dnes
Sobota - skorojasno
3°C
zítra
Neděle - polojasno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Vedení metropole zmenšilo přírodní památku Xaverovský háj
Xaverovský háj. Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Vedení metropole zmenšilo přírodní památku Xaverovský háj

Přírodní památka Xaverovský háj změní svou velikost. Rozhodli o tom pražští radní. Město vyřadí ze systému ochrany méně významnou část háje – dosud mělo chráněné území rozlohu zhruba 100 hektarů, nově to bude 69,9 hektaru. ČTK to zjistila z materiálu, který schválili radní.

Rada hlavního města přijala návrh o vyhlášení přírodní památky Xaverovský háj a stanovení jeho ochranných podmínek. Oblast byla schválena Evropskou komisí a zařazena do seznamu významných evropských lokalit.

„Hlavním důvodem ochrany tohoto území je dubový les zastoupený v několika přirozených typech, včetně různých doubrav,“ upřesnil radní Lukáš Manhart.

Přírodní památka se nachází na hranici katastrálních území Běchovice, Dolní Počernice a Horní Počernice. Xaverovský háj byl již v roce 1982 chráněn vyhláškou jako přírodní výtvor.

Praha v loňském roce zajistila ochranu evropsky významných lokalit formou vyhlášení přírodní památky či rezervace také na území Klánovického lesa, Šance, Petřína a Milíčovského lesa s rybníky.


Další články
Nahoru