Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - zatazeno 9°C
Pátek 22. 1. 2021
Svátek má Slavomír
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Večer dorazí smrk na Staroměstské náměstí, ozdobí ho šest kilometrů světelných řetězů
Smrk pro Staroměstské náměstí byl pokácen včera v Kamenném Přívoze. Obci znají dobře výletníci do Posázaví nebo třeba vodáci. Foto: THMP

Večer dorazí smrk na Staroměstské náměstí, ozdobí ho šest kilometrů světelných řetězů

V Kamenném Přívozu nedaleko Prahy pokácený smrk ztepilý dorazí dnes večer za doprovodu policie přes Pařížskou ulici na Staroměstské náměstí. Tam čeká 17,5 metru vysoký strom usazení a zajištění šesti lany a několika kusy jeřábového závaží.    

Od zítřka už začnou zaměstnanci městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP) strom dekorovat, potrvá jim to do pátku.

„Letošní ozdoby budou představovat návrat k tradičnímu českému vánočnímu stromu a budou v barvách národní trikolóry. Strom ozdobí šest kilometrů světelných řetězů, několik set vánočních koulí v modré, bílé a červené barvě, čtyřicet světelných hvězd a špice na vrcholu bude mít výšku tří metrů,“ uvedl předseda představenstva THMP Tomáš Jílek.

„Lidé nám stejně jako v předcházejících letech i letos nabízeli své stromy, které by tak jako tak museli nechat z objektivních důvodů pokácet. Je to částečně i otázka prestiže, každoročně se z něj stává nejznámější vánoční strom v Česku. Ten letošní vyrostl asi třicet kilometrů jižně od Staroměstského náměstí, které bude zdobit do začátku ledna,“ řekl pražský radní Jan Chabr a dodal, že i když budou letošní Vánoce v centru Prahy kvůli epidemickým opatřením bez tradičních trhů a doprovodných akcí, ozdobený strom jako jejich nejvýraznější symbol město vynechat nechtělo.

Podle Chabra bude rozsvěcení stromečku možné sledovat on-line. V plánu na Staroměstském náměstí zatím nejsou trhy a doprovodný program v plánu. „Uvidíme, co řekne vláda a podle toho se zařídíme. Dnes to vypadá, že trhy a program nebudou, ale ještě se to může změnit," řekl.

Smrk pro Staroměstské náměstí

Loni trvalo dlouho, než se vhodný smrk pro Staroměstské náměstí podařilo najít. Nakonec byl vhodný šestapadesátiletý kandidát nalezen v Semilech v Libereckém kraji. Vánoční smrk v roce 2018 pocházel z obce Rynoltice v Libereckém kraji. Rostl 55 let a dosáhl výšky 22 metrů. 

V roce 2017 pocházel 24 metrů vysoký smrk pro Staroměstské náměstí z Roztok u Křivoklátu a rostl 66 let. V roce 2016 přijel do Prahy dvaadvacetimetrový smrk z městyse Pecka v Královéhradeckém kraji.


Další články
Nahoru