Dnes Pondělí - oblacno 9°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Ve Vršovicích vzniknou městské byty, magistrát totiž zrekonstruuje dům v Moskevské ulici
Dům ve Vršovicích (uprostřed), ve kterém budou městské byty. Foto: Facebook A.U.

Ve Vršovicích vzniknou městské byty, magistrát totiž zrekonstruuje dům v Moskevské ulici

Pražský magistrát zrekonstruuje bytový dům v Moskevské ulici, který dříve převzal od Prahy 10. V pondělí o tom rozhodli městští radní. Oprava budovy má podle schváleného dokumentu stát 50 milionů korun a po rekonstrukci v něm budou byty pro městské nájemní bydlení. Praha 10 dříve zvažovala prodej nemovitosti, nakonec zastupitelé schválili jeho převod na magistrát.

Hlavní město poskytne finance na rekonstrukci bytového domu ve Vršovicích. Stavební úpravy domu na adrese Moskevská 27 si vyžádají 50 milionů korun. Vícepodlažní stavba bude sloužit svému původnímu záměru, kterým je bydlení. Historicky cenný Dům služby pochází z roku 1935.  

Poskytnutí finančních prostředků schválila v pondělí Rada hl. m. Prahy. „Naše metropole se potýká s nedostatkem bytů, a tak jsem moc ráda, že tu na konci roku 2024 vznikne v šestipatrovém domě deset krásných nových bytů pro Pražany. Součástí domu je i nebytový prostor v přízemí, kde si dokážu představit nějaké hezké pekařství, uzenářství či kavárnu. Zkrátka něco, co v tomto domě na pěší zóně přinese komunitě další přidanou hodnotu,“ řekla Alexandra Udženija (ODS), náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví.  

Praha 10 podle ní neměla dostatečné prostředky na rekonstrukci tohoto domu z roku 1935, který byl postaven jako obytný a obchodní dům pro firmu Baťa, rozhodlo se proto o odsvěření tohoto majetku, který je zpět ve správě hlavního města. 

Objekt je již delší dobu vyklizen a kvůli jeho technickému stavu byl zvažován i jeho prodej. „Variantu prodeje ale nepovažujeme jako vhodné řešení, protože bychom se tím zbavovali svého bytového fondu a naším záměrem je pravý opak,“ dodala Udženija. 

V tuto chvíli byly stanoveny celkové náklady investiční akce ve výši 50 milionů korun. S tím, že v letošním roce budou využity prostředky na předprojektové a projektové přípravy, které budou zahrnovat mimo jiné inženýrskou činnost a zpracování dokumentace pro provedení stavby. 

Na základě projektových příprav bude možné určit další kroky, které povedou až k zahájení zadávacího řízení na výběr zhotovitele stavebních prací a následné realizaci. 

Budovu v Moskevské ulici původně postavila v roce 1935 firma Baťa jako prodejnu s byty pro zaměstnance. Později sloužila k bydlení a některé byty byly upraveny na kanceláře. Firma Baťa v přízemí domu provozovala prodejnu, v roce 2019 však vypověděla nájem. Zastupitelstvo Prahy 10 koncem stejného roku rozhodlo, že městská část objekt prodá formou elektronické aukce. Následně o budovu projevil zájem magistrát.


Autor: Hla

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru