dnes
Středa - obcasny-dest
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - snih-dest
4°C
Večer 25 let svobody nabídne happening Davida Černého i společný koncert Buty a SBB
Akce 25 let svobody se koná dnes večer v MeetFactory v Praze 5. Foto: archiv

Večer 25 let svobody nabídne happening Davida Černého i společný koncert Buty a SBB

Společným koncertem tuzemské kapely Buty a polských SBB vyvrcholí komponovaný večer s názvem 25 let svobody, který se uskuteční dnes večer v pražském centru současného umění MeetFactory. Na stejném místě se bude konat výtvarný happening pod uměleckým vedením Davida Černého a jeho přátel. Vstup na celý večer je zdarma.

4. června 1989

V Polsku se uskutečnily první polosvobodné volby ve východním bloku. Zdrcující vítězství Solidarity způsobilo, že další fungování komunistického režimu v Polsku se ukázalo jako neudržitelné. A na podzim následovaly polský příklad další státy regionu: Maďarsko, východní Německo, Československo.

Akci 25 let svobody v MeetFactory otevře výtvarný happening Co pro Tebe znamená svoboda?, kde každý dostane pod vedením Davida Černého a jeho přátel možnost vyjádřit slovy či obrazem odpověď na tuto otázku.

Následovat bude koncert, na němž se poprvé v historii sejdou na jednom pódiu dvě hudební legendy a zároveň „sousedé“ z Katovic a Ostravy – SBB (PL) a Buty (CZ). Obě kapely zahájily svou hudební dráhu ještě za komunismu a od té doby si vychovaly několik generací věrných fanoušků po obou stranách hranice.

„Nechceme jen vzpomínat na výročí pádu komunismu ve střední Evropě, ale chceme tuto událost oslavit ve společnosti umělců spojených s MeetFactory a kapel SBB a Buty. Tyhle dvě kapely, jež si přes polsko-českou hranici doslova koukají do oken, se spolu na jednom pódiu sejdou na naší akci úplně poprvé,” uvedl ředitel Polského institutu v Praze Piotr Drobniak.

Večer věnovaný tématu svobody v čase minulém, přítomném i budoucím doprovodí výstava plakátů Takoví jsme. Poláci 1989–2014. Prezentovány budou vítězné plakáty letošního ročníku soutěže Galerie AMS.

Výtvarný happening začne v 18, koncerty ve 20 hodin. Vstup je zdarma.

MeetFactory, Ke Sklárně 3213/15, Praha 5

MHD: Zastávka Lihovar

tramvaje číslo: 12, 14, 20
autobusy číslo: 121, 129, 196, 197, 198, 241, 243, 246, 248, 253
nejbližší metro: Smíchovské nádraží (linka B)
noční linka: tramvaj číslo 54, autobusy číslo  501, 507

Od zastávky jděte podél tramvajových kolejí směrem na Barrandov, přejděte přes most, první odbočkou doprava po silnici dojděte přímo k budově MeetFactory. Cesta od zastávky trvá přibližně 4 minuty.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru