dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Vedení metropole chce koupit secesní Národní dům na Smíchově
Národní dům na Smíchově. Foto: www.nds.cz

Vedení metropole chce koupit secesní Národní dům na Smíchově

Vedení hlavního města chce koupit secesní Národní dům na Smíchově. Hodlá rehabilitovat jeho někdejší kulturní slávu. Nekompletní pražská rada záměr projedná příští týden. Vyplývá to z podkladů, které má ČTK k dispozici. Současný majitel, odborový svaz Kovo, žádá za historickou budovu 166,4 milionu korun.

O správu a kulturní program Národního domu se v případě koupě bude starat městská akciová společnost, pod kterou spadá secesní Obecní dům. Z podkladů pro radu vyplývá, že koupí další secesní budovy se rozšíří kapacity pro konání kulturních a společenských akcí.

Vznikne „druhá scéna" v současnosti zcela vytíženého Obecního domu. Vedení městské akciové společnosti má připravit ekonomickou analýzu, plán rozvoje a využití domu a analýzu návratnosti investice.

Národní dům na Smíchově patří mezi vrcholná secesní díla. Postaven byl v letech 1906 až 1908 podle návrhu Aloise Jana Čenského a stal se dominantou tehdejšího hlavního náměstí města Smíchova. Budovu zdobí plastiky sochaře Josefa Pekárka.


Další články
Nahoru