dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Vedení metropole přerušilo přípravu rozpočtu na příští rok
Pražský magistrát na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Vedení metropole přerušilo přípravu rozpočtu na příští rok

Pražští radní dnes přerušili přípravu rozpočtu na příští rok a vrátili jej úředníkům magistrátu k dopracování. Důvodem je nestabilní situace ve vedení hlavního města. Zda Praha skončí v rozpočtovém provizoriu, zatím není jasné, na schválení rozpočtu má město čas do konce roku. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) se rozpadla na konci října, kdy byli odvoláni čtyři radní, a to i hlasy koalice.

Podle informací ČTK iniciovaly stažení dokumentu ANO a ČSSD. Důvodem je podle nich nestabilní situace ve vedení města, rozpočet má schválit nová koalice – v Praze nyní vládne sedm radních z řad ANO, ČSSD a Trojkoalice.

Jak bude nové vedení města vypadat, zatím není jasné, žádné z politických stran se dosud nepodařilo vyjednat v 65členném zastupitelstvu většinu 33 hlasů.

Pokud zastupitelé rozpočet do konce roku neschválí, skončí Praha v rozpočtovém provizoriu. To by městu dovolilo platit pouze běžné výdaje a nemohlo by investovat.

V předloženém návrhu rozpočtu Praha počítala s příjmy ve výši 43,6 miliardy korun a výdaji ve výši 58,7 miliardy, rozdíl město dorovná ze státních příspěvků, které dostává každoročně vždy zhruba v pololetí. Na investice bylo v dokumentu vyčleněno 12,7 miliardy, tedy zhruba jako letos.

Po loňských volbách vládly v Praze ANO, ČSSD a Trojkoalice s nejtěsnější většinou 33 hlasů. Koalice se rozpadla poté, co byli odvoláni čtyři z 11 radních. Spory mezi stranami se dál vyhrotily minulý týden, když zastupitelstvo odvolalo předsedu výboru pro územní rozvoj Jana Slezáka (ČSSD). Trojkoalice deklarovala, že se chystá domlouvat koalici s TOP 09 a ODS.


Další články
Nahoru