dnes
Pátek - jasno
19°C
zítra
Sobota - polojasno
20°C
pozítří
Neděle - skorojasno
22°C
Ve Žlutých lázních v Podolí se testuje na covid-19
Ilustrační foto: SPADIA LAB

Ve Žlutých lázních v Podolí se testuje na covid-19

Ve Žlutých lázních v Praze-Podolí dnes začalo fungovat nové odběrové místo, kde se lidé mohou nechat testovat na covid-19. Lidé mohou podstoupit buď test metodou PCR nebo rapid test, který prokazuje přítomnost protilátek vůči novému koronaviru v těle.

Lidé mohou podstoupit buď odběr kapilární krve z prstu nebo výtěr z nosohltanu. Odběry probíhají také metodou „drive in“, čili přímo z auta. Vzorky odebírají pracovníci laboratoře SPADIA LAB.

„V květnu se můžete přijít nechat otestovat do našeho odběrového stanu v Praze-Podolí, kde provedeme stěr z nosohltanu pro následný přímý průkaz viru metodou PCR. Můžete si též přijít ověřit, zda jste se s koronavirem v minulosti setkali a vytvořili si proti němu protilátky. Kapilární krev, odebraná z bříška prstu, bude vyšetřena metodou Rapid test,“ uvedla vedoucí diagnostické laboratoře SPADIA LAB Praha a vedoucí klinické mikrobiologie Zuzana Semeráková.

Za PCR test zaplatí zájemce 1990 korun, za orientační Rapid test se platí 490 korun. Pokud si žadatel přeje vystavení certifikátu o negativitě PCR vyšetření pro výjezd do zahraničí, připlatí si na místě 200 korun. Výsledek rychlého orientačního rychlotestu se dozví lidé na místě zhruba do 15 až 20 minut, výsledek PCR u samoplátců zašle laboratoř na uvedenou emailovou adresu následující den.

„Pacientům, kteří se dostaví k vyšetření z indikace praktického lékaře nebo hygienika, bude výsledek zaslán prostřednictvím ÚZIS nebo přímo indikujícímu lékaři,“ řekl vedoucí obchodního oddělení SPADIA LAB pro oblast Čechy Milan Škába.

Provoz v odběrovém stanu ve Žlutých lázních na Podolském nábřeží v Praze 4 je každý pracovní den od 8:00 do 12:30 s výjimkou středy, kdy budou odborníci testovat od 13:00 do 17:30.

Toalety jsou v areálu Žlutých lázní zhruba 30 metrů od odběrového stanu, kde je i zdroj vody. Na zvýšený zájem o testování je laboratoř připravena. „I když nedokážeme odhadnout kolik lidí bude v daném čase na místě, budeme se snažit dohlédnout na bezproblémový průběh. I proto jsme naplánovali poměrně dlouhou dobu, kdy mohou lidé přijít. Počítáme s tím, že budeme odebírat vzorky v průběhu celého května. Pokud bude setrvávat zájem o testování můžeme nabídnout tuto službu i v červnu,“ doplnila Zuzana Semeráková.

Veřejnost se může nyní nechat otestovat například v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích nebo na odběrovém místě u Polikliniky Prosek v Praze 9. Odběrové místo funguje také na bubenečském Výstavišti, kam mohou lidé přijet autem, pěším je tam vstup zakázán. S sebou musí mít žádanku.


Zákaz návštěv v celém areálu Všeobecné fakultní nemocnice

Dnes v 11:59

Vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci, jsou od dnešního dne, 18. září, až do odvolání zakázány návštěvy na všech klinikách a odděleních Všeobecné fakultní nemocnice.

Pátý ročník Palm Off Festu je zrušen

Dnes v 09:54

Mezinárodní setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest 2020 se vzhledem k omezením spojených s pandemickou krizí přesouvá na podzim následujícího roku. 

Praha chce víc odběrových míst

Dnes v 09:05

Na návrh ODS přijalo Zastupitelstvo hlavního města Prahy podporu nových opatření na zamezení šíření koronavirové infekce.

Praha 8 připravila výdej dezinfekce veřejnosti

16. září 2020 ve 22:51

Zájemci, kteří mají trvalé bydliště v Praze 8 nebo podnikatelé s provozovnou v Praze 8 mohou získat 1 litr dezinfekce u stánku na farmářských trzích v Ládví a Karlíně.

Praha 9 zajistila ve svých organizacích plošné testování na covid-19

16. září 2020 ve 21:49

„V organizacích zřizovaných městskou částí Praha 9 jsme zajistili plošné testování v případě podezření na covid-19 v potenciálně zasažené skupině, jako jsou například třídy ve školách a školkách, zaměstnanci na oddělení sociálních služeb,“ uvedl místostarosta deváté městské části Praha 9 Tomáš...

Další články
Nahoru