Dnes Úterý - bourky 17°C
Zítra Středa - oblacno 22°C
Úterý 28. 5. 2024
Svátek má Vilém
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
FestivalyPražský životProhlídky

VědaFest nastane o letním slunovratu

21. 6. 2023
Největší venkovní vědecký festival v České republice – VědaFest se koná 21. června od 8:30 do 19:30 hodin. Představí 103 expozic na jednom místě, a to opět v pražských Dejvicích na Vítězném náměstí. Letošní ročník VědaFestu se zaměří na téma „Kořeny vědy“ a představí návštěvníkům úžasný svět vědeckého poznání.

Věda je všudypřítomná a nezbytná pro náš každodenní život. Bez vědy bychom nebyli schopni dosáhnout pokroku a poznání, jež přináší věci, které nás obklopují. Věda je užitečná a zajímavá, a to nám na VědaFestu předvedou expozice z různých oblastí vědy a výzkumu.

Na festivalu se setkáte s vystavovateli z vysokých škol, volnočasových institucí a firem zabývajících se vědeckým výzkumem a popularizací vědy. Budete mít možnost se seznámit s nejnovějšími trendy a objevy v různých oborech. Firma PPG ukáže, že s jejich nátěrovými barvami se dá malovat nejenom doma, ale i ve vědeckých experimentech. Představí se moderní technologie, které usnadňují velké stavby, i virtuální bagr. Filozofická fakulta Univerzity Karlovy vás zavede do života lidí za třicetileté války a lékařské fakulty přiblíží moderní trendy a techniku ve výuce i to, jak máme sami o své zdraví pečovat.

„VědaFest vstupuje do druhé dekády. Pro všechny návštěvníky máme opět připraveno mnoho nových překvapení a akčních experimentů. Věříme, že si každý najde, co ho zajímá,“ říká Libor Bezděk, ředitel DDM, hl. m. Prahy.

Planetárium vás za bílého dne zavede do hlubin vesmíru, ČZU vás seznámí s tajným životem lesa a představí vám potravu budoucnosti – červy.

Mikroskopické řasy jako potravu budoucnosti a to, že mikroby jsou všude kolem nás, ukáže Mikrobiologický ústav AV ČR.

Vodohospodáři objasní koloběh vody v přírodě a naučí vás, jak s vodou hospodařit.

Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy zase naučí návštěvníky, jak neplýtvat potravinami.

Ceitec společně s VUT odhalí, jak dlouho se různé materiály rozkládají v přírodě, a o přítomnosti a využití plynů kolem nás poučí společnost Air Products.

O autech na vodíkový pohon se dozvíte od Valea, ZOO Praha vás seznámí s ohroženými druhy zvířat v přírodě a zachování jejich druhu, nejmodernější technologie představí Armáda ČR a hasiči z Letiště Praha.

Česká geologická služba vás naučí rýžovat zlato, zeměměřiči seznámí návštěvníky se zaměřováním do map, knihovny s robotizací knižního fondu a

Smíchovská průmyslovka ukáže, jak vypadá škola budoucnosti.

VědaFest však není jen o pasivním přihlížení a pozorování. Návštěvníci se mohou aktivně zapojit do kvízové zábavy prostřednictvím instagramových odpovědí a soutěžit o zajímavé ceny.

Na festivalovém pódiu si celý den můžete užít program, při kterém se nebudete ani chvilku nudit. Třeba s FameLabem, psími hrdiny, strhující chemií, ale i spoustu techniky a barev. Konec programu na téma Věda a vědění bude patřit známému vědci Václavu Cílkovi, debatu povede novinář Martin Tyburec a poskytnou tak společně návštěvníkům inspirativní závěr festivalu.

VědaFest je společným projektem Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy, Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a Českého vysokého učení technického v Praze od roku 2011. Akce se koná za podpory městské části Praha 6.

Festival je určen studentům a žákům středních a základních škol a zvídavé veřejnosti bez omezení věku. Vstup na akci je zdarma. Více informací o programu, vystavovatelích a organizátorech na www.vedafest.cz.
Autor: Hla

Necvakejte, foťte! Workshop v Praze 13

Dnes v 09:52

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami proběhl další workshop Necvakejte, foťte!, který dětem přináší možnost přemýšlet o fotografii a naučit se pořizovat skvělé snímky  pod dohledem  profesionálních fotografů. Projekt organizuje od rok 2021 Czech Photo, které sídlí v Czech Photo Centre v Nových...

Žižkovské pivobraní

Dnes v 07:08

O víkendu 31. května a 1. června se milovníci piva opět sjedou na Parukářku do Prahy 3, kde na ně budou čekat více než tři desítky minipivovarů. Na pódiu nebude chybět hudební doprovod a další doprovodný program pro malé i velké.

Ošetření stromů v ulicích Benešovská a U Zdravotního ústavu

Včera v 08:53

V týdnu od 27. května bude probíhat arboristické ošetření stromů v Benešovské ulici, v úseku Ruská – Vlašimská a v části ulice U Zdravotního ústavu. Javory, které tvoří převážnou část stromořadí špatně snášejí městské prostředí a ve velké míře...

Vycházka s průvodcem: Staré Vršovice a jejich historie

Včera v 07:47

Trasa vycházky bude věnovaná objevování starých Vršovic, jejichž historie sahá do doby středověku. Uvidíte, kde bývaly staré vinice z doby Karla IV., kde se rozkládaly nejstarší usedlosti podél potoka Botiče a také, kde byla stará Vršovická tvrz či zajímavá vila...

SWAPuj s Bronzovkou

26. května 2024 v 07:02

Na swapu v úterý 28. května můžete měnit oblečení, které nám leží ve skříni v naději, že si ho někdy zase oblečete, obuv, která se nám kdysi líbila, ale vlastně se k ničemu nehodí, knihy, které už máte přečtené anebo ty, které jste si před lety koupili, ale nikdy číst...

Praha 13 chce na úřadu obsadit několik pracovních pozic

25. května 2024 ve 20:17

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pracovních pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.

Malostranský hřbitov: Tanec smrti

25. května 2024 v 09:28

Divadelní průvod, pohřeb smutku, připomínka radostí života ve stylu site-specific, která herce společně s diváky podněcuje k oslavě života, ale nezapomíná ani na lidskou smrtelnost ve čtvrtek 30. května ve 20:30.

Reuse neděle v Praze 6

25. května 2024 v 07:52

Dát věcem druhou šanci můžete v neděli 2. června od 11 do 18 hodin na Vítězném náměstí.

Praha 6: Setkání v parku Malý Břevnov

25. května 2024 v 07:25

Další ze série setkání představitelů šesté městské části s veřejností se uskuteční v parku na Malém Břevnově. Tématem setkání ve středu 29. května v 17 hodin bude doprava, bytová výstavba nebo kulturní akce.

Další články
Nahoru