dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih
0°C
Ve výpovědích nájemních smluv pod domy bude Praha 4 pokračovat
Nuselská radnice, ve které se schází zastupitelstvo Prahy 4. Foto: archiv

Ve výpovědích nájemních smluv pod domy bude Praha 4 pokračovat

Zastupitelé Prahy 4 dnes rozhodli, že budou pokračovat ve výpovědích nájemních smluv na 99 let pod již zprivatizovanými domy. Také se usnesli, že radnice pozemky neprodá třetí osobě a poskytne vlastníkům domů možnost bezúročných splátek.

Praha 4 začala vypovídat smlouvy před několika měsíci, zdůvodnila to zněním občanského zákoníku platného od ledna 2014, který sjednocuje vlastnictví pozemku a staveb. Proti výpovědím se ale postavila opozice a část vlastníků domů, kteří považují výpovědi za nezákonné.

Radnice po majitelích chce, aby si pozemky buď koupili, nebo uzavřeli nové nájemní smlouvy. Lhůta na koupi pozemku byla dnešním rozhodnutím stanovena na 20 let. Zároveň majitelům městská část poskytne bezúročnou půjčku s možností splatit částku dříve, a to bez jakýchkoliv sankcí. Zastupitelé se rovněž usnesli, že městská část nemůže prodat pozemky třetím osobám.

Výpovědi smluv uzavřených v letech mezi 1993 až 1998 kritizovali opoziční zastupitelé a kritika zazněla i z řad přítomných obyvatel. Proti názoru opozice i obyvatel se postavil starosta Pavel Caldr (bezp.) a zástupci koalice.

„Postupovali jsme na základě právního názoru zaměstnanců radnice. Mně nepůsobí radost, že jsme tento krok udělali, ale je to vynuceno novým občanským zákoníkem. Kdyby nebyl, městská část by nebyla nucena výpovědi posílat," řekl Caldr. Podle něj není krok radnice motivován „látáním rozpočtu“.

Caldr rovněž zdůraznil, že problém je vyřešen v případě 137 domů z celkových 193, dalších 12 jich je zásadně proti rušení smlouvy a se zbylými prý radnice jedná, zda si pozemek koupí, či pronajmou. Zastupitel Jan Choděra následně uvedl, že si radnice nechala propočítat měsíční splátky na bytovou jednotku po koupi. Podle Choděry to v průměru vyjde na 400 až 500 korun.


Další články
Nahoru