Dnes Neděle - oblacno 10°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 3°C
Neděle 11. 4. 2021
Svátek má Izabela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Vědci z Oxfordské univerzity testují kyselinu acetylsalicylovou v boji proti covid-19
KoronavirusKomerční sdělení
Ilustrační foto: www.123rf.cz

Vědci z Oxfordské univerzity testují kyselinu acetylsalicylovou v boji proti covid-19

Kyselina acetylsalicylová, kterou v ČR známe především v podobě českého Acylpyrinu, je nejen účinným lékem na snížení horečky a tlumení bolesti, ale využívá se také jako prostředek pro ředění krve. V souvislosti s těmito poznatky začali lékaři z Oxfordské univerzity kyselinu acetylsalicylovou testovat coby účinný prostředek pro léčbu závažného průběhu onemocnění covid-19 a zařadili ji do rozsáhlé studie RECOVERY.

Proč léky na ředění krve

Jednou z nejvážnější hrozeb u pacientů s onemocněním covid-19 je syndrom multiorgánové dysfunkce (multiple organ dysfunction syndrome, tedy MODS) neboli dříve používaný výstižný název multiorgánové selhání. Jeho prognóza není nikterak příznivá a šance na přežití se výrazně snižuje s každým dalším nefunkčním systémem, konkrétně se smrtnost s diagnózou MODS pohybuje v rozmezí 30–100 procent.

U pacientů s nemocí covid-19 je vysoké riziko tvorby krevních sraženin. Zdá se totiž, že trombocyty, tedy krevní destičky jsou u nich hyperaktivní a malé cévy tak snadno ucpou. Velmi často proto dochází k nedokrvování některých orgánů, a to včetně plic. Což může snadno přerůst v nedostatek kyslíku (hypoxii) a oxidační stres, následně v zánět, těžkou infekci (sepsi) a nakonec začnou selhávat veškeré důležité orgány v těle.

Výjimečné vlastnosti kyseliny acetylsalicylové

Britští lékaři poukazují na to, že kyselina acetylsalicylová, tedy jedna z nejdéle využívaných látek v medicíně a také hlavní složka českého Acylpyrinu, jednak snižuje horečku a tlumí bolest, ale má také významné protizánětlivé, antioxidační a především protidestičkové účinky. Díky těmto vlastnostem by tak mohla být velmi účinným lékem při závažném průběhu nemoci covid-19.

Dalším plusem použití léků, jako je například Acylpyrin, je nízká cena a na rozdíl od nově vyvíjených léků i dobrá dostupnost široké veřejnosti.

Nedávno proto v Británii započalo rozsáhlé testování. „Vzhledem k tomu, že existuje zcela zřejmý důvod věřit tomu, že kyselina acetylsalicylová by mohla být prospěšná, bezpečná a také jednoduše dostupná, cítili jsme povinnost podrobit ji bližšímu zkoumání," vysvětluje vedoucí výzkumného týmu studie RECOVERY, profesor Peter Horby s tím, že cílem jeho bádání je najít léky na covid-19, které může okamžitě použít kdokoli a kdekoli na světě.

Důkazem, že by kyselina acetylsalicylová nebo látky jí příbuzné skutečně mohly fungovat, jsou i další dvě studie:

 • Testování amerických lékařů, které probíhalo od března do října, prokázalo, že užívání může opravdu zlepšit stav pacientů s nemocí covid-19.
 • Teoretická studie ruských vědců z letošního léta ukazuje, že salicyl-karnosinu, tedy látce velmi příbuzné kyselině acetylsalicylové, byla již v minulosti prokázána schopnost léčit záněty, předcházet oxidačnímu stresu a trombóze, tudíž by mohl být slibným lékem při covid-19.

Obě studie však poukazují na to, že ke skutečně podloženým výsledkům je nutná mnohem rozsáhlejší randomizovaná studie.

Testování kyseliny acetylsalicylové

Během testování ve studii RECOVERY bude nejméně 2000 pacientům podáváno 150 mg kyseliny acetylsalicylové denně společně s běžnou péčí. Z testování musí být vyřazeni lidé, kteří jsou na účinnou látku alergičtí nebo v minulosti prodělali rozsáhlé krvácení či užívají jiné léky pro ředění krve. Následně budou výsledky této skupiny porovnány s výsledky pacientů, o něž bylo pouze standardně pečováno. Srovnávány budou především tyto faktory:

 • smrtnost po 28 dnech,
 • délka pobytu v nemocnici,
 • potřeba plicní ventilace.

„Kyselina acetylsalicylová je široce využívána coby prevence tvorby krevních sraženin například u lidí s infarktem, mrtvicí nebo také u těhotných žen s preeklampsií," vysvětluje široké využití profesor Martin Landray, který je vedoucím studie RECOVERY a dodává: „Randomizovaná studie je jediný způsob, jak posoudit, zda skutečně existují jasné přínosy pro pacienty s nemocí covid-19 a zda tyto přínosy převažují nad potenciálními vedlejšími účinky, jako je například zvýšené riziko krvácení.“

Studie RECOVERY

Mezi další prostředky, které jsou součástí studie RECOVERY patří:

 • Azithromycin – běžně používané antibiotikum.
 • Tocilizumab – protizánětlivý lék podávaný injekčně.
 • Rekonvalescenční plasma odebíraná od dárců, kteří se z covid-19 zotavili a v jejich krvi byly zjištěny protilátky proti viru SARS-CoV-2.
 • REGN-COV2 – koktejl antivirových protilátek produkovaný společností Regeneron.
 • Nízká dávka dexamethasonu – nyní se testuje pouze u dětí.

Důkaz o tom, zda má kyselina acetylsalicylová skutečně zásadní přínos pro léčbu pacientů s covid-19, by měl být znám za několik měsíců.

Léky na bázi kyseliny acetylsalicylové a covid-19, shrnutí:

 • Hrozbou pro pacienty s covid-19 je syndrom multiorgánové dysfunkce (MODS), k němuž dochází v důsledku ucpání cév.
 • Léky na bázi jako např. český Acylpyrin ředí krev a díky tomu mohou snížit riziko multiorgánového selhání, výhodou je také nízká cena a široká dostupnost.
 • Snižují horečku, tlumí bolest a mají protizánětlivé a antioxidační účinky.
 • Zkoumání kyseliny acetylsalicylové se věnují vědecké týmy z Británie, USA a Ruska.
 • Ke skutečnému prokázání vhodnosti kyseliny acetylsalicylové k léčbě vážného průběhu covid-19 je nutná rozsáhlá studie na náhodném vzorku pacientů.
 • Randomizovaná studie RECOVERY bude porovnávat výsledky 2000 pacientů léčených kyselinou acetylsalicylovou a 2000 pacientů bez této medikace.
 • Výsledky studie budou známy za několik měsíců. 

Podnikatelé sídlící v prostorách hl. m. Prahy mohou žádat o slevu na nájemném

Dnes v 08:38

Pražští podnikatelé sídlící v objektech hlavního města mohou nově podat až do konce května elektronickou „Žádost na slevu z nájemného v prostorách hl. m. Prahy“. 

Praha 6 nabízí dětem šetrné testování

Dnes v 08:01

První možnost testování před návratem dětí do školy již dnes odpoledne.

Zpravodaj k očkování do schránek Pražanů

Včera v 07:30

Magistrát v těchto dnech rozesílá všem obyvatelům metropole speciální zpravodaj s aktuálními informacemi k očkování proti onemocnění covid-19. Cílem je doručit skutečně všem Pražanům objektivní a ověřené informace o očkování.

Praha 9: Ochranné pomůcky pro seniory

8. dubna 2021 v 09:18

Praha 9 rozdává každé pondělí seniorům ochranné pomůcky proti covidu-19.

Praha 9 chce jít vlastní cestou testování

7. dubna 2021 v 18:31

Praha 9 vyzkoušela v pilotním projektu všechny dostupné antigenní testy pro potřeby škol a školek. Jedinou spolehlivou a zároveň ekonomicky přijatelnou metodou je takzvané poolováni, vyhodnocování pomocí kolektivního testování PCR. Spolupráce probíhala s renomovanou českou laboratoří, tak byla...

V úterý přibylo 465 případů koronaviru, nejméně ve všední den od poloviny prosince

7. dubna 2021 v 11:37

V metropoli v úterý přibylo 465 potvrzených případů koronaviru, je to nejnižší nárůst ve všední den od 14. prosince. Počet zemřelých s onemocněním covid-19 od začátku epidemie v hlavním městě stoupl na 2500, uvedla ČTK.

Praha 6: Roušky na poliklinice Pod Marjánkou

7. dubna 2021 v 09:53

Praha 6 opět vydává roušky na poliklinice Pod Marjánkou. 

Pražští sociální pracovníci pečující o potřebné budou očkováni

7. dubna 2021 v 07:08

Registrace sociálních pracovníků a dalších pečovatelů, kteří pomáhají ohroženým skupinám obyvatel v každodenním životě, bude spuštěna ve středu 7. dubna.

Nejméně případů covidu od Mikuláše

6. dubna 2021 v 11:27

Na Velikonoční pondělí přibylo v Praze 185 potvrzených případů onemocnění covid-19, je to o 69 méně než v neděli. Nižší denní nárůst zaznamenali hygienici v hlavním městě naposledy v neděli 6. prosince, uvedla ČTK.

Další články
Nahoru