
Vědci zkoumali v botanické zahradě u Prahy kosatce, objevili v nich zdraví prospěšné látky
1. června 2022 17:16
Výzkum pod vedením Petra Kaštánka probíhá ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze (VŠCHT) a Botanickým ústavem AV ČR. Finančně jej podporuje Technologická agentura ČR (TA ČR) z programu Národní Centra Kompetence (NCK).
„Příroda poskytuje neskutečné množství zdrojů. Díky nejmodernějším technologiím, se kterými pracujeme, jsme schopni v rostlinách najít látky, o jejichž účincích se dosud nevědělo nebo nebylo známo, že je právě daná rostlina obsahuje,“ uvedl vědec a ředitel výzkumné společnosti EcoFuel Laboratories Petr Kaštánek.
„Dovoluji si tvrdit, že zcela unikátním způsobem pak speciálními technologiemi zjišťujeme vzájemné vazby jednotlivých rostlin a díky tomuto ojedinělému přístupu jsme schopni zajistit vzájemnou synergii vedoucí ke zvýšení léčivých účinků. Na základě těchto poznatků pak vyvíjíme takové preparáty, které jsou na bázi přírodních látek, s optimálním obsahem účinných látek, které skutečně pomáhají a řeší problémy,“ pokračoval.
Kosatce jako zdroj účinných látek
Vývoj účinné látky z kosatců probíhá v rámci projektu Národního centra kompetence BIOCIRTECH, s celkovým rozpočtem přes 262 milionů korun, podpořeným agenturou TA ČR.
Projekt se zabývá problematikou biorafinací a cirkulární ekonomiky, přičemž problematika kosatců je jedním z řady dílčích projektů.
Botanický ústav AV ČR, který má v Průhonické botanické zahradě jednu z největších sbírek kosatců na světě, poskytl pro výzkum zhruba 1800 odrůd, ze kterých bylo vybráno 36 kultivarů s aplikačním potenciálem.
Z nich bylo společností připraveno zhruba 200 nejrůznějších extraktů a ty detailně studovány na obsah účinných látek a biologické aktivity pomocí robotické analytické stanice na Vysoké škole chemicko-technologické.
Z vybraných odrůd byla následně založena unikátní kosatcová matečnice, která bude do budoucna zajišťovat kvalitní a přesně geneticky definovaný rostlinný materiál pro velkoobjemovou kultivaci kosatců a produkci účinné látky z jejich oddenků.
Dle výzkumů kosatce obsahují látky se silnými protizánětlivými, antimikrobiálními, antioxidačními a dokonce i protinádorovými účinky.
„Tento projekt je ve fázi certifikace a výroby prototypů finálních produktů, v nichž účinné látky z kosatců najdou své uplatnění v kosmetice zaměřené na akné. Zjistili jsme také, že výtažky z kosatců dokonce zabraňují vzniku zubního plaku. Výsledky studií jsou tak skvělé, že věříme, že si účinné látky z této rostliny najdou uplatnění i v zubní hygieně,“ řekl Petr Kaštánek.Na pokladech rostoucích v areálu Botanického ústavu byl založen i další výzkum – tentokrát se vědci zaměřili na protizánětlivé látky v květech a listech magnolie. Ty naleznou uplatnění v dermatologických preparátech pro citlivou, zanícenou a ekzematickou pokožku.
„Magnolie průhonická není jen nádherná, ale jak výzkum potvrdil, také svými obsahovými látkami zcela unikátní. V Průhonickém parku se nachází řada jedinečných exemplářů hybridu magnolie průhonické. Jsme rádi, že jsou podporovány projekty, díky kterým znovu zjišťujeme a ukazujeme, jak významné a nenahraditelné rostliny jsou,“ uvedl Miroslav Vosátka z Botanického ústavu AV ČR.