Dnes Čtvrtek - oblacno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vedení města podle opozice destabilizovalo Pražskou plynárenskou, což vedlo ke skokovému zdražení
Ilustrační foto: archiv

Vedení města podle opozice destabilizovalo Pražskou plynárenskou, což vedlo ke skokovému zdražení

Pražské opoziční ODS a ANO požadují po vedení města a dozorčí radě Pražské plynárenské (PPAS) vyvodit odpovědnost za situaci ve firmě. Podle opozice způsobila špatná rozhodnutí města a managementu destabilizaci firmy. Novinářům to dnes řekli zástupci opozice. Firma požaduje po Praze jako vlastníkovi kvůli zvýšení ceny plynu půjčku dvě miliardy korun na jeho nákup do zásobníků. O půjčce budou dnes jednat městští zastupitelé. Kritiku opozice odmítl předseda představenstva PPAS Martin Pacovský.

PPAS patří mezi největší tuzemské dodavatele energií, plynem a elektřinou zásobuje zhruba 425.000 odběrných míst. Jejím jediným akcionářem je Pražská plynárenská Holding ovládaná Prahou.

Podle opozice společnost udělala chybu, že po loňském ukončení činnost firmy Bohemia Energy nepožádala Energetický regulační úřad (ERÚ) kvůli příchodu zákazníků v režimu dodavatele poslední instance o stanovení maximálních cen.

Pokud by to udělala, mohla rozdíl mezi cenou nákupu a prodeje podle opozice vymáhat po Bohemia Energy. „Proč to neudělala? Domníváme se, že to je z nějaké nezkušenosti," řekl opoziční zastupitel Radomír Nepil (ANO).

Druhou chybou pak podle opozice bylo to, že firma nezvyšovala ceny zákazníkům plynule. Podle opozičního zastupitele a starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka (ODS) měla společnost již loni reagovat na zvýšení cen na burze.

„Přitom na to byla upozorňována. Nemusela by zdražovat skokově a žádat o dvě miliardy korun," řekl Portlík. Podle něj za rozhodnutím byla obava zdražovat rok před volbami. Nyní hrozí, že firma bude přijímat klienty s negativní marží, tvrdí Portlík.

Kritiku odmítl předseda představenstva PPAS Martin Pacovský. „My jsme zdražovali na trhu jako první. Měli jsme nakoupeno více plynu, než jsme prodali," řekl dnes ČTK Pacovský.

Podle informací společnosti vzrostly ceny zemního plynu meziročně desetinásobně a výrazně vyšší jsou i další náklady, jako jsou garance u operátora trhu OTE. Zajištění zásob plynu pro další zimní období tak bude podle firmy výrazně dražší.

Kvůli extrémnímu růstu cen energií na velkoobchodních trzích skončila v Česku od loňského podzimu zhruba dvacítka dodavatelů. Největší z nich, skupina Bohemia Energy, ukončila činnost v polovině října. Měla asi 900 000 zákazníků. Situaci dále zhoršila válka na Ukrajině. V EU se řadu týdnů diskutuje o přerušení dodávek ruské ropy a plynu.

Dnešní rozhodnutí o dvoumiliardové půjčce podmiňuje opozice vyvozením odpovědnosti. Podle poslance a zastupitele Patrika Nachera (ANO) jde odpovědnost za primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) a dozorčí radou.

„Nebudu hlasovat pro dvě miliardy, pokud neuvidím vyvození politické zodpovědnosti, protože ta změnila vedení PPAS," řekl Nacher. „Koalice (Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu) společnost (PPAS) destabilizovala," řekl Portlík.

Zároveň bude ODS a ANO požadovat prošetření fungování společnosti a nástin toho, jak budou dvě miliardy korun využity. Opozice nicméně tvrdí, že nechce nechat firmu padnout. „Ale dát bianco šek na dvě miliardy také nelze," dodal Nepil.


Autor: ČTK

Změna ve vedení Prahy 2, Jitka Urbánková rezignovala na funkci radní

24. června 2024 ve 23:47

V úvodu pondělního zasedání Zastupitelstva městské části Prahy 2 rezignovala Jitka Urbánková (ANO) na svou funkci radní. Tuto funkci vykonávala od 17. října 2022. Vzhledem k nastelé situaci hned po jednání zastupitelstva mimořádně zasedla Rada městské části Praha 2, která schválila místostarostce...

Primátor navštívil Kolovraty. Ocenil hasiče, jednal o projektech

21. června 2024 v 10:11

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda pokračuje v avizovaných návštěvách městských částí, nyní přišla řada na Kolovraty. Plánují se zde důležité infrastrukturní projekty i nová výstavba, jejich dopady byly také tématem společného jednání s představiteli radnice.  

Praha 11 má kromě nového starosty i nové radní

13. června 2024 ve 22:27

Zastupitelé Prahy 11 ve čtvrtek zvolili nejen nového starostu, kterým se stal Martin Sedeke z ODS, ale i nové členy do rady.

Vedení Prahy 4 nepodpořilo projekt Rezidence Herálecká

12. června 2024 ve 22:43

Praha 4 neuzavře smlouvu o spolupráci se společností Rezidence Herálecká, a neposkytne tak investorovi nezbytnou součinnost ze strany městské části při povolení a realizaci novostavby bytového domu na rohu ulic Pacovská a Herálecká I. Rada městské části Praha 4 na svém aktuálním jednání předložený...

Další články
Nahoru