Dnes Pondělí - zatazeno 6°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 5°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Vedení Prahy 1 si připomnělo výročí 17. listopadu
Vedení Prahy 1 na Národní třídě. Zleva stojí radní Michal Müller, místostarosta Tomáš Heres, místostarostka Kateřina Klasnová , starostka Terezie Radoměřská a 1. místostarosta David Bodeček. Foto: P1

Vedení Prahy 1 si připomnělo výročí 17. listopadu

Vládní a opoziční politici i řada kandidátů na prezidenta si dnes na pražské Národní třídě připomněli výročí 17. listopadu 1989 a 1939. Nechybělo zde ani nové vedení Prahy 1, tedy městské části, na jejímž území se odehrály události, které před třiatřiceti lety odstartovaly sametovou revoluci.

„V osobní rovině to pro mě znamená vzpomínku. V průvodu jsem 17. listopadu 1989 byla, ale odpojila jsem se u Národního divadla. Je to svým způsobem krásná vzpomínka na tu dobu, kdy jsme jako studenti vysokých škol stávkovali a prošli celou revolucí. Byla to mimořádná doba. Chodím sem každý rok. Zde si člověk může uvědomit, že svoboda není zadarmo, že se o ni musíme starat, že to není žádná legrace, která spadla z nebe,“ uvedla starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09).

„Dnes to je mimořádné, že na Národní třídě poprvé vystupuji v roli starostky Prahy 1, takže svým způsobem zastupuji občany této městské části, kteří se sem dnes nedostanou. Praha 1 je naprosté centrum, srdce města. Když se něco významného děje v republice, tak se to děje tady,“ dodala.

Květiny položila k pamětní desce i místostarostka Kateřina Klasnová (Rezidenti 1). „Odkaz boje za svobodu a demokracii je v dnešních dnech více než aktuální i v kontextu válečného konfliktu na Ukrajině. Kousek od nás zuří válka, važme si toho, že žijeme v míru a máme demokracii a svobodu,“ uvedla.

Na Národní třídu dorazila se svojí dcerou Amálkou, která chodí do první třídy. „Včera se ve škole bavili o 17. listopadu, měli k tomu workshop. Je dobře, že si to, co se na něm dozvěděla, mohla spojit s dnešní návštěvou Národní třídy,“ podotkla.

S kolegyněmi a kolegy z vedení Prahy 1 dorazil na Národní třídu i 1. místostarosta David Bodeček (Piráti a občané z Prahy 1). „Všude u nás, i u Pirátů, bychom měli respektovat prvky demokracie a mít svobodu úplně pro všechny. Mrzí mě, že jsme ještě s dvěma kolegy nepochopeni za to, že jsme vstoupili do koalice v Praze 1. Mělo by nám být více nasloucháno, abychom mohli ostatním vysvětlit, proč jsme postupovali tak, jak jsme postupovali. Cítím v tom určitou nespravedlnost,“ řekl Bodeček.

Do zastupitelstvu Prahy 1 byli za Piráty zvoleni čtyři zastupitelé, nicméně Nikol Švecová nesouhlasí s koalicí ODS, Piráti, TOP 09, ANO a Rezidenti 1 a nepodpořila volbu starostky. Koalice v Praze 1 je v rozporu s názorem Pirátské strany, jak vyplynulo z hlasování celostátního fóra minulý týden. Na tento prostoj právě Bodeček dnes na Národní třídě poukázal.


Autor: puc

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

2. prosince 2022 v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru