Dnes Úterý - oblacno 14°C
Zítra Středa - oblacno 17°C
Úterý 21. 3. 2023
Svátek má Radek
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Ve volbách do Poslanecké sněmovny kandiduje v Praze i řada lidí z vedení městských částí
Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se letos uskuteční 8. a 9. října. Foto: Lucie Rychlá

Ve volbách do Poslanecké sněmovny kandiduje v Praze i řada lidí z vedení městských částí

Ve volbách do Poslanecké sněmovny, které se uskuteční již tento pátek a sobotu, kandiduje v Praze i řada členek a členů vedení městských částí. Server Pražský patriot se jich jen pár desítek hodin před otevřením volebních místností zeptal, proč kandidují.

Číslo 1 si pro tyto volby vylosovali Zelení. Na pražské kandidátce jsou dva členové vedení radnic. Na čtvrté pozici je místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský. „V politice se pohybuji od roku 2006 a na komunální úrovni jsem pochopil, že mnoho věcí nejde změnit bez přesahu do úrovně parlamentní, kdy mnoho věcí potřebuje legislativní úpravy, na které se z pozice obecního zastupitelstva nedosáhne. Druhým motivem jsou akutní výzvy klimatických změn, které musíme řešit a jako Zelení máme v této zcela oblasti jasno, že se jedná o téma číslo jedna. Dlouhodobě se věnuji dopravě, podpoře městské cyklistiky a moderní nízkoemisní mobility, což jsou témata přímo spojená s řešeními pro ochranu klimatu, a i proto jsme se rozhodl kandidovat,“ vysvětlil.

Jedenáctkou na pražské kandidátce Zelených je místostarosta Prahy 3 Ondřej Rut. „Kandiduji, abych pomohl Zeleným zesílit hlas a volání na poplach, že musíme řešit změny klimatu. Největší hrozba pro lidstvo úplně zaniká v programech a kampaních skoro všech stran. Tyhle volby opravdu nejsou jen o tom, jestli bude oligarcha Babiš dál vládnout. Přál bych si, aby skončil v opozici, bohužel ani to není dobrým předpokladem k tomu, aby se otázka změn klimatu efektivně řešila. Svojí kandidaturou chci pomoct hlásat, že Zelené má cenu volit jako silný vzkaz všem ostatním stranám, aby tohle téma začali seriózně řešit. A to funguje, i když Zelení nepřelezou přes pět procent,“ řekl.

S číslem 8 kandiduje Trikolora Svobodní Soukromníci. Na kandidátce má také dva členy z vedení městských částí. Na sedmém místě je místostarosta Prahy 8 Jiří Vítek. „Jako komunální politik sleduji, že v Praze se smrsknul rozvoj na boj proti automobilům k pokrytectví a stagnaci. Nepostavil se ani metr městského okruhu za to tu máme kilometry nebezpečných cyklopruhů. Počet nových obecních bytů 0. Alarmující podstav strážníků se odráží na bezpečnosti, vše témata, která se dají řešit účinně z vyšších pater politiky. Jako místostarosta za stranu Patrioti jsem přijal nabídku Trikolóry kandidovat v letošních parlamentních volbách, jejich program je mi nejblíže,“ sdělil svou motivaci ke kandidatuře.

Patnáctku na kandidátce trikolory má radní Prahy 22 Radovan Koutský. „Velice rád bych prosazoval program strany Trikolora Svobodní Soukromníci v Poslanecké sněmovně. Jsem členem strany Svobodných od roku 2012,“ podotkl.

Několik členek a členů vedení městských částí má na pražské kandidátce koalice SPOLU. Dvojkou je starostka Prahy 2 a stávající poslankyně Jana Černochová z ODS. „Problémem číslo 1 je v Praze doprava. Dále se chci zaměřit na oblasti bydlení a školství, na zvýšení prestiže kantorské profese,“ sdělila.

Na čtvrtém místě je starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). „Chci se zasadit o to, aby stát dokončil stavbu vnějšího okruhu, pomohl městu se stavbou okruhu vnitřního a zasadil se o dokončení železnice do Středočeského kraje, hlavně směrem do Kladna. Společně se stavbou záchytných parkovišť jsou tohle recepty na to, jak ulevit Praze od nadměrné dopravy a desetitisíců aut každý den,“ napsal.

Na osmém místě je starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková z ODS. „Za nejdůležitější považuji posílení rozpočtu obcí a měst, aby mohly investovat do infrastruktury, životního prostředí, školství. Praha potřebuje dostavbu silničního okruhu, vlakové spojení s letištěm a napojení na evropskou vysokorychlostní síť. Musíme se vrátit zpátky na trasu z Vídně do Berlína. Do roku 2050 tu přibude 400 tisíc lidí a my budeme potřebovat nové a kvalitní školy,“ uvedla.

Číslo 9 má radní Prahy 2 Michal Zuna z TOP 09. „V Parlamentu bych se rád zaměřil na oblast bezpečnosti, navázal bych na svou práci na radnici, což byl motiv mé kandidatury. Rád bych přenesl věci, se kterými setkáváme v městské části a narážíme na špatnou legislativu, na půdu Poslanecké sněmovny. Je potřeba provést revizi trestního zákoníku,“ sdělil.

Číslo 19 na kandidátce SPOLU má místostarosta Prahy 12 Petr Šula z TOP 09. „Rozhodnul jsem se kandidovat, protože nejsem spokojený s politikou současné vlády. Chci bojovat za zodpovědná rozpočtová a výdajová pravidla, protože nechci dětem odkázat dluhy a dovést stát k bankrotu. Kvalitní a dostupnou zdravotní péči, jelikož zdraví je vždy na prvním místě. Novou důchodovou reformu. Snižování dluhů a pořádek v daních. Ochranu životního prostředí a krajiny. Přísnější postihy za porušení zákona o ochraně zvířat. Orientaci na západ, ne na východ. Členství v EU a NATO je pro mě prioritou,“ napsal.

Z 34. místa kandiduje radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek, také z TOP 09. „Rozhodl jsem se kandidovat za koalici SPOLU, protože věřím, že je to jediná alternativa vůči rozvratu demokratických a morálních hodnot v podání současné vlády. Koalice je jediná rozumná volba pro středopravicového voliče, kterému záleží na budoucnosti našich dětí a naší země. Je to hlas proti bezbřehému rozhazování veřejných financí na dluh. Zároveň věřím, že koalice SPOLU je potřebná pozitivní změna vůči levicově populistickému vládnutí současného premiéra,“ sdělil.

Nejvíce kandidátek a kandidátů z vedení městských částí posílá v Praze do boje o Poslaneckou sněmovnu koalice Piráti a Starostové, která si vylosovala číslo 17. Trojkou je Jan Lacina (STAN), místostarosta Prahy 6. „Lidé u nás v Praze 6 žijí rádi, ale jsou poměrně konzervativní, takže to chvíli trvá, než si získáte jejich důvěru. Takže představa, že opouštím po osmi letech pozici místostarosty, je pro mě velmi obtížná. Určitě ale nebudu poslancem, který je jedním ze dvou set. To mi není vlastní. Vím, že je potřeba posílit nezávislost Českého rozhlasu a České televize, musíme přijít se zákony, které změní způsob volby do rad těchto veřejnoprávních médií, chceme konečně zvednout výdaje na kulturu z 0,7 na 1 %, a to bez transferu církvím, přivést na svět zákon o veřejné instituci v kultuře a zákon o cestovním ruchu, jehož agendu chceme přesunout právě na Ministerstvo kultury, kam podle nás dávno patří,“ sdělil.

Desítkou je místostarostka Prahy 12 Eva Tylová (BEZPP). „Ráda dělám práci, která přináší konkrétní výsledky. Přitom často narazím na zákony, které mnohdy těm dobrým věcem neprospívají, ba jim přímo škodí. Z mého působení ředitelky České inspekce životního prostředí mám praktickou zkušenost, jak zjištěné nedostatky v legislativě opravit. Jako poslankyně budu mít přímo možnost ovlivňovat navrhované zákony a promítnout do nich svoji zkušenost z praxe,“ sdělila serveru Pražský patriot.

Šestnáctkou na kandidátce Piráti + STAN je starostka Satalic Milada Voborská (STAN). „Důvodem mé kandidatury je nespokojenost s celkovým směřováním naší země a podpora společné kandidátky Starostů a Pirátů. Vadí mi nesystémové kroky stávající vlády, které vedou k zadlužení státu, líbivá politika na úkor racionálních řešení, odklon od západoevropských hodnot i zlehčování problematiky klimatických změn. Posledním důvodem bylo přijetí stavebního zákona, který zbavuje samosprávu možnosti rozhodovat o svém území,“ sdělila.

Osmnáctkou je radní Prahy 3 Pavel Křeček (STAN). „Vždy mi vadila všudypřítomná kritika českých politických poměrů a paušalizace politiky od lidí, kteří sami jen nečinně přihlížejí. Proto jsem aktivně vstoupil do komunální politiky. Bohužel současná politická situace a úroveň politické kultury negativní pohled občanů na politiky stále více prohlubují. To bych si přál změnit a dokázat lidem, že politiku mohou dělat i slušní lidé, kteří ji vnímají jako službu občanům, a kteří mohou být veřejnosti prospěšní svými profesními i životními zkušenostmi,“ uvedl.

A proč kandiduje starosta Kolovrat Antonín Klecanda? „Kandiduji proto, abych prosadil zájmy školství a životního prostředí. Každý o tom mluví, ale investice do školství jsou minimální. Školy byly v době covidu-19 obětovány, třídy jsou přeplněné. Kácení lesů na nelesních pozemcích je alarmující, stejně jako přístup k vodním tokům. To vše chci změnit, stejně jako legislativu v oblasti veřejného prostranství. Všichni známe příklad Bečvy, ale málo kdo si uvědomí, že podobných kauz jsou desítky. Chci prosadit investice do výsadby lesů a výstavby škol,“ vysvětlil.

Třiadvacítkou je radní Prahy 3 František Doseděl (Piráti). „Protože plané řeči u sklenice nikomu nepomohou. Chci úsporný a transparentní stát, u kterého jako daňový poplatník budu vědět, kam tečou moje peníze. Chci stát, kde spravedlnost platí pro všechny. Chci udržet vodu v krajině a chci žít v bezpečné zemi. A pokud něco chci, nemohu očekávat, že se tak prostě nějak stane, musím se zvednout a něco pro to udělat. Proto kandiduji, a proto vás prosím, pojďme k volbám a vraťme zemi budoucnost,“ apeloval.

Z šestadvacátého místa kandiduje radní Prahy 5 David Dušek (STAN). „Nevím, jestli lze 26. místo reálně považovat za kandidaturu. Ze svého místa se spíš snažím podpořit kandidáty s realistickou šancí na úspěch. Jako komunální politik vidím, jak velmi omezená je pravomoc a odpovědnost na této úrovni. Obě komory parlamentu určují pravidla, ve kterých se musíme pohybovat. Často jsou tato pravidla nastavena pro komunál vcelku nevýhodně. Tyto volby proto vnímám jako šanci, a to říkám jako člen Starostů a nezávislých, přenést rozhodovací pravomoc zase níže, tedy do procesů, o kterých se opravdu rozhoduje,“ řekl.

O dvě místa pod Duškem je radní Prahy 13 Aneta Ečeková Maršálová (STAN). „Svou prací chci přispět ke změně, která dává smysl, vrací důvěru občanů v politiky. Budu hlasem veřejnosti, naslouchat podnětům, hledat řešení. Mým cílem je zákonem jasně ukotvená role neformálních pečujících ve zdravotním a sociálním systému, prosazování bezbariérovosti, digitalizace ve zdravotnictví, zrovnoprávnění postavení stejnopohlavních párů, umožnění uzavírání sňatků,“ uvedla.

Ze šestatřicátého místa kandiduje místostarosta Prahy 10 David Kašpar (STAN). „Tvrdím, že kultura je tam, kde žijí lidé, že školství je silový resort, že kreativita je motorem rozvoje a že o své okolí musíme pečovat. Pro mě je kandidatura do Poslanecké sněmovny způsob aktivního vyjádření podpory politice, kterou STAN reprezentuje. Chci pomoci tomu, aby koalice Piráti a Starostové vyhrála volby. A také prezentovat teze, které jsem uvedl výše. A to mohu dělat i z posledního místa kandidátky,“ sdělil.

Pražskou čtyřkou hnutí ANO (číslo 20) je místostarosta Prahy 5 Lubomír Brož, hned za ním je starosta Prahy 15 Milan Wenzl (BEZPP). „Rád bych navázal, na své dlouholeté zkušenosti z práce starosty. Pokud uspěji ve volbách, tak pro mě bude poslanecký mandát vyvrcholením dosavadní práce v politice, jakýmsi pokračováním profesního růstu. Jsem přesvědčen, že je přirozené a vhodné, aby člověk, pokud má mít právo rozhodovat o zákonech, vyšel z komunální politiky. Spravedlnost a zodpovědnost, právo a bezpečnost, ale především jejich efektivita je to, co bych chtěl jako poslanec nejvíce prosazovat. Priority ve vztahu k Praze jsou doprava, bezpečnost a dostupné bydlení,“ uvedl Wenzl.

Osmičkou hnutí na kandidátce ANO je radní Prahy 2 Renáta Kašická. „Proč jsem se rozhodla kandidovat? Protože jedině tam je člověk schopen věci opravdu změnit. Jsem člověk, který má rád systémová řešení a v rámci své gesce, což je bytová a sociální bytová politika v centrální městské části, narážím na celou řadu systémových nedostatků. Například bych ráda dohlédla na přijetí opatření vedoucích k regulaci krátkodobých ubytování typu Airbnb, ale to není zdaleka jediná věc, které bych se ráda věnovala,“ sdělila.

Devítkou je starosta Prahy 18 Zdeněk Kučera. „Priorita bude změna – rozpočtové určení daní. Při plánované výstavbě 20 000 bytů v Letňanech (harmonogram 30 let), nemáme prostředky na investice do veřejné vybavenosti, školství a dopravy,“ řekl.


Autor: Jan Puci

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Zastupitelé Prahy 1 schválili rozpočet na letošní rok

2. března 2023 ve 20:06

Vyrovnaný rozpočet bez zapojení cizích zdrojů schválili na svém březnovém zasedání zastupitelé Prahy 1. Výdaje jsou naplánovány ve výši 1 088 230 000 korun. Příjmy mají činit 958 680 000 korun a nevyčerpané prostředky převáděné z roku 2022 pak jsou ve výši 129 549 600 korun. Na investice plánuje...

Další články
Nahoru