
Ve vypuštěném trojském kanále se našel vzácný mlž, jehož schránku dřív používali malíři
10. února 2025 12:55
Projekt, jehož cílem je ochrana hlavního města před velkou vodou a zlepšení údržby celého systému, má i svůj ekologický rozměr. „Specialisté prohledali každý kout kanálu, aby zachránili ohrožené druhy. Hvězdou mezi nimi je velevrub malířský, který si zaslouží naši pozornost,“ sdělila Komrsková.
Mlž, jehož jeho skořápka byla v minulosti používána jako nádoba pro barvy uměleckých malířů, obývá vodní toky od potoků až po řeky, kanály, odstavná ramena a tůně, vodní nádrže, pískovny a vzácně dokonce i rybníky. V Česku je zařazen mezi kriticky ohrožené druhy, i když se dle Agentury ochrany přírody a krajiny ČR vyskytuje na řadě míst.

Rak pruhovaný z trojského kanálu. Zdroj foto: PVS
V rámci sběru velevruba malířského došlo i ke sběru ostatních živých organismů. Po vypuštění kanálu byl proveden sběr a záchranný transfer všech nalezených jedinců na náhradní lokalitu.
Zároveň se podle Komrskové ve vypuštěném trojském kanále v místě bojuje s invazivními druhy, jako je například rak pruhovaný, aby byl ochráněn místní ekosystém.
Stavba, kterou pro hlavní město Praha jako investora Uzávěru plavebního kanálu zajišťuje Pražská vodohospodářská společnost a.s. (PVS), zahrnuje několik fází. Nejdříve byly upraveny břehy, aby byly připravené na další práce. Od začátku listopadu probíhá klíčová fáze – kanál je přehrazen štětovou stěnou a vypuštěn. To umožňuje provádět důkladné úpravy dna i instalaci nových technologií.
Uzávěr bude 22,5 metru široký a bude ho tvořit betonová spodní stavba s břehovými křídly a pohyblivou hradicí konstrukcí, ocelovou klapkou.
„V závěru probíhající fáze budou osazeny vlastní pohyblivé části uzávěru, celá technologie zkompletována a vyzkoušena její funkce tak, aby nejpozději k 30. dubnu letošního roku bylo možné plavební kanál opět napustit a obnovit plavbu,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel PVS Pavel Válek.

Výstavba protipovodňového uzávěru. Zdroj foto: PVS
Uzávěr plavebního kanálu Troja je součástí kompenzačních opatření vyvolaných realizací Nové vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Ta ovlivnila odtokové poměry v Trojské kotlině při průtoku velkých vod.
„Jedná se o další součást protipovodňových opatření, která budou chránit hlavní město a jeho klíčovou infrastrukturu. Plánované investiční náklady jsou ve výši necelých 163 milionů korun,“ uvedl radní Prahy pro infrastrukturu Michal Hroza (TOP 09).
„Úlohou uzávěru je umožnit plné otevření vrat plavebních komor před příchodem vysokých povodňových průtoků a po jejich opadnutí zajistí uzavření plavebního kanálu Troja v jeho horní části tak, aby byla umožněna revize plavebních komor, jejich eventuální vyčištění od nánosů a po zpětném uzavření komorových vrat uvedení celé soustavy do normálního provozního režimu,“ vysvětlil generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.