Dnes Středa - zatazeno 17°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ve Vysočanech začala výstavba Panevropské univerzity
Vizualizace Panevropské univerzity. Zdroj: Ota Doležal / Vipera

Ve Vysočanech začala výstavba Panevropské univerzity

V areálu Českých vinařských závodů ve Vysočanech proběhl v úterý slavnostní ceremoniál poklepání základního kamene víceúčelového a vzdělávacího zařízení. Hlavním nájemníkem bude Panevropská univerzita (PEUNI). Předpokládané náklady jsou 400 milionů korun, podobu stavby navrhl architekt Aleš David. Informoval o tom mediální zástupce projektu Ota Doležal ze společnosti Vipera. 

Panevropská univerzita (PEUNI), která je součástí ryze českého koncernu PROSPERITA, je první soukromou univerzitou v České republice, která postupně buduje svůj kampus. Nové prostory přivítají studenty a pracovníky univerzity od akademického roku 2025/2026.

Koncern PROSPERITA v současnosti zahrnuje přes osmdesát společností a působí v mnoha oborech podnikání, včetně energetiky, nakládání s odpady a recyklace, slévárenství, dřevo-zpracování, finančnictví, ale také vinařství a vzdělávání.

„Panevropská univerzita prochází v posledních letech významnou proměnou s cílem postupně vybudovat uznávanou vzdělávací instituci, která se kvalitou studia a reputací minimálně vyrovná veřejným vysokým školám. Po získání statusu univerzity byla v letošním roce potvrzena kvalita vzdělávání také rozhodnutím o udělení institucionální akreditace a mezinárodním uznáním úspěchů ve vědecké činnosti. Proto jsem rád, že v nové budově bude sídlit také právě Panevropská univerzita, která se díky moderním prostorám posune i v oblasti zázemí na úroveň nejlepších západních univerzit,“ sdělil místopředseda představenstva PROSPERITA holding Vladimír Kurka.

Univerzita nabízí vysokoškolské vzdělávání v oblastech bezpečnosti, dopravy, Ekonomie, médií a komunikace a práva. Nejatraktivnějšími studijními programy jsou Bezpečnostní studia, Letový provoz, Marketingová komunikace, Provoz a řízení letecké dopravy, Právo v aplikační praxi, Řízení lidských zdrojů, Ekonomika a řízení služeb, Podnikání a management.

„V současnosti na naší univerzitě studuje 2 200 studentů, z toho 60 procent prezenčně.  Na univerzitě dokončilo svá studia k 31. prosinci 2023 celkem 23 942 absolventů,“ sdělil rektor PEUNI Vladimír Krajčík.

Generálním dodavatelem stavby je společnost ABP HOLDING. „Jedná se o moderní charakter stavby v nízkoenergetickém pasivním standardu s nadčasovými technologiemi. Architektonické řešení objektu odráží jeho umístění v původním průmyslovém areálu, kdy fasádu tvoří obklad z lícových cihel a vysoká solitérní okna. Jsme rádi, že jsme součástí mimořádné přestavby brownfieldu na moderní univerzitní kampus,“ sdělil předseda představenstva Jiří Procházka.

„Rozvoj městské části Prahy 9 souvisí s výstavbou bytů, obchodních center, základních a mateřských škol a rozšiřování poliklinik, proto jsem moc rád, že zde budeme mít již druhou specializovanou univerzitu, která na Prahu 9 rozhodně patří,“ podotkl starosta Tomáš Portlík (ODS).

„Po rekonstrukci nádraží Vysočany je to další významná stavba, která oživuje tuto dříve zanedbanou část Prahy 9. Mám radost, že namísto původních vinařských závodů vznikne v jejich části právě univerzita a zanedbanou oblast U vinných sklepů tak oživ," dodal.


Autor: Jan Puci

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Dnes v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Clubcard poukázky a kupony je možné nově uplatnit na Tesco Online nákupy

Dnes v 15:31

Poukázky a kupony Clubcard získané za body nasbírané při nákupech mohou zákazníci nově uplatnit  i při objednávce na Tesco Online. Platí to i pro exkluzivní studentskou slevu 10 procent s průkazem ISIC.

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Dnes v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Dnes v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Dnes v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

Včera ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

Včera v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Další články
Nahoru