Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Ve Vršovicích se sesunul svah, strhl tři auta a zavalil neobydlený dům
Sesuv svahu ve Vršovicích. Foto: HZS Praha

Ve Vršovicích se sesunul svah, strhl tři auta a zavalil neobydlený dům

V ulici Na Královce ve Vršovicích se v noci na dnešek utrhl svah s dvoupodlažní neobydlenou budovou, která byla určena k demolici. Sesunula se také tři auta. Nikdo nebyl zraněn. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

K sesuvu došlo po půlnoci. Ve svahu se nacházela demoliční neobydlená budova o rozměrech 10 krát 8 metrů s dvěma podlažími. Na místě zasahovali hasiči ze tří stanic včetně vyprošťovacích automobilů. 

Kynoložka městské policie se psem několikrát budovu prohledala, ukázalo se, že na místě se v době sesuvu naštěstí nikdo nenacházel.  

„Spolu se svahem se utrhla i krajnice a část chodníku, došlo tak k sesuvu jednoho dodávkového automobilu a další dva osobní automobily částečně visely ze svahu,“ popsal Kavka. Osobní auta hasiči vyprostili menším vyprošťovacím vozidlem, dodávku, která se při sesuvu převrátila, musel vyprostit velký automobil. 

Na místo byli povoláni pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací. V okolí sesunuté budovy provedli kamerový průzkum kanalizační stoky. Ukázalo se, že stoka je v pořádku.

„Geotechnik, který místo prozkoumal, informoval stavební úřad, Technickou správu komunikací (TSK) a developera, že do pondělí zpracuje návrh dalšího řešení, nicméně teď dle jeho informací nehrozí další sesuv," sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Část ulice zůstává uzavřená.

Pozemek pod zřícenou budovou, která neměla číslo popisné, a okolní pozemky vlastní pražská firma GAMA PD, kterou stoprocentně ovládá developerská společnost Creditas Real Estate z české investiční skupiny Creditas. Z katastru nemovitostí také vyplývá, že pozemky jsou v památkové zóně," uvedla ČTK.

Creditas Real Estate podle mluvčí nyní na pozemku nic nedělá, protože čeká na povolení ke stavbě domu s 84 byty a 92 parkovacími místy. V plánu má i práce na definitivním zabezpečení svahu. Budova na pozemku byla v minulosti zabezpečena proti neoprávněnému vniknutí, doplnila Mocková. Firma spolu s městskou částí, stavebním úřadem, policií, TSK a PVK zjišťuje příčiny sesuvu a materiální škody a dočasně zajišťuje místo sesuvu, sdělila ČTK. 


Autor: puc

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

Včera v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru