dnes
Sobota - oblacno
20°C
zítra
Neděle - polojasno
22°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
22°C
Ve volbách na magistrát budou TOP 09 a hnutí STAN kandidovat společně, ke koalici se možná přidají i další
Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil (vlevo) a předseda hnutí STAN Petr Gazdík pri podpisu memoranda. Foto: TOP 09

Ve volbách na magistrát budou TOP 09 a hnutí STAN kandidovat společně, ke koalici se možná přidají i další

Zástupci TOP 09 a hnutí STAN dnes oficiálně oznámili, že ve volbách do zastupitelstva hlavního města budou kandidovat společně. V Knihovně Václava Havla podepsali memorandum o spolupráci a společné kandidátce pro říjnové komunální volby v Praze. Volební program a lídra představí 5. dubna. Spolupráce se týká jen voleb na „velkou radnici“, v jednotlivých městských částech budou míst stranické buňky volnou ruku. Je tedy možné, že na některých radnicích se STAN a TOP 09 spojí, jinde budou vůči sobě v opozici, jako je to i nyní.

„Připomínáme si 168. narozeniny Tomáše Garrigua Masaryka. Prezidenta, který položil základy demokracie naší země. Dnes vidíme, že je demokracie ohrožena ze strany extremistů nebo demagogů. Náš úkol je v Praze i celé republice Masarykův odkaz hájit. Hájit klasickou zodpovědnou demokracii,“ uvedl čestný předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg, který se stal tváří společného postupu stran v Praze.

 „Demokracie a osobní svobody jsou velmi křehké – a část lidí je lehce vymění za to, že se o ně někdo beze zbytku postará. A nebude jim vadit, že jim zároveň bude diktovat, jak mají žít. My – tímto spojením – chceme oslovit voliče, kterým není lhostejné, když se lže, když se manipuluje s lidmi, když jsou lidé zneužíváni pro mocenské cíle. Cílíme na lidi, pro které jsou osobní a občanské svobody v jejich životě důležité,“ řekl předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

„V dnešní době je nesmírně důležité spolupracovat a spojit síly na základě hodnot, myšlenky a názorů na zásadní věci. Lidé z hnutí STAN pro nás vždy byli a jsou nejbližším partnerem, se kterým postupujeme společně nejen ve sněmovně, ale také v mnoha obcích i krajích. Nabídneme Pražanům osobnosti,“ uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Europoslanec přiznal, že má ambici být lídrem kandidátky, záležet však bude na dohodě a členské základně. Z pozice lídra by usiloval o vítězství a post pražského primátora.

Strany budou jednat i s dalšími politickými subjekty, zda se ke koalici připojí. Spolupráce obou stran začala v roce 2009, po několika letech však skončila. „Náš projekt je otevřen nezávislým odborníkům i dalším politickým stranám. Vstupujeme do toho jako rovní partneři. Program koalice bude zaměřen na rozvoj bydlení, doprava, školství a posílení transparentní rozhodování magistrátu. Máme experty, kteří už projednávají jednotlivé kapitoly programu. Vše představíme za měsíc,“ odkázal Pospíšil na čtvrtek 5. dubna.

Jednání TOP 09 s hnutím STAN budou v dalších týdnech pokračovat. „Dohodli jsme se na spolupráci, na společné kandidátce a podepsali jsme základní memorandum. Nyní nás čekají intenzivní společná jednání o koaliční smlouvě a zcela konkrétní podobě našeho programu. Věřím, že si společnými silami získáme důvěru občanů Prahy,“ řekl Pospíšil.

V zastupitelstvu Prahy je TOP 09 v opozici. STAN je naopak v rámci Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) ve vedení města a vládne v Praze společně s ANO a ČSSD. „Stále platí koaliční smlouva, kterou máme v Trojkoalici i koalici na hlavním městě a rádi bychom v tomto formátu dokončili volební období," řekl předseda STAN v Praze a starosta Lysolají Petr Hlubuček. Pospíšil řekl, že strany se před každým jednáním zastupitelů sejdou a budou se vzájemně informovat o jednotlivých krocích při jednání.

Za Trojkoalici jsou v pražském zastupitelstvu dva členové STAN. Náměstkyně primátorky Jana Plamínková a předseda Výboru pro zdravotnictví a bydlení ZHMP Miloš Růžička. Ten se také zúčastnil dnešní tiskové konference. Pro server Pražský patriot potvrdil Hlubučkova slova, že není důvod vystupovat z pražské koalice a stát po boku TOP 09 v opozici. „Dívám se s nadějí na spolupráci s TOP 09 a lidmi, kteří jsou nyní ve vedení, ať už na úrovni Prahy či republiky. Ale se současným složením klubu TOP 09 v pražském zastupitelstvu se zdaleka na všem neshodneme. Je to o lidech, podle dosavadního vývoje nepředpokládám, že současní zastupitelé strany budou na magistrátu i po podzimních volbách,“ sdělil Růžička.

Strana zelených tento týden zaslala STAN nabídku pokračovat v Trojkoalici i po volbách. Na to STAN nepřistoupí. „Nakonec jsme se rozhodli dát přednost spolupráci s TOP 09 a jít jiným směrem," řekl Hlubuček. V uplynulých týdnech jednala TOP 09 o možné spolupráci v komunálních a senátních volbách rovněž s lidovci. Dohoda ale uzavřena nebyla.


Poslance a pražského zastupitele ODS Svobodu odvezli do nemocnice

15. května 2019 ve 21:21

Bývalý pražský primátor a současný poslanec a pražský zastupitel ODS Bohuslav Svoboda dnes odpoledne zkolaboval v budově Poslanecké sněmovny na Malé Straně. S podezřením na mozkovou příhodu ho záchranáři odvezli do nemocnice, informoval server Novinky.cz. Mluvčí pražské záchranné služby Jana...

Další články
Nahoru