Dnes Čtvrtek - mlha 2°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 3°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ze sociálních sítí

Vedení Prahy 1: Distancujeme se od trestního oznámení v souvislosti s údajným plánem vysídlit Palestince z Gazy

Rada MČ Praha 1 přijala usnesení, ve kterém se distancuje od trestního oznámení, které podal 8. listopadu předseda Kontrolního výboru Zastupitelstva Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě). Rada konstatovala, že osobní postoje předsedy výboru nevyjadřují názor vedení městské části.

Zastupitel prostřednictvím svého profilu na sociálních sítích informoval, že podal trestní oznámení na neznámého pachatele za útoky proti lidskosti a/nebo za trestný čin perzekuce obyvatelstva.

Ve svém oznámení z těchto činů podezírá vládu státu Izrael, která má údajně připravovat vyhnání obyvatel z pásma Gazy do Egypta. A dále také podezírá Vládu České republiky z toho, že s plánem Izraele ztotožňuje a diplomaticky mu pomáhá takový plán prosadit v EU.

V trestním oznámení například uvádí, že navrhuje orgánům činným v trestním řízení, aby prověřily, zda neznámé osoby, které se podílejí na tvorbě české zahraniční politiky, nespáchaly zločiny proti lidskosti. Navrhuje také vyslechnout pracovníky Ministerstva zahraničí a Úřadu vlády ČR.

„Vzhledem ke skutečnosti, že je Pavel Čižinský předsedou Kontrolního výboru, což je významná politická funkce v rámci naší městské části, cítíme potřebu jasně vyjádřit, že trestní oznámení je pouze osobním počinem kolegy Čižinského, který nereflektuje převládající názor vedení městské části,“ vysvětlila navrhovatelka usnesení a starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09). Rada ve svém usnesení dále konstatovala, že je přesvědčena o právu Izraele na obranu před teroristickými útoky ze strany hnutí Hamás.

Starostka Radoměřská dále dodala, že žádným způsobem nezpochybňuje utrpení civilních obyvatel a co nejrozhodněji je odsuzuje. Přesto vzhledem ke konstantně dobré spolupráci s partnerským městem v Izraeli Rosh—Ha'ayin, významné izraelské komunitě v Praze a postojům členů Rady, považuje za správné se vůči krokům, které mohou relativizovat právo Izraele na obranu, vymezit.

Na znamení podpory vyvěsila radnice Prahy 1 na své budově izraelskou vlajku bezprostředně po teroristických útocích Hamásu již 13. října. Starostka zároveň již v té době zaslala partnerskému městu Rosh-Ha´ayin, které leží nedaleko Tel-Avivu, slova podpory. 

„S velkým znepokojením sleduji současné dění v izraelsko-palestinském konfliktu. Z celého srdce doufám v jeho mírové řešení a co nejrychlejší ukončení. Pevně doufáme, že současná situace nezasáhne do života obyvatel a chodu města Rosh Ha’ayin,” psala ve svém dopise pro starostu Shaloma Ben Moshe Terezie Radoměřská.

Tisková zpráva MČ Praha 1 z 1. 12. 2023, ve které vedení městské části reagovalo na aktivitu Pavla Čižinského. Na svém facebookovém profilu se Čižinský vyjádřil 8. 12. 2023 takto:

„Začnu teď trochu zeširoka. Jsem hlavně právník, a pokud jsem se v životě věnoval něčemu opravdu více do hloubky, tak to jsou lidská práva. Nejen cizinců. Ale stále jsem i členem vládního výboru pro práva cizinců, který spadá pod Radu vlády ČR pro lidská práva. Už přibližně týden čtu v médiích, že česká vláda se pokusila prosadit v rámci EU, aby Palestinci byli z Gazy vyhnáni. Aby Izrael „vyřešil“ problém s Hamásem tak, že 2,3 milionu lidí vyžene do pouště na Sinaji v Egyptě. Česká vláda to nepopřela. Toto je nepřijatelné. Nejen právně. Ale také právně. Nejen mezinárodní právo, ale i náš trestní zákoník říká jasně, že vyhánění lidí je zločinem. Válečným zločinem. A i pouhá příprava vyhánění lidí je zločinem. Tečka! Toto platí bez ohledu na nedávné strašné teroristické vraždění civilistů Hamásem. Toto nejen já ale i česká vláda samozřejmě odsuzujeme! Toto platí bez ohledu na to, že Hamás i nadále drží rukojmí. Toto také nejen já, ale i česká vláda odsuzujeme! Mezinárodní právo válečné platí právě v době války. A pokud Izrael ve válce s Hamásem mezinárodní právo porušuje nebo porušovat plánuje, tak to bezprávím je. A toto bohužel česká vláda už neodsuzuje. Naopak, v médiích jsou zprávy, že ona to podporuje. Že ona v tom izraelské vládě pomáhá (a možná tím pomáhá i Hamásu, neboť nespravedlnost vůči Palestincům je možná právě to, z čeho Hamás žije). Já to ale odsuzuji. A mé obavy vyplývající z mediálních zpráv, totiž že česká vláda připravovala (anebo i nadále připravuje) vyhnání milionů Palestinců, předkládám českým orgánům činným v trestním řízení, aby zvážily, zda i ony to neodsoudí."Autor: red

Praha 6: Starosta OPEN

27. února 2024 v 07:47

Starosta Prahy 6 Jakub Stárek zve na neformální povídání, kde nic není tabu. Setkání se koná 29. února od 9 hodin v Café Záhorský.

Úřad Prahy 2 nabízí volnou pracovní pozici

25. února 2024 v 10:30

Radnice Prahy 2 nabízí volné pracovní místo. Informovala o tom na sociálních sítích.

Radoměřská: Představíme harmonogram kroků pro odstranění slumu

23. února 2024 v 16:38

Praha 1 v pondělí vyzvala protivládního aktivistu Ondřeje Thora, který od loňského května táboří na prostranství před Úřadem vlády, aby z místa odstranil svoje přístřešky. Thor na to má pět dnů od převzetí výzvy, může se ještě odvolat k pražskému magistrátu. Aktivista to odmítá. Pokud budou jeho...

Stavební práce u stanice metra Černý Most mohou rušit noční klid

14. února 2024 v 15:12

S ohledem na povahu nadcházejících prací při výstavbě polyfunkčního domu u stanice metra Černý Most je velmi pravděpodobné, že během následujících dnů dvakrát – ze soboty 17. na neděli 18. února a ze středy 21. na čtvrtek 22. února, přesáhnou do doby...

Kontejnery a odpadky už nehyzdí Provaznickou ulici v centru

11. února 2024 v 17:51

Kolem kontejnerů na směsný odpad býval v Provaznické ulici v centru Prahy velký nepořádek. Kontejnery byly přemístěny do útrob tamních domů a situace se zlepšila. Na sociálních sítích o tom informovala svozová společnost Pražské služby.

VFN: Nová jednotka intenzivní metabolické péče a XXL centrum

9. února 2024 v 10:06

Stavba nové jednotky intenzivní metabolické péče na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze jde do finále. Již brzy bude špičkové pracoviště poskytovat multidisciplinární péči pro široké spektrum akutních interních stavů.

Letiště Praha nenabízí k prodeji žádná ztracená zavazadla

5. února 2024 v 15:13

Na sociálních sítích Facebook a Instagram se čím dál častěji objevují podvodné profily, které se vydávají za Letiště Praha. Falešné stránky nabízí k prodeji ztracená zavazadla. Letiště Praha dlouhodobě tyto profily monitoruje a aktivně nahlašuje. Bohužel, společnost Meta, na jejíž straně jsou...

Valné hromady SDH Horní Měcholupy se zúčastnili zástupci vedení Prahy 15

4. února 2024 v 15:41

V sále hasičské zbrojnice se v pátek konala valná hromada SDH Horní Měcholupy. Pozvání přijali starosta Prahy 15 Michal Fischer, 1. místostarostka Jitka Kolářová (ANO), dobrovolní hasiči z partnerského města Žiliny a další hosté. Patnáctá městská část o tom informovala na sociálních...

Varování z Digitálního Světa: Když eDoklady zamění identitu

27. ledna 2024 v 11:19

Jeden občan, jehož jméno si zde dovolím vynechat, mi předal velmi naléhavou informaci. Při pokusu získat elektronické doklady se totiž stalo, že systém mu omylem přiřadil občanský průkaz jeho ženy. Přátelé, tak tohle si dovolím považovat za vážný problém.

Intervenční centrum je bezpečné útočiště pro oběti ohavností

24. ledna 2024 v 09:40

V médiích aktuálně rezonuje příběh mladé dívky, která byla dlouhodobě zneužívána svým otčímem. Bohužel to není ojedinělý případ, naopak. Jsou jich každý rok stovky. Od odborníků přitom víme, že předčasná sexualizace je pro děti velmi zraňující. I na takových příbězích vidíme, že potřebujeme...

Radní zveřejnila otevřený dopis s výzvou k řešení bezdomovectví

24. ledna 2024 v 09:32

Radní Prahy 1 pro sociální věci a bezbariérovost Ivana Antalová (dříve Piráti) zveřejnila otevřený dopis s výzvou představitelům vlády a magistrátu k řešení bezdomovectví a podpoře pracovníků v sociálních službách.

Stárek: Při zpoplatnění vjezdu do centra musí být zavedena opatření v Praze 6

17. ledna 2024 v 18:47

Naši sousedi z Prahy 1 nás požádali o vyjádření k ostře sledovanému zavedení poplatků za vjezd do části Prahy 1. Rada městské části Praha 6 se sešla a o návrhu jednala. Ve výsledku zdůraznila potřebu komplexních opatření jako předpoklad pro zavedení poplatků za vjezd do centra Prahy. Cílem je...

Praha 7 letos oslaví 140 let, založila tematickou facebookovou stránku

14. ledna 2024 v 10:47

V listopadu roku 1884 nastal historický okamžik. K Praze byla připojena obec, která se jmenovala Holešovice-Bubny. Tato obec se stala sedmou částí české metropole. Rok 2024 se proto ponese ve znamení oslav 140. narozenin Prahy 7.

Zaměstnanci innogy darovali desítky litrů krve

11. ledna 2024 v 16:43

Společnost innogy aktuálně zveřejnila loňské výsledky projektu Daruj krev s innogy. Zaměstnanci firmy v roce 2023 darovali celkem 53 litrů krve. „Dvakrát jsme se loni vydali k odběru společně do krevních center v Praze a v Ostravě. Díky hromadnému darování se nám podařilo motivovat k dárcovství...

Další články
Nahoru