dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C

Večer pro Artura Radvanského

Městská část Suchdol zve v neděli 16. března od 18 hodin do Alšova kabinetu na suchdolské radnici na večer věnovaný Arturu Radvanskému, který prošel během druhé světové války šesti koncentračními tábory.

Večer proběhne v rámci výstavy „Vedem – Cesta terezínských kluků stále pokračuje“ a u příležitosti udělení čestného občanství in memoriam Zastupitelstvem městské části Praha-Suchdol.

Během večera budou uvedeny ukázky z připravovaného dokumentu režiséra Martina Slunéčka „PŘEŽIL JSEM ANDĚLA SMRTI“.
Jedná se o strhující příběh a výpověď  židovského vězně Artura Radvanského, který celou válku prošel šesti koncentračními tábory a v Osvětimi se stal nedobrovolně osobním sluhou a masérem proslulého Anděla smrti doktora Josefa Mengele. Příběh je neobyčejně silným osobním svědectvím mechanismu fašismu, likvidace nežádoucích osob, neuvěřitelných poměrů a krutostí v nacistických koncentračních táborech a na druhé straně příběhem náhod a vzájemné pomoci vězňů, bez níž nebylo možné přežít.

Artur Radvanský se narodil 24. listopadu 1921 v Radvanicích na Ostravsku a zemřel 1. listopadu 2009 v Praze. Spolu se svým otcem byl zatčen již v roce 1939 za převádění uprchlíků z protektorátu do Polska. Během druhé světové války prošel koncentračními tábory Buchenwald, Ravensbrück, Sachsenhausen, Osvětim, Mauthausen, Ebensee.

Po roce 1989 se aktivně věnoval besedám jak v českých, tak především v německých školách. S dětmi a studenty besedoval o tom, co prožil v nacistických koncentrácích, o nutnosti usmíření a především o odpovědnosti mladé generace, aby se holocaust a podobné důsledky extrémistických ideologií neopakovaly. Touto svou praktickou aktivitou významně přispěl k Česko-německému vyrovnání.


Zdobení vánočních stromečků v Loretánské zahradě

Dnes ve 12:47

Letošní předvánoční akci a soutěž o nejkrásnější vánoční stromeček nazvanou „Zdobit může každý – Zdobit bude každý“ byla dnes slavnostně zahájena v 10 hodin v Loretánské zahradě za účasti radního hl. m. Prahy Daniela Hodka. 

Strážníci nakoupí střelivo, ponožky a radary

Dnes ve 12:46

Pražští strážníci podepíší rámcové smlouvy na dodávku střeliva, ponožek a laserových měřičů rychlosti v souhrnné částce 13,62 milionu korun bez DPH. Všechny smlouvy jsou čtyřleté. Vyplývá to z materiálů, které včera schválili pražští radní.

Hasiči vyprostili zraněného řidiče z osobního auta po střetu s tramvají

Dnes ve 12:42

Dnes od 10:14 hodin zasahovaly jednotky pražských hasičů ze Satalic, Strašnic a HZS DPP u střetu tramvaje a osobního auta na křižovatce ulic Poděbradská a Slévačská v Praze 9.

Vznícení sazí v komíně bylo příčinou požáru střechy

Dnes ve 12:22

Dnes v 6:05 hodin zasahovala profesionální jednotka hasičů ze Smíchova a jednotka SDH Řeporyje u požáru střechy chaty v zahrádkářské kolonii v ulici Pod zahrádkami v Řeporyjích.

Zastupitelstvo Prahy 6 schválilo prodej cenných pozemků developerovi

Dnes ve 12:15

Zastupitelé Prahy 6 včera schválili záměr prodeje pozemků v hodnotě stovek milionů korun pro developerskou výstavbu bytů, uvedla ČTK. Parcely v ulici Na Dračkách, kde má vzniknout obytný areál se 150 byty, vlastní firma SNEO, která je v majetku Prahy 6 a kvůli prodeji vytvoří dceřinou společnost,...

Český filmový plakát 1931–1948. Výběr plakátů představí muzeum

Dnes v 07:39

Muzeum hlavního města Prahy pořádá od 13. prosince do 11. března v hlavní budově muzea výstavu Český filmový plakát 1931–1948. Výstava představí výběr filmových plakátů z bohatých sbírek Muzea hlavního města Prahy.

Praha 3 během svátků umožní parkování všem

Dnes v 07:35

Městská část Praha 3 chce i letos během Vánoc vyjít vstříc svým občanům a zajistit pro jejich rodiny, přátele a známé, kteří je přijedou o svátcích navštívit, bezproblémové parkování.

Zažijte atmosféru tradičních vánočních zvyků a koled v Národopisném muzeu

Dnes v 07:23

Národní muzeum zve rodiny s dětmi do Národopisného muzea, kde se v sobotu 16. prosince od 13 do 17 hodin uskuteční další akce z cyklu Aspoň na víkend. Návštěvníci se dozvědí, proč se zdobí vánoční stromeček a odkud pocházejí další zvyky typické pro vánoční čas. Rovněž si mohou vyzkoušet řadu...

Praha 6 odhalí Lavičku Ferdinanda Vaňka

Dnes v 07:11

Ondřej Kolář, starosta městské části Praha 6 a Michael Žantovský, výkonný ředitel Knihovny Václava Havla zvou na slavnostní odhalení Lavičky Ferdinanda Vaňka.

Křest: Knihu První stopa pokřtí Václav Sůra

Včera ve 20:02

Jak se spí ve sněhu, kdy je zmrzlina za polárním kruhem lepší než salám a proč se nejlíp chodí po Laponsku na snowboardu, se dozvíte na křtu knihy První stopa. Těšit se můžete na tematické polární občerstvení.

Provoz bezplatné právní poradny

Včera v 19:13

Bezplatná právní poradna studentů Právnické fakulty Univerzity Karlovy pořádaná ve spolupráci s hl. m. Prahou bude v tomto kalendářním roce naposledy otevřena dne 20. prosince. V novém roce bude provoz poradny zahájen 8. ledna a potrvá do 30. května 2018.

Vánoční jarmark magistrátu ve Škodově paláci

Včera v 15:26

Třetí ročník jarmarku se koná ve středu 13. prosince od 10 do 17 hodin.

Další krátké zprávy
Nahoru