Dnes Sobota - skorojasno 11°C
Zítra Neděle - skorojasno 12°C
Sobota 23. 10. 2021
Svátek má Teodor
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Ve vyšehradském centru bylo naočkováno již deset tisíc lidí, jiná místa přerušují provoz
Očkování v centru na Vyšehradě. Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Ve vyšehradském centru bylo naočkováno již deset tisíc lidí, jiná místa přerušují provoz

K poslednímu dubnovému čtvrtku dostal v Metropolitním očkovacím centru na Vyšehradě vakcínu proti covidu-19 desetitisící člověk. Nicméně do některých očkovacích míst byla pozastavena registrace kvůli nedostatku vakcín. Ze stejného důvodu přestávají očkovat centra v nemocnicích, aby zbyla vakcína pro jejich pacienty.

V Kongresovém centru Praha na Vyšehradě se začalo s podáváním vakcín 6. dubna, v březnu se uskutečnil pouze pilotní týdenní test před spuštěním.

V následujících týdnech čeká centrum výrazné rozšíření kapacity. „Díky tomu, že se nyní podařilo denní kapacitu očkovacího centra ještě navýšit, lidé nemusí s přihlášením na očkování váhat. V Praze jsme první dávku podali už 226 772 tisícům lidí,“ uvedl včera pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Centrum v pilotním režimu začínalo u očkování přibližně 200 pacientů denně, ke konci dubna však podávalo vakcíny téměř tisícovce lidí denně a v následujících týdnech by se měla kapacita navýšit. Od června by se v centru na Vyšehradě mohly podávat vakcíny i o víkendu, nyní je otevřeno každý všední den.

„Navýšením očkovací kapacity až na dva tisíce podaných vakcín denně reagujeme na očekávané zvýšení dodávek očkovací látky od výrobce Pfizer a BioNTech, která je náročná na distribuci i skladování. Na to jsme v Metropolitním očkovacím centru dobře připraveni,“ uvedla pražská radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová (Piráti).

Se zvýšeným počtem pacientů se za několik týdnů změnilo i uspořádání centra. Nově tu byla nainstalována termokamera u vchodu, dále byla navýšena kapacita čekárny před registrací na 70 míst, vytvořena záložní čekárna s kapacitou 20 míst a stanoviště s anamnézou pacientů a k administraci byly obě shodně navýšeny na osm pracovišť.

Přístup do očkovacího centra je hned u výstupu ze stanice metra Vyšehrad nebo z parkoviště u Kongresového centra Praha. Předběžné náklady ze strany hlavního města se předpokládají na půl roku přibližně na 9,3 milionu korun bez DPH.

Bohužel ne všude v Praze očkování může zrychlovat. Očkovací kapacity v Praze nyní převyšuje počet vakcín, který je k dispozici. Hlavní město, stejně jako zbytek republiky, v posledních týdnech čelí nedostatku očkovacích látek Moderna. Proto Ministerstvo zdravotnictví proto požaduje dočasně omezit možnost registrace do menších očkovacích míst. Celkem se v Praze jedná o omezení registrací do jedenácti míst, noví zájemci tam už mají smůlu.

Dočasné omezení fungování některých očkovacích míst se týká nejmenších center a těch, která jsou umístěna v bezprostřední blízkosti velkokapacitních očkovacích míst, především v okolí Národního očkovacího centra (O2 universum ) zřizovaného státem, či očkovacích míst, která mají kapacitu do 1 000 lidí týdně.

Z důvodu blízkosti k O2 aréně bude například od 1. května uzavřeno pro veřejnost očkovací centrum v Městské nemocnici následné péče nebo v zařízení Iscare. Podobně bude omezen provoz menších míst, která jsou příliš koncentrována v konkrétní části města – zjednodušeně řečeno jsou příliš blízko u sebe.

Stát omezí pro veřejnost také svá očkovací místa ve Státním zdravotním ústavu a FN Motol, dodává tam méně vakcín. Například v motolské nemocnici se proto zájemci nemohou už poslední týden registrovat. Nemocnice očkuje jen své pacienty.

Obdobná situace je i v IKEMu, kde se zájemci také už několik dní nemohou registrovat. Stejný krok zvažuje i Všeobecná fakultní Nemocnice, očkovat veřejnost možná zhruba za měsíc přeruší Nemocnice Na Homolce.

Příští týden v pondělí se má velké očkovací centrum otevřít v pražské hale O2 universum.


Autor: Jan Puci

Praha 7 zajistila další vakcíny pro seniory

16. října 2021 v 07:13

Očkování 3. dávkou na Sedmičce probíhá u praktických lékařů a na Poliklinice Prahy 7. Radnice v tomto týdnu rozvezla do ordinací praktických lékařů 1000 vakcín Pfizer. Sloužit budou jako 3. dávka pro očkování seniorů a pacientů s chronickým onemocněním. 

S očkováním třetí dávkou vakcíny pomůže v domovech seniorů opět i mobilní očkovací tým

7. října 2021 v 11:28

Magistrát ve spolupráci s Českým červeným křížem a Městskou poliklinikou Praha obnovuje projekt a mobilní očkovací tým aktuálně znovu objíždí s vakcínami zařízení pro seniory. Cílem je zvýšit ochranu místních klientů, a to v co nejdřívějším termínu.

Voliči v karanténě s covidem-19 mohou v Praze hlasovat z auta, nebo přímo z domova

4. října 2021 v 09:05

Magistrát Prahy zajistil před blížícími se volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR možnost několika zvláštních způsobů hlasování pro lidi v karanténě nebo pro ty, kteří se nakazili koronavirem.

Další články
Nahoru