Dnes Pondělí - snih 1°C
Zítra Úterý - snih 2°C
Pondělí 18. 1. 2021
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Vědci z Oxfordské univerzity testují kyselinu acetylsalicylovou v boji proti covid-19
KoronavirusKomerční sdělení
Ilustrační foto: www.123rf.cz

Vědci z Oxfordské univerzity testují kyselinu acetylsalicylovou v boji proti covid-19

Kyselina acetylsalicylová, kterou v ČR známe především v podobě českého Acylpyrinu, je nejen účinným lékem na snížení horečky a tlumení bolesti, ale využívá se také jako prostředek pro ředění krve. V souvislosti s těmito poznatky začali lékaři z Oxfordské univerzity kyselinu acetylsalicylovou testovat coby účinný prostředek pro léčbu závažného průběhu onemocnění covid-19 a zařadili ji do rozsáhlé studie RECOVERY.

Proč léky na ředění krve

Jednou z nejvážnější hrozeb u pacientů s onemocněním covid-19 je syndrom multiorgánové dysfunkce (multiple organ dysfunction syndrome, tedy MODS) neboli dříve používaný výstižný název multiorgánové selhání. Jeho prognóza není nikterak příznivá a šance na přežití se výrazně snižuje s každým dalším nefunkčním systémem, konkrétně se smrtnost s diagnózou MODS pohybuje v rozmezí 30–100 procent.

U pacientů s nemocí covid-19 je vysoké riziko tvorby krevních sraženin. Zdá se totiž, že trombocyty, tedy krevní destičky jsou u nich hyperaktivní a malé cévy tak snadno ucpou. Velmi často proto dochází k nedokrvování některých orgánů, a to včetně plic. Což může snadno přerůst v nedostatek kyslíku (hypoxii) a oxidační stres, následně v zánět, těžkou infekci (sepsi) a nakonec začnou selhávat veškeré důležité orgány v těle.

Výjimečné vlastnosti kyseliny acetylsalicylové

Britští lékaři poukazují na to, že kyselina acetylsalicylová, tedy jedna z nejdéle využívaných látek v medicíně a také hlavní složka českého Acylpyrinu, jednak snižuje horečku a tlumí bolest, ale má také významné protizánětlivé, antioxidační a především protidestičkové účinky. Díky těmto vlastnostem by tak mohla být velmi účinným lékem při závažném průběhu nemoci covid-19.

Dalším plusem použití léků, jako je například Acylpyrin, je nízká cena a na rozdíl od nově vyvíjených léků i dobrá dostupnost široké veřejnosti.

Nedávno proto v Británii započalo rozsáhlé testování. „Vzhledem k tomu, že existuje zcela zřejmý důvod věřit tomu, že kyselina acetylsalicylová by mohla být prospěšná, bezpečná a také jednoduše dostupná, cítili jsme povinnost podrobit ji bližšímu zkoumání," vysvětluje vedoucí výzkumného týmu studie RECOVERY, profesor Peter Horby s tím, že cílem jeho bádání je najít léky na covid-19, které může okamžitě použít kdokoli a kdekoli na světě.

Důkazem, že by kyselina acetylsalicylová nebo látky jí příbuzné skutečně mohly fungovat, jsou i další dvě studie:

 • Testování amerických lékařů, které probíhalo od března do října, prokázalo, že užívání může opravdu zlepšit stav pacientů s nemocí covid-19.
 • Teoretická studie ruských vědců z letošního léta ukazuje, že salicyl-karnosinu, tedy látce velmi příbuzné kyselině acetylsalicylové, byla již v minulosti prokázána schopnost léčit záněty, předcházet oxidačnímu stresu a trombóze, tudíž by mohl být slibným lékem při covid-19.

Obě studie však poukazují na to, že ke skutečně podloženým výsledkům je nutná mnohem rozsáhlejší randomizovaná studie.

Testování kyseliny acetylsalicylové

Během testování ve studii RECOVERY bude nejméně 2000 pacientům podáváno 150 mg kyseliny acetylsalicylové denně společně s běžnou péčí. Z testování musí být vyřazeni lidé, kteří jsou na účinnou látku alergičtí nebo v minulosti prodělali rozsáhlé krvácení či užívají jiné léky pro ředění krve. Následně budou výsledky této skupiny porovnány s výsledky pacientů, o něž bylo pouze standardně pečováno. Srovnávány budou především tyto faktory:

 • smrtnost po 28 dnech,
 • délka pobytu v nemocnici,
 • potřeba plicní ventilace.

„Kyselina acetylsalicylová je široce využívána coby prevence tvorby krevních sraženin například u lidí s infarktem, mrtvicí nebo také u těhotných žen s preeklampsií," vysvětluje široké využití profesor Martin Landray, který je vedoucím studie RECOVERY a dodává: „Randomizovaná studie je jediný způsob, jak posoudit, zda skutečně existují jasné přínosy pro pacienty s nemocí covid-19 a zda tyto přínosy převažují nad potenciálními vedlejšími účinky, jako je například zvýšené riziko krvácení.“

Studie RECOVERY

Mezi další prostředky, které jsou součástí studie RECOVERY patří:

 • Azithromycin – běžně používané antibiotikum.
 • Tocilizumab – protizánětlivý lék podávaný injekčně.
 • Rekonvalescenční plasma odebíraná od dárců, kteří se z covid-19 zotavili a v jejich krvi byly zjištěny protilátky proti viru SARS-CoV-2.
 • REGN-COV2 – koktejl antivirových protilátek produkovaný společností Regeneron.
 • Nízká dávka dexamethasonu – nyní se testuje pouze u dětí.

Důkaz o tom, zda má kyselina acetylsalicylová skutečně zásadní přínos pro léčbu pacientů s covid-19, by měl být znám za několik měsíců.

Léky na bázi kyseliny acetylsalicylové a covid-19, shrnutí:

 • Hrozbou pro pacienty s covid-19 je syndrom multiorgánové dysfunkce (MODS), k němuž dochází v důsledku ucpání cév.
 • Léky na bázi jako např. český Acylpyrin ředí krev a díky tomu mohou snížit riziko multiorgánového selhání, výhodou je také nízká cena a široká dostupnost.
 • Snižují horečku, tlumí bolest a mají protizánětlivé a antioxidační účinky.
 • Zkoumání kyseliny acetylsalicylové se věnují vědecké týmy z Británie, USA a Ruska.
 • Ke skutečnému prokázání vhodnosti kyseliny acetylsalicylové k léčbě vážného průběhu covid-19 je nutná rozsáhlá studie na náhodném vzorku pacientů.
 • Randomizovaná studie RECOVERY bude porovnávat výsledky 2000 pacientů léčených kyselinou acetylsalicylovou a 2000 pacientů bez této medikace.
 • Výsledky studie budou známy za několik měsíců. 

Praha odpustí podnikatelům poplatky za předzahrádky až do konce března

Včera ve 22:30

Praha prodlouží podnikatelům možnost mít před svou provozovnu předzahrádky zdarma, a to až do konce března tohoto roku. Rozhodli o tom radní. Cílem je podpora podnikatelů v době koronavirové krize, za předzahrádky přitom nic provozovatelé restaurací neplatili již od dubna minulého roku, podobně...

Praha 1 a Nemocnice Na Františku spouštějí očkování seniorů

Včera v 18:07

Centrum metropole je plně připraveno na očkování proti nemoci covid-19. Praha 1, její Nemocnice Na Františku a Středisko sociálních služeb společně se společností GHC Genetics spouštějí očkovací akci, jejíž součástí budou i mobilní očkovací týmy. 

V sobotu Praha 2 úspěšně naočkovala 140 seniorů

16. ledna 2021 v 19:58

Začátkem týdne radnice spustila speciální informační linku pro seniory 80+ z Prahy 2 a pomáhala s registrací při očkování.

GHC Genetics přesunuje odběrové místo na Výstavišti Holešovice na novou lokaci v rámci areálu

16. ledna 2021 v 11:26

Odběrové místo GHC Genetics na Výstavišti Holešovice bude v rámci areálu výstaviště přesunuto na nové místo. Nově bude od 19. ledna situováno do prostoru parkoviště před Tipsport Arénou blízko ulice U Výstaviště.

Praha 2 začíná očkovat dvojkové seniory 80+

16. ledna 2021 v 07:57

Dnes bude Praha 2 ve spolupráci s Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze na Karlově náměstí očkovat prvních 140 dvojkových seniorů. 

Praha 8 pomůže seniorům i s dopravou na očkování

15. ledna 2021 ve 22:07

Odbor zdravotnictví a sociálních služeb Prahy 8, který provozuje seniorské linky, dnes vyřídil a pomohl 160 volajícím. Nejvíce lidé volali mezi 8 a 10 ranní. První zájemce se ozval už dokonce v 6:30 ráno.

Praha 4 pomáhá seniorům zvládnout systém očkování

15. ledna 2021 v 09:34

V Praze 4, která je nejlidnatější městskou částí v hlavním městě, žije 8612 seniorů starších 80 let. Radnice před spuštěním očkování proti covid-19, aktuálně právě u seniorů nad 80 let, kontaktuje nejvíce ohrožené seniory a poskytuje pomoc těm, kteří nemají blízké příbuzné nebo známé, kteří by jim...

Praha 2: Seniorům 80+, kteří se chtějí nechat očkovat, pomůže radnice

15. ledna 2021 v 09:06

Senioři, kteří by se chtěli nechat očkovat proti nemoci covid-19, je jim 80 let a více a žijí na Praze 2, se mohou obrátit na radnici.

Praha pomůže seniorům s registrací a případnými dotazy k očkování

15. ledna 2021 v 08:23

Linka 800 160 166 bude dnešního dne od 12 hodin sloužit pro pomoc seniorům nad 80 let s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému a operátoři zde budou také vyřizovat případné dotazy k očkování.

Pomozte svému seniorovi s registrací, vyzývá Praha 10

15. ledna 2021 v 08:13

Praha 10 spustila výzvu ve které na své občany apeluje, aby pomohli příbuzným, sousedům a známým ve věku 80 let a víc, kteří se mohou registrovat na očkování proti covid-19. Vzhledem k tomu, že přihlásit se je možné pouze elektronicky, bude řada z nich potřebovat...

Praha 6 pomáhá seniorům s registrací na očkování

15. ledna 2021 v 06:05

Dnes začínají registrace k očkování proti covid-19 pro osoby starší 80 let. Centrální registrace organizuje ministerstvo zdravotnictví.

Praha 3 spustí registrace na očkování ve Vinohradské nemocnici

14. ledna 2021 v 17:02

Registrace se týká seniorů nad 80 let.

Další články
Nahoru