Dnes Úterý - zatazeno 18°C
Zítra Středa - oblacno 17°C
Úterý 22. 6. 2021
Svátek má Pavla
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Ve Žlutých lázních v Podolí se testuje na covid-19
Ilustrační foto: SPADIA LAB

Ve Žlutých lázních v Podolí se testuje na covid-19

Ve Žlutých lázních v Praze-Podolí dnes začalo fungovat nové odběrové místo, kde se lidé mohou nechat testovat na covid-19. Lidé mohou podstoupit buď test metodou PCR nebo rapid test, který prokazuje přítomnost protilátek vůči novému koronaviru v těle.

Lidé mohou podstoupit buď odběr kapilární krve z prstu nebo výtěr z nosohltanu. Odběry probíhají také metodou „drive in“, čili přímo z auta. Vzorky odebírají pracovníci laboratoře SPADIA LAB.

„V květnu se můžete přijít nechat otestovat do našeho odběrového stanu v Praze-Podolí, kde provedeme stěr z nosohltanu pro následný přímý průkaz viru metodou PCR. Můžete si též přijít ověřit, zda jste se s koronavirem v minulosti setkali a vytvořili si proti němu protilátky. Kapilární krev, odebraná z bříška prstu, bude vyšetřena metodou Rapid test,“ uvedla vedoucí diagnostické laboratoře SPADIA LAB Praha a vedoucí klinické mikrobiologie Zuzana Semeráková.

Za PCR test zaplatí zájemce 1990 korun, za orientační Rapid test se platí 490 korun. Pokud si žadatel přeje vystavení certifikátu o negativitě PCR vyšetření pro výjezd do zahraničí, připlatí si na místě 200 korun. Výsledek rychlého orientačního rychlotestu se dozví lidé na místě zhruba do 15 až 20 minut, výsledek PCR u samoplátců zašle laboratoř na uvedenou emailovou adresu následující den.

„Pacientům, kteří se dostaví k vyšetření z indikace praktického lékaře nebo hygienika, bude výsledek zaslán prostřednictvím ÚZIS nebo přímo indikujícímu lékaři,“ řekl vedoucí obchodního oddělení SPADIA LAB pro oblast Čechy Milan Škába.

Provoz v odběrovém stanu ve Žlutých lázních na Podolském nábřeží v Praze 4 je každý pracovní den od 8:00 do 12:30 s výjimkou středy, kdy budou odborníci testovat od 13:00 do 17:30.

Toalety jsou v areálu Žlutých lázní zhruba 30 metrů od odběrového stanu, kde je i zdroj vody. Na zvýšený zájem o testování je laboratoř připravena. „I když nedokážeme odhadnout kolik lidí bude v daném čase na místě, budeme se snažit dohlédnout na bezproblémový průběh. I proto jsme naplánovali poměrně dlouhou dobu, kdy mohou lidé přijít. Počítáme s tím, že budeme odebírat vzorky v průběhu celého května. Pokud bude setrvávat zájem o testování můžeme nabídnout tuto službu i v červnu,“ doplnila Zuzana Semeráková.

Veřejnost se může nyní nechat otestovat například v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích nebo na odběrovém místě u Polikliniky Prosek v Praze 9. Odběrové místo funguje také na bubenečském Výstavišti, kam mohou lidé přijet autem, pěším je tam vstup zakázán. S sebou musí mít žádanku.


Koncem září se otevře dotační program pro podporu využití volného času dětí a mládeže na rok 2022

Dnes v 09:12

Praha odsouhlasila návrh na vyhlášení Programu podpory využití volného času dětí a mládeže na rok 2022. V jeho rámci by se mělo rozdělit celkem 50 milionů korun. 

Setkání ke Strategii rozvoje 2030+. Co čeká Smíchov a Malou Stranu?

Dnes v 07:13

Co čeká Smíchov a Malou Stranu v příštích několika letech? Jaké nové projekty se zrealizují? Debata se zástupci radnice Prahy 5 v kobce č. 9 na náplavce (Hořejší nábřeží) ve čtvrtek 24. června od 17 hodin.

Praha 1: Revitalizace ulice Na Poříčí a setkání nad mapou

Dnes v 05:08

V úterý 29. června od 18 hodin se v Galerii 1 koná veřejné + on-line „Setkání nad mapou“ k revitalizaci ulice Na Poříčí.

Na Karlově náměstí si bezpečnostní situace vyžádala častější kontroly

20. června 2021 ve 22:22

Praha 2 se v uplynulých týdnech zaměřila na řešení zhoršené bezpečnostní situace na Karlově náměstí, iniciovala častější policejní kontroly v lokalitě. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Provozní doba pracovišť pražského magistrátu

20. června 2021 ve 21:03

Magistrát upravuje od pondělí 21. června provoz pro veřejnost na pracovištích hlavní podatelny, který byl až dosud z důvodů pandemie covid-19 omezen. 

Praha 7 naočkovala během pátečního odpoledne 2850 lidí

20. června 2021 ve 20:48

Před základní školou na Strossmayerově náměstí v pátek 18. června vyrostly dva stany, ve kterých 15 dobrovolníků odbavovalo registrace zájemců, kteří přišli na očkování. 

Další články
Nahoru