Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 12°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 16°C
Čtvrtek 13. 5. 2021
Svátek má Servác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Ve vyšehradském centru bylo naočkováno již deset tisíc lidí, jiná místa přerušují provoz
Očkování v centru na Vyšehradě. Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Ve vyšehradském centru bylo naočkováno již deset tisíc lidí, jiná místa přerušují provoz

K poslednímu dubnovému čtvrtku dostal v Metropolitním očkovacím centru na Vyšehradě vakcínu proti covidu-19 desetitisící člověk. Nicméně do některých očkovacích míst byla pozastavena registrace kvůli nedostatku vakcín. Ze stejného důvodu přestávají očkovat centra v nemocnicích, aby zbyla vakcína pro jejich pacienty.

V Kongresovém centru Praha na Vyšehradě se začalo s podáváním vakcín 6. dubna, v březnu se uskutečnil pouze pilotní týdenní test před spuštěním.

V následujících týdnech čeká centrum výrazné rozšíření kapacity. „Díky tomu, že se nyní podařilo denní kapacitu očkovacího centra ještě navýšit, lidé nemusí s přihlášením na očkování váhat. V Praze jsme první dávku podali už 226 772 tisícům lidí,“ uvedl včera pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Centrum v pilotním režimu začínalo u očkování přibližně 200 pacientů denně, ke konci dubna však podávalo vakcíny téměř tisícovce lidí denně a v následujících týdnech by se měla kapacita navýšit. Od června by se v centru na Vyšehradě mohly podávat vakcíny i o víkendu, nyní je otevřeno každý všední den.

„Navýšením očkovací kapacity až na dva tisíce podaných vakcín denně reagujeme na očekávané zvýšení dodávek očkovací látky od výrobce Pfizer a BioNTech, která je náročná na distribuci i skladování. Na to jsme v Metropolitním očkovacím centru dobře připraveni,“ uvedla pražská radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová (Piráti).

Se zvýšeným počtem pacientů se za několik týdnů změnilo i uspořádání centra. Nově tu byla nainstalována termokamera u vchodu, dále byla navýšena kapacita čekárny před registrací na 70 míst, vytvořena záložní čekárna s kapacitou 20 míst a stanoviště s anamnézou pacientů a k administraci byly obě shodně navýšeny na osm pracovišť.

Přístup do očkovacího centra je hned u výstupu ze stanice metra Vyšehrad nebo z parkoviště u Kongresového centra Praha. Předběžné náklady ze strany hlavního města se předpokládají na půl roku přibližně na 9,3 milionu korun bez DPH.

Bohužel ne všude v Praze očkování může zrychlovat. Očkovací kapacity v Praze nyní převyšuje počet vakcín, který je k dispozici. Hlavní město, stejně jako zbytek republiky, v posledních týdnech čelí nedostatku očkovacích látek Moderna. Proto Ministerstvo zdravotnictví proto požaduje dočasně omezit možnost registrace do menších očkovacích míst. Celkem se v Praze jedná o omezení registrací do jedenácti míst, noví zájemci tam už mají smůlu.

Dočasné omezení fungování některých očkovacích míst se týká nejmenších center a těch, která jsou umístěna v bezprostřední blízkosti velkokapacitních očkovacích míst, především v okolí Národního očkovacího centra (O2 universum ) zřizovaného státem, či očkovacích míst, která mají kapacitu do 1 000 lidí týdně.

Z důvodu blízkosti k O2 aréně bude například od 1. května uzavřeno pro veřejnost očkovací centrum v Městské nemocnici následné péče nebo v zařízení Iscare. Podobně bude omezen provoz menších míst, která jsou příliš koncentrována v konkrétní části města – zjednodušeně řečeno jsou příliš blízko u sebe.

Stát omezí pro veřejnost také svá očkovací místa ve Státním zdravotním ústavu a FN Motol, dodává tam méně vakcín. Například v motolské nemocnici se proto zájemci nemohou už poslední týden registrovat. Nemocnice očkuje jen své pacienty.

Obdobná situace je i v IKEMu, kde se zájemci také už několik dní nemohou registrovat. Stejný krok zvažuje i Všeobecná fakultní Nemocnice, očkovat veřejnost možná zhruba za měsíc přeruší Nemocnice Na Homolce.

Příští týden v pondělí se má velké očkovací centrum otevřít v pražské hale O2 universum.


Rekordních 11 320 lidí bylo v Praze očkováno během čtvrtka

7. května 2021 ve 14:22

V Praze přibylo ve čtvrtek 174 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejnižší čtvrteční nárůst od konce loňských letních prázdnin. Očkování v hlavním městě nadále zrychluje, čtvrtek posunul rekord v denním počtu podaných dávek na 11 320. Vyplývá to z dat na webu ministerstva...

Dodávky Pfizer do očkovacího centra na Hůrce

6. května 2021 v 10:10

Očkovací centrum v Poliklinice Hůrka na Slunečním náměstí se podařilo zařadit na seznam očkovacích míst vakcínou Pfizer a obyvatelé Prahy 13 tak budou mít komfortní přístup k očkování. 

V sobotu přibylo v Praze méně nakažených než před týdnem

2. května 2021 ve 14:42

Laboratoře Praze odhalily v sobotu dalších 126 případů nemoci covid-19, to je o 47 méně pozitivních testů než před týdnem, uvedla ČTK.

Petice rodičů za PCR testy a bezpečné, rychlé a plošné otevření škol a školek

29. dubna 2021 ve 23:52

Blesková petice rodičů, kteří chtějí přesnější PCR testy a rychlejší otevření školek a škol bez rotace, se začala šířit 16. dubna – po prvním týdnu testování dětí na prvním stupni základnách škol a ve školkách málo průkaznými antigenními testy.

Další články
Nahoru