Dnes Sobota - oblacno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 13°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ve Vokovicích začne příští rok vznikat rezidenční komplex
Podoba připravovaného rezidenčního projektu. Vizualizace: Crestyl / Wikimedia Commons

Ve Vokovicích začne příští rok vznikat rezidenční komplex

Ve Vokovicích v Praze 6 vzniknou bytové domy, komerční prostory a ordinace. Investor poskytne peníze na výstavbu mateřské školy i na dopravní úpravy. Po několika letech jednání uzavřeli zástupci obyvatel Vokovic a městská část Praha 6 dohodu s investorem projektu, společností Crestyl. Rezidenční komplex vyroste místo bývalého průmyslového objektu Aritma. Informoval o tom mluvčí šesté městské části Jiří Hannich.

Plánovaná výstavba rezidenčního komplexu místo části bývalého průmyslového objektu Aritma ve Vokovicích získala klíčovou dohodu. Zástupci obyvatel Vokovic s městskou částí Praha 6 uzavřeli po několika letech jednání dohodu s investorem, společností Crestyl. Díky tomu se ve Vokovicích za striktně daných podmínek postaví bytové domy s komerčními prostory a ordinacemi a investor poskytne prostředky na výstavbu školky a chytrých dopravních řešení na území celých Vokovic.

„Průběžně jsme komunikovali se zástupci místních občanů a vnímali jejich pohled na situaci v lokalitě. Současně chceme, aby se Vokovice rozvíjely a jejich dříve průmyslová část, která měla skladové a výrobní funkce, získala nový život. Podařilo se tak dojednat, že investor vedle samotné výstavby bytů poskytne poměrně rozsáhlé kompenzace, z nichž místní budou moci těžit. Je to velice cenná dohoda, za níž chci všem účastníkům poděkovat,“ uvedl starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS).

V areálu bývalé továrny tak na náklady investora vznikne mateřská škola pro 50 dětí, která bude po kolaudaci bezúplatně převedena do vlastnictví obce a rozšíří tak stávající síť mateřských škol v Praze 6. Projekt počítá i s prostory pro služby, které dle anket Spolku pro Hanspaulku mezi obyvateli Vokovic dlouhodobě schází.

„V rámci nového rezidenčního areálu vybudujeme dle dohody i samostatnou budovu vedle školky a zastávky MHD, která bude určená pro veřejné služby. Cílem je tyto prostory pronajmout například pro obchod, ordinace lékařů, nebo třeba kavárnu. Vše samozřejmě bude sloužit obyvatelům celého okolí,“ říká Simon Johnson, ředitel společnosti Crestyl.

Dohoda se též zabývá otázkou dopravní zátěže. V posledních letech oblast tíží průjezd automobilů převážně ze středních Čech, jejichž řidiči využívají místní komunikace druhé a třetí třídy, aby se částečně vyhnuli Evropské třídě.

„Silnice ani křižovatky ve Vokovicích ale na takové objemy tranzitní dopravy nejsou plánovány. Dopravní úpravy by měly zabránit rozlití dopravy do vnitřní části Vokovic a také snížit objem dopravy v ulici Vokovická," řekl místní obyvatel a místopředseda Spolku pro Hanspaulku Štěpán Gála.

Dle dohody bude na náklady investora vybudován inteligentní systém řízení provozu, který umožní regulaci vjezdu do Vokovic. Pokud dojde k přetížení místních komunikací, další vozidla budou muset čekat na křižovatce mezi Horoměřickou a Na Krutci tak, aby doprava nezatěžovala prostředí obyvatelům Vokovic a také lesní porosty, kterými tato komunikace prochází.

Spolu s rozšířením Horoměřické ulice, které plánuje pražský magistrát, by v ulici Na Krutci mělo dojít k omezení provozu.

Investor se v podepsané dohodě též zavázal přispět k rekonstrukci křižovatky Vokovická – Půlkruhová – Na Krutci, dále ve spolupráci s městskou částí a na základě participačního procesu přispěje k opravě náměstí V středu a v neposlední řadě k revitalizaci plochy před vstupem do Šárky v oblasti tenisového a fotbalového klubu Aritma.

Na základě studie a podnětu Spolku pro Hanspaulku investor také vybuduje novou naučnou stezku v horní části šárecké přírodní rezervace s informačním průvodcem určeným zejména dětem.

V rámci nového projektu nahradí současný průmyslový areál bývalé Aritmy rezidenční čtvrť s parkovými plochami. Vyroste zde 18 viladomů s celkem 224 byty a šest rodinných domů u hranice s lesními pozemky. Architektonické a urbanistické řešení objektů i veřejného prostoru klade důraz na propojení s blízkým lesem. Dojde k otevření a zprůchodnění celého areálu.

Projekt je nyní ve fázi územního řízení, získání všech potřebných povolení a zahájení stavby se předpokládá v příštím roce. „Účastníci smlouvy se také dohodli na úzké spolupráci a vzájemné komunikaci po celou dobu výstavby tak, aby mohli všichni pružně reagovat na případné vzniklé problémy způsobené místním obyvatelům,“ dodal Hannich.

Vokovice jsou součástí šesté městské části. Mají přes 11 000 obyvatel a k Praze byly připojeny roku 1922.


Autor: puc

Beseda u kulatého stolu v Praze 15

Včera ve 12:57

Starosta Prahy 15 Michal Fischer zve na besedu u kulatého stolu.

Jak si vyrobit vlastní mobil nebo žabí budík poradí druhý ročník kurzu na FEL ČVUT

Včera v 10:11

Studijní program Kybernetika a robotika na Fakultě elektrotechnické ČVUT právě otevřel druhý ročník unikátního kurzu Jak vyrobit (téměř) cokoli. Koncept praktického vzdělávání v oblasti digitální výroby a rychlého prototypování není novinkou, řadu let ho razí prestižní americká univerzita MIT....

Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil

Včera v 09:23

Radnice Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil. Celý březen je v atriu umístěn sběrný box, kam lze staré telefony odložit. Kampaň Recykluj mobil podporuje neziskový spolek Silou hlasu věnováním 10 korun z každého odevzdaného mobilu. Cílem je sesbírat co nejvíce mobilních telefonů a...

Přednáška: Nejčerstvější objevy v antickém světě

Včera v 08:48

Archeologové ve Středomoří nepolevují v terénní práci, a tak se sezónu za sezónou na světlo světa dostávají pozůstatky antického období. Po tisíciletích strávených v zemi začínají ruiny staveb nebo různé movité předměty vyprávět své příběhy, odpovídat na otázky a někdy také klást...

V Praze 14 budou vítat jaro

Včera v 07:23

Pohádka pro děti, průvod i špekáčky. V neděli 17. března se bude vítat jaro a vynášet Morana.

Swap 7000 ve Florentinu

Včera v 07:08

Na výrobu jedněch džínů je zapotřebí až 7000 litrů vody. Akce s názvem Swap 7000 chce pomoct tuto spotřebu snížit. Svoje další, a nejen džíny, si můžete pořídit právě tady.

V souvislosti s válkou se na Prahu 10 přemístilo 7000 Ukrajinců

29. února 2024 ve 21:29

Na Ukrajině si během uplynulého víkendu připomněli dvě smutná výročí: dva roky od začátku plnohodnotné ruské invaze a deset let od zabrání Krymu. Tisíce lidí v Praze i v dalších městech vyjádřily sounáležitost s Ukrajinou. Připomeňme si, co jsme pro napadenou zemi udělali...

Trhy na Tylově náměstí v Praze 2

29. února 2024 v 16:51

Od pondělí 11. března se otevřou trhy na Tylově náměstí v Praze 2.

Další články
Nahoru