Dnes Neděle - zatazeno 20°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
FestivalyPražský životProhlídky

VědaFest nastane o letním slunovratu

21. 6. 2023
Největší venkovní vědecký festival v České republice – VědaFest se koná 21. června od 8:30 do 19:30 hodin. Představí 103 expozic na jednom místě, a to opět v pražských Dejvicích na Vítězném náměstí. Letošní ročník VědaFestu se zaměří na téma „Kořeny vědy“ a představí návštěvníkům úžasný svět vědeckého poznání.

Věda je všudypřítomná a nezbytná pro náš každodenní život. Bez vědy bychom nebyli schopni dosáhnout pokroku a poznání, jež přináší věci, které nás obklopují. Věda je užitečná a zajímavá, a to nám na VědaFestu předvedou expozice z různých oblastí vědy a výzkumu.

Na festivalu se setkáte s vystavovateli z vysokých škol, volnočasových institucí a firem zabývajících se vědeckým výzkumem a popularizací vědy. Budete mít možnost se seznámit s nejnovějšími trendy a objevy v různých oborech. Firma PPG ukáže, že s jejich nátěrovými barvami se dá malovat nejenom doma, ale i ve vědeckých experimentech. Představí se moderní technologie, které usnadňují velké stavby, i virtuální bagr. Filozofická fakulta Univerzity Karlovy vás zavede do života lidí za třicetileté války a lékařské fakulty přiblíží moderní trendy a techniku ve výuce i to, jak máme sami o své zdraví pečovat.

„VědaFest vstupuje do druhé dekády. Pro všechny návštěvníky máme opět připraveno mnoho nových překvapení a akčních experimentů. Věříme, že si každý najde, co ho zajímá,“ říká Libor Bezděk, ředitel DDM, hl. m. Prahy.

Planetárium vás za bílého dne zavede do hlubin vesmíru, ČZU vás seznámí s tajným životem lesa a představí vám potravu budoucnosti – červy.

Mikroskopické řasy jako potravu budoucnosti a to, že mikroby jsou všude kolem nás, ukáže Mikrobiologický ústav AV ČR.

Vodohospodáři objasní koloběh vody v přírodě a naučí vás, jak s vodou hospodařit.

Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy zase naučí návštěvníky, jak neplýtvat potravinami.

Ceitec společně s VUT odhalí, jak dlouho se různé materiály rozkládají v přírodě, a o přítomnosti a využití plynů kolem nás poučí společnost Air Products.

O autech na vodíkový pohon se dozvíte od Valea, ZOO Praha vás seznámí s ohroženými druhy zvířat v přírodě a zachování jejich druhu, nejmodernější technologie představí Armáda ČR a hasiči z Letiště Praha.

Česká geologická služba vás naučí rýžovat zlato, zeměměřiči seznámí návštěvníky se zaměřováním do map, knihovny s robotizací knižního fondu a

Smíchovská průmyslovka ukáže, jak vypadá škola budoucnosti.

VědaFest však není jen o pasivním přihlížení a pozorování. Návštěvníci se mohou aktivně zapojit do kvízové zábavy prostřednictvím instagramových odpovědí a soutěžit o zajímavé ceny.

Na festivalovém pódiu si celý den můžete užít program, při kterém se nebudete ani chvilku nudit. Třeba s FameLabem, psími hrdiny, strhující chemií, ale i spoustu techniky a barev. Konec programu na téma Věda a vědění bude patřit známému vědci Václavu Cílkovi, debatu povede novinář Martin Tyburec a poskytnou tak společně návštěvníkům inspirativní závěr festivalu.

VědaFest je společným projektem Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy, Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a Českého vysokého učení technického v Praze od roku 2011. Akce se koná za podpory městské části Praha 6.

Festival je určen studentům a žákům středních a základních škol a zvídavé veřejnosti bez omezení věku. Vstup na akci je zdarma. Více informací o programu, vystavovatelích a organizátorech na www.vedafest.cz.
Autor: Hla

Nápad pro Šestku. Návrhy posílejte do konce října

Včera v 07:43

Bydlíte v Praze 6 nebo zde pracujete a máte nápad, jak život v šesté městské části zlepšit, můžete se přihlásit do Nápadu pro Šestku. Do 30 října své návrhy posílejte na adresu napadprosestku.cz.

Radnice a spolek budou na tržišti radit, jak správně kompostovat

Včera v 06:05

Na sobotu 30. září připravila radnice Prahy 10 ve spolupráci se spolkem Ekodomov poradnu k tématu kompostování.

Výstava hub na radnici

28. září 2023 ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 40. týden

28. září 2023 ve 13:09

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Lovecká sezona na Kozím plácku v Praze 1

28. září 2023 v 08:49

V úterý 10. října můžete od 16 do 20 hodin přivítat podzim. Na Kozím plácku se bude šlapat zelí.

První ročník dopravního orienťáku na Šestce vzbudil velký zájem

28. září 2023 v 07:07

Praha 6 má svůj první dopravní orientační závod. Uspořádala jej po vzoru obdobných závodů v jiných městech u příležitosti Evropského týdne mobility. Na start pilotního ročníku se postavilo téměř padesát účastníků nejrůznějších věkových kategorií.

Oslavy 130 let vysvěcení sv. Ludmily

27. září 2023 ve 13:30

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily se pojí řada oslavných akcí, které připravila městská část Praha 2, Římskokatolická farnost u baziliky sv. Ludmily a Spolek přátel baziliky sv. Ludmily v Praze. Kromě slavnostního koncertu u příležitosti 130 let od vysvěcení chrámu sv. Ludmily v sobotu...

Praha 10: Vršovické hřbitovy známé i neznámé

27. září 2023 v 10:55

Na vycházce v neděli 1. října v 17 hodin navštívíte Vršovický hřbitov, který se nachází mezi ulicemi U Vršovického hřbitova a Moskevská. Seznámíte se s jeho historií, ale přiblížíme si také slavné osobnosti, jež jsou zde pochovány.

Nápady pro Šestku proberte na radnici

27. září 2023 v 07:34

Workshop pro navrhovatele Nápadu pro Šestku se koná ve středu 27. září.

Fakulta strojní ČVUT v Praze se chystá na strojírenský veletrh

26. září 2023 v 15:09

Také letos bude Fakulta strojní ČVUT prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Smart produkty a výsledky studentských projektových týmů.  

Další články
Nahoru