Dnes Sobota - zatazeno 18°C
Zítra Neděle - skorojasno 18°C
Sobota 23. 9. 2023
Svátek má Berta
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Vědci zkoumali v botanické zahradě u Prahy kosatce, objevili v nich zdraví prospěšné látky
Průhonické kosatce. Foto: se souhlasem Botanického ústavu AV ČR

Vědci zkoumali v botanické zahradě u Prahy kosatce, objevili v nich zdraví prospěšné látky

V Průhonické botanické zahradě, která je spravována Botanickým ústavem AV ČR, byly založeny speciální výzkumné matečnice kosatců a zapomenutých tradičních českých i středoevropských bylin. Na základě rozsáhlého výzkumu bylo zjištěno, že tyto ekologicky pěstované a technologicky šetrně zkoumané rostliny obsahují účinné bioaktivní látky, které najdou využití ve speciální kosmetice, dermatologii, zdravotnictví a jako doplňky stravy k posílení obranyschopnosti organismu. Informovala o tom mediální botanické zahrady Darina Miklovičová.

Výzkum pod vedením Petra Kaštánka probíhá ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze (VŠCHT) a Botanickým ústavem AV ČR. Finančně jej podporuje Technologická agentura ČR (TA ČR) z programu Národní Centra Kompetence (NCK).

„Příroda poskytuje neskutečné množství zdrojů. Díky nejmodernějším technologiím, se kterými pracujeme, jsme schopni v rostlinách najít látky, o jejichž účincích se dosud nevědělo nebo nebylo známo, že je právě daná rostlina obsahuje,“ uvedl vědec a ředitel výzkumné společnosti EcoFuel Laboratories Petr Kaštánek.

„Dovoluji si tvrdit, že zcela unikátním způsobem pak speciálními technologiemi zjišťujeme vzájemné vazby jednotlivých rostlin a díky tomuto ojedinělému přístupu jsme schopni zajistit vzájemnou synergii vedoucí ke zvýšení léčivých účinků. Na základě těchto poznatků pak vyvíjíme takové preparáty, které jsou na bázi přírodních látek, s optimálním obsahem účinných látek, které skutečně pomáhají a řeší problémy,“ pokračoval.

Kosatce jako zdroj účinných látek

Vývoj účinné látky z kosatců probíhá v rámci projektu Národního centra kompetence BIOCIRTECH, s celkovým rozpočtem přes 262 milionů korun, podpořeným agenturou TA ČR.

Projekt se zabývá problematikou biorafinací a cirkulární ekonomiky, přičemž problematika kosatců je jedním z řady dílčích projektů.

Botanický ústav AV ČR, který má v Průhonické botanické zahradě jednu z největších sbírek kosatců na světě, poskytl pro výzkum zhruba 1800 odrůd, ze kterých bylo vybráno 36 kultivarů s aplikačním potenciálem.

Z nich bylo společností připraveno zhruba 200 nejrůznějších extraktů a ty detailně studovány na obsah účinných látek a biologické aktivity pomocí robotické analytické stanice na Vysoké škole chemicko-technologické.

Z vybraných odrůd byla následně založena unikátní kosatcová matečnice, která bude do budoucna zajišťovat kvalitní a přesně geneticky definovaný rostlinný materiál pro velkoobjemovou kultivaci kosatců a produkci účinné látky z jejich oddenků.

Dle výzkumů kosatce obsahují látky se silnými protizánětlivými, antimikrobiálními, antioxidačními a dokonce i protinádorovými účinky.

„Tento projekt je ve fázi certifikace a výroby prototypů finálních produktů, v nichž účinné látky z kosatců najdou své uplatnění v kosmetice zaměřené na akné. Zjistili jsme také, že výtažky z kosatců dokonce zabraňují vzniku zubního plaku.  Výsledky studií jsou tak skvělé, že věříme, že si účinné látky z této rostliny najdou uplatnění i v zubní hygieně,“ řekl Petr Kaštánek.

Na pokladech rostoucích v areálu Botanického ústavu byl založen i další výzkum – tentokrát se vědci zaměřili na protizánětlivé látky v květech a listech magnolie. Ty naleznou uplatnění v dermatologických preparátech pro citlivou, zanícenou a ekzematickou pokožku.

„Magnolie průhonická není jen nádherná, ale jak výzkum potvrdil, také svými obsahovými látkami zcela unikátní. V Průhonickém parku se nachází řada jedinečných exemplářů hybridu magnolie průhonické. Jsme rádi, že jsou podporovány projekty, díky kterým znovu zjišťujeme a ukazujeme, jak významné a nenahraditelné rostliny jsou,“ uvedl Miroslav Vosátka z Botanického ústavu AV ČR.


Autor: Lucie Rychlá

FTN se zúčastnila Dne zdraví, který pořádala Praha 4

Včera v 10:59

Tento týden v úterý 19. září se opět konala tradiční akce pro veřejnost pod názvem Den zdraví, který každý rok pořádá Praha 4. Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) se stala již poněkolikáté partnerem této události, která je zaměřena na prevenci zdraví, zdravý životný styl a zdravou...

Den zdraví na Budějovické

17. září 2023 v 08:21

Věnujte deset minut svému zdraví. V Praze 4 na Budějovické si  v úterý 19. září můžete nechat změřit tlak, poradit se o výživě a program je připraven i pro děti.

Den zdraví na Poliklinice Prosek

16. září 2023 v 10:11

Poliklinika Prosek pořádá pod záštitou starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka a ve spolupráci s oblastním spolkem Českého červeného kříže Praha 9 tradiční Den zdraví. Koná se 19. září od 9 do 16 hodin na prostranství před poliklinikou.

Nepatříte k 10 % Čechů s nemocnými ledvinami? Otestujte se zdarma a za pár minut

10. září 2023 v 08:42

Většina lidí má ve svém okolí někoho, kdo trpí chronickým onemocněním ledvin – postihuje totiž každého desátého Čecha, ale mnozí o své nemoci nevědí. Pokud není včas léčena, může vést k nevratnému selhání funkce ledvin, které vyžaduje doživotní dialýzu nebo transplantaci. Většinou je však možné...

Praha v rámci programu v oblasti zdravotnictví podpoří rozvoj paliativní péče

4. září 2023 v 15:22

Rada hl. m Prahy na svém pondělním jednání schválila vyhlášení Programu podpory v oblasti zdravotnictví pro rok 2024. Předpokládaný objem finančních prostředků určených pro tento účel je 67,5 milionů korun. Cílem záměru je prostřednictvím dotací podpora osob dlouhodobě nemocných nebo s postižením...

Další články
Nahoru