Dnes Neděle - jasno 31°C
Zítra Pondělí - bourky 24°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
FestivalyPražský život

VědaFest aneb Dejvice opět ožijí vědou

19. 6. 2024
Letošní dvanáctý ročník VědaFestu na téma Věda vzdělává zaplní už za týden, tedy ve středu 19. června, od půl deváté ráno do sedmi hodin večer Vítězné náměstí v Dejvicích. V jednodenní akci se opět spojí nejen vědecké instituce napříč republikou a stejně jako v předešlých ročnících ukážou, že objevit, poznat a zažít má svůj nezastupitelný význam.

Zábavným vědeckým festivalem pod širým nebem již tradičně v předposledním týdnu školního roku ožije dejvický „Kulaťák“. VědaFest je přehlídkou všeho zajímavého a užitečného, co věda do života přináší. Objevovat, poznávat a zažít – to je hlavní motto VědaFestu.

„Ať vás zajímá jakýkoli vědní obor, na VědaFestu ho najde každý návštěvník. Ať velký, nebo malý,“ říká za organizátory Tamara Mašatová z DDM hl. m. Prahy.

Návštěvníci mohou objevovat vědu ve 113 stanech na trávníku a zároveň během dne sledovat program na festivalovém pódiu. Kromě chemických show se můžete těšit i na stavební show, na práci psích detektivů a na vyhlašování vítězů festivalové soutěže. Všichni se mohou utkat v kvízu „Chytrá hlava“ o den v ZOO šitý na míru, předplatné časopisu ABC, inženýrský balíček ČVUT nebo chemii v tašce od VŠCHT.

Společnost PPG, výrobce nátěrových hmot a hlavní partner festivalu, který v České republice vyrábí Primalex a sdružuje oblíbené malířské značky, jako jsou Balakryl a Bondex, má pro návštěvníky připraven interaktivní workshop o záhadách vzniku a míchání barev.

„V PPG jsme se zavázali chránit a zkrášlovat svět. Letos proto vstupujeme do druhého roku partnerství s VědaFestem, abychom pomohli vzdělávat novou generaci lídrů ve vědeckých oborech. Pro PPG pracují nadšení chemici a technici, které tyto obory v mládí zaujaly, a pevně věřím, že na VědaFestu podnítíme zvědavost i těch nejmladších návštěvníků,“ říká Jan Šipan, obchodní ředitel PPG pro Česko, divize Architectural Coatings.

Zažijete vědeckou realitu skutečnou i virtuální. Na tu skutečnou si sáhnete. Zažijete stavební objevy s ČVUT, chemické objevy s VŠCHT; že zemědělství v dnešní době je věda, ukáže Česká zemědělská univerzita, že i rostliny mohou být nemocné a jak je léčit, ukáže Výzkumný ústav rostlinné výroby. Co vše je třeba zjistit pro předpověď počasí, si zkusíte s Českým hydrometeorologickým ústavem. S Univerzitou Karlovou vstoupíte do světa lékařských věd, stanete se historikem a nahlédnete do minulosti nebo objevíte záhady zapomenutého písma. Pražské vodovody a kanalizace naučí, jak hospodařit s vodou a jak se čistí pražská voda, podíváte se, jak vypadá radioaktivita s firmou Advacam, stavební objevům se můžete věnovat i s firmou Strabag, seznámíte se s principem parního stroje a silou páry na funkčních modelech, uvidíte práci celníků a experti z Kriminalistického ústavu Praha odhalí jedinečnost papilárních čar. S vědci z Vysokého učení technického v Brně si připravíte bublinky do čaje a vědecky uvaříte. S odborníky z Biologického centra budete přítomni pitvě myši, otočný Besip a Planetum trenažér vyzkouší vaši odolnost. Význam objevů Leonarda da Vinci pro moderní dobu odhalí DDM Praha 9.

Ale užijete si i virtuální realitu v mnoha oborech. S bibliobusem Městské knihovny můžete projít knihovnou v několika historických obdobích, s Akademií řemesel postavit zeď nebo opravit kapající kohoutek. Nebo se s ČVUT projdete nad mrakodrapy. „A věřte, že to nebude jediný opravdu zajímavý zážitek, který ve stáncích a expozicích našich fakult a součástí uvidíte. Jsem opravdu rád, že VědaFest přibližuje techniku a vědu širokým vrstvám a že u toho ČVUT již tradičně bude,“ zve návštěvníky rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Nebude chybět ani současné žhavé téma. Prostor pro dotazy týkající se umělé intelligence nabídne veřejná debata „Co umělá inteligence je a není: mýty a fakta“. Učastníci se mohou ptát na vše, co je zajímá, čemu nerozumějí nebo čeho se obávají. Dopolední workshopy pro školy s názvem „AI v kapse” pomocí her seznámí účastníky se základy práce s AI.

Program VědaFestu najdete na www.vedafest.cz. VědaFest je určen studentům a žákům středních a základních škol a zvídavé veřejnosti bez omezení věku. Vstup na akci je zdarma.


Autor: Alo

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

Včera v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

Včera v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

Festival oslavující kolumbijskou kuchyni a hudbu

19. července 2024 v 09:37

Kolumbijské jídlo a hudba na náplavce Rašínova nábřeží v neděli 21. července.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

19. července 2024 v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Trhy na Kulaťáku spolu s ČZU

19. července 2024 v 08:33

Organizátoři navázali spolupráci s výukovými skleníky České zemědělské university ve kterých je realizována praktická výuka především pro studenty oborů, které se zabývají rostlinami.

Červencová procházka Ďáblickým hřbitovem

18. července 2024 v 08:40

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V úterý 23. července se...

EPU pomůže na dovolené. Najde výlety, informuje o akcích

18. července 2024 v 07:51

Aplikace EPU nabídne na jednom místě aktuální informace národních parků a chráněných krajinných oblastí. Díky ní budete informováni o aktualitách, pořádaných akcích, uzavírkách či dočasných omezeních. Vybrat si můžete z nabídky více než 170 výletů po celé České republice. U každé trasy je uvedena...

PVK: Kontrolujte si vodu v bazénech

17. července 2024 v 08:14

Koupání nejen v soukromých bazénech je při současných teplotách na svém vrcholu. To však sebou může přinášet zdravotní rizika. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou kontrolu vody.

Vycházka: Zahradní čtvrť Ořechovka

16. července 2024 v 07:29

Komentovaná vycházka vilovou čtvrtí na Ořechovce, která vznikla ve dvacátých letech 20.století a byla inspirována anglickými zahradními městy se koná pátek 2. srpna v 18 hodin. Najdeme zde jednak řadové domky postavené pro úředníky státní správa ale také zajímavé...

Další články
Nahoru