dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Véčko na Pankráci dostalo zelenou. Bytový „mrakodrap“ na Pankráci se může začít stavět
Bytový dům Epoque na Pankráci. Vizualizace: ECM

Véčko na Pankráci dostalo zelenou. Bytový „mrakodrap“ na Pankráci se může začít stavět

První z plánovaných výškových budov na pražské Pankráci má příslušná povolení pro zahájení stavby. Jde o bytový dům Epoque ve tvaru písmene V z ateliéru architekta Radana Hubičky. Stavba mrakodrapu již měla jednou blízko realizaci, ale před dvěma lety ji znemožnil soud, když zrušil platné územní rozhodnutí, a vyhověl tak námitkám občanského sdružení. Někdejší projekt společnosti ECM, která skončila v konkurzu, dnes připravuje firma PSJ Invest.

Magistrátní odbor stavební a územního plánu vydal územní rozhodnutí koncem listopadu. V několika bodech změnil předchozí rozhodnutí stavebního úřadu Prahy 4 z roku 2008, v ostatních dané rozhodnutí potvrdil.

„Rozhodnutí nabude právní moci doručením a není možné se proti němu odvolat,“ řekl ČTK mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas. „Epoque Pankrác – bytový dům má i platný autorizovaným inspektorem vydaný certifikát o provedení stavby, což je varianta stavebního povolení,“ doplnil mluvčí.

Certifikaci stavby autorizovaným inspektorem jako možnou cestu při povolování stavby dnes umožňuje stavební zákon. Zavedení institutu autorizovaného inspektora má oprostit stavební úřady od agendy, u které není nezbytné, aby ji vykonával správní orgán, mělo by urychlit postup povolování staveb, říkají právníci.

Pankráckou pláň plánovala zastavět několika výškovými budovami společnost ECM. Dostavěla tam mrakodrap někdejšího Československého rozhlasu (dnes City Tower), který na přelomu let 2009 a 2010 prodala. V květnu 2010 firma prodala i další budovy a projekty, které na Pankráci vlastnila – někdejší sídlo Motokovu (nyní City Empiria). Zbavila se i připravované budovy City Court.

Pláň je v ochranném pásmu památkové rezervace

Další plánované stavby – budovu City Epoque a sousední budovu – znemožnil v létě 2011 zmíněný soud. Loni na podzim projekty koupila společnosti PSJ Invest realitního podnikatele Martina Jaroše, která má za sebou například výstavbu oceňovaného kancelářského centra Main Point Karlin.

Plánovaná výstavba výškových domů na Pankráci v minulosti vyvolala nesouhlasné reakce nejen od občanských sdružení, ale debatovali o ní i památkáři. Někteří z nich zastávají názor, že výškové budovy v některých částech Prahy mohou poškodit panorama města, a tím i jeho historickou hodnotu vytěžovanou turistickým ruchem.

Tím, zda v Praze mohou, nebo nemohou vznikat výškové budovy, se dokonce z podnětu české strany zabýval výbor UNESCO. Historické centrum Prahy je na jeho seznamu zapsáno od roku 1992. Pankrácká pláň je v ochranném pásmu památkové rezervace. Praha od doby, kdy se poprvé měl projekt domu Epoque realizovat, uvádí, že chce výškovou zástavbu regulovat.

Ředitel magistrátních památkářů Jiří Skalický ČTK nedávno řekl, že město pracuje na manuálu, který by měl pravidla pro umisťování výškových staveb na území metropole stanovit. Příprava potrvá zhruba rok. Materiál by později měl být součástí metropolitního územního plánu.


Další články
Nahoru