Dnes Neděle - jasno 31°C
Zítra Pondělí - bourky 24°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ve vyšehradském centru bylo naočkováno již deset tisíc lidí, jiná místa přerušují provoz
Očkování v centru na Vyšehradě. Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Ve vyšehradském centru bylo naočkováno již deset tisíc lidí, jiná místa přerušují provoz

K poslednímu dubnovému čtvrtku dostal v Metropolitním očkovacím centru na Vyšehradě vakcínu proti covidu-19 desetitisící člověk. Nicméně do některých očkovacích míst byla pozastavena registrace kvůli nedostatku vakcín. Ze stejného důvodu přestávají očkovat centra v nemocnicích, aby zbyla vakcína pro jejich pacienty.

V Kongresovém centru Praha na Vyšehradě se začalo s podáváním vakcín 6. dubna, v březnu se uskutečnil pouze pilotní týdenní test před spuštěním.

V následujících týdnech čeká centrum výrazné rozšíření kapacity. „Díky tomu, že se nyní podařilo denní kapacitu očkovacího centra ještě navýšit, lidé nemusí s přihlášením na očkování váhat. V Praze jsme první dávku podali už 226 772 tisícům lidí,“ uvedl včera pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Centrum v pilotním režimu začínalo u očkování přibližně 200 pacientů denně, ke konci dubna však podávalo vakcíny téměř tisícovce lidí denně a v následujících týdnech by se měla kapacita navýšit. Od června by se v centru na Vyšehradě mohly podávat vakcíny i o víkendu, nyní je otevřeno každý všední den.

„Navýšením očkovací kapacity až na dva tisíce podaných vakcín denně reagujeme na očekávané zvýšení dodávek očkovací látky od výrobce Pfizer a BioNTech, která je náročná na distribuci i skladování. Na to jsme v Metropolitním očkovacím centru dobře připraveni,“ uvedla pražská radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová (Piráti).

Se zvýšeným počtem pacientů se za několik týdnů změnilo i uspořádání centra. Nově tu byla nainstalována termokamera u vchodu, dále byla navýšena kapacita čekárny před registrací na 70 míst, vytvořena záložní čekárna s kapacitou 20 míst a stanoviště s anamnézou pacientů a k administraci byly obě shodně navýšeny na osm pracovišť.

Přístup do očkovacího centra je hned u výstupu ze stanice metra Vyšehrad nebo z parkoviště u Kongresového centra Praha. Předběžné náklady ze strany hlavního města se předpokládají na půl roku přibližně na 9,3 milionu korun bez DPH.

Bohužel ne všude v Praze očkování může zrychlovat. Očkovací kapacity v Praze nyní převyšuje počet vakcín, který je k dispozici. Hlavní město, stejně jako zbytek republiky, v posledních týdnech čelí nedostatku očkovacích látek Moderna. Proto Ministerstvo zdravotnictví proto požaduje dočasně omezit možnost registrace do menších očkovacích míst. Celkem se v Praze jedná o omezení registrací do jedenácti míst, noví zájemci tam už mají smůlu.

Dočasné omezení fungování některých očkovacích míst se týká nejmenších center a těch, která jsou umístěna v bezprostřední blízkosti velkokapacitních očkovacích míst, především v okolí Národního očkovacího centra (O2 universum ) zřizovaného státem, či očkovacích míst, která mají kapacitu do 1 000 lidí týdně.

Z důvodu blízkosti k O2 aréně bude například od 1. května uzavřeno pro veřejnost očkovací centrum v Městské nemocnici následné péče nebo v zařízení Iscare. Podobně bude omezen provoz menších míst, která jsou příliš koncentrována v konkrétní části města – zjednodušeně řečeno jsou příliš blízko u sebe.

Stát omezí pro veřejnost také svá očkovací místa ve Státním zdravotním ústavu a FN Motol, dodává tam méně vakcín. Například v motolské nemocnici se proto zájemci nemohou už poslední týden registrovat. Nemocnice očkuje jen své pacienty.

Obdobná situace je i v IKEMu, kde se zájemci také už několik dní nemohou registrovat. Stejný krok zvažuje i Všeobecná fakultní Nemocnice, očkovat veřejnost možná zhruba za měsíc přeruší Nemocnice Na Homolce.

Příští týden v pondělí se má velké očkovací centrum otevřít v pražské hale O2 universum.


Autor: Jan Puci

Do Zahrady na niti na Rostlinnou štafetu

12. července 2024 v 10:08

Máte doma rostliny, řízky, semínka, které nechcete, nevejdou se vám domů, je vám líto rostliny vyhazovat nebo máte prostě moc stejných druhů a chtěli byste nějaké jiné? Nejste zatím moc velký pěstitel, ale rádi byste si domů pořídili květiny s příběhem?

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Další články
Nahoru