru a máme demokracii a svobodu,“ uvedla.

Na Národní třídu dorazila se svojí dcerou Amálkou, která chodí do první třídy. „Včera se ve škole bavili o 17. listopadu, měli k tomu workshop. Je dobře, že si to, co se na něm dozvěděla, mohla spojit s dnešní návštěvou Národní třídy,“ podotkla.

S kolegyněmi a kolegy z vedení Prahy 1 dorazil na Národní třídu i 1. místostarosta David Bodeček (Piráti a občané z Prahy 1). „Všude u nás, i u Pirátů, bychom měli respektovat prvky demokracie a mít svobodu úplně pro všechny. Mrzí mě, že jsme ještě s dvěma kolegy nepochopeni za to, že jsme vstoupili do koalice v Praze 1. Mělo by nám být více nasloucháno, abychom mohli ostatním vysvětlit, proč jsme postupovali tak, jak jsme postupovali. Cítím v tom určitou nespravedlnost,“ řekl Bodeček.

Do zastupitelstvu Prahy 1 byli za Piráty zvoleni čtyři zastupitelé, nicméně Nikol Švecová nesouhlasí s koalicí ODS, Piráti, TOP 09, ANO a Rezidenti 1 a nepodpořila volbu starostky. Koalice v Praze 1 je v rozporu s názorem Pirátské strany, jak vyplynulo z hlasování celostátního fóra minulý týden. Na tento prostoj právě Bodeček dnes na Národní třídě poukázal.


Autor: puc

Byla vyhlášena studentská literární soutěž v angličtině k výročí Listopadu

23. dubna 2024 v 18:02

Studenti středních a vysokých škol v Česku a na Slovensku se mohou zúčastnit nové literární soutěže. V eseji, reportáži nebo povídce na téma spojené s odkazem Sametové revoluce, od níž letos uplyne 35 let, mohou své práce v angličtině posílat do 30. června. Výsledky plánuje Anglo-americká vysoká...

Škola a školka hledají školníka

21. dubna 2024 v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Další články
Nahoru