Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - oblacno -1°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Ve Vokovicích začne příští rok vznikat rezidenční komplex
Podoba připravovaného rezidenčního projektu. Vizualizace: Crestyl / Wikimedia Commons

Ve Vokovicích začne příští rok vznikat rezidenční komplex

Ve Vokovicích v Praze 6 vzniknou bytové domy, komerční prostory a ordinace. Investor poskytne peníze na výstavbu mateřské školy i na dopravní úpravy. Po několika letech jednání uzavřeli zástupci obyvatel Vokovic a městská část Praha 6 dohodu s investorem projektu, společností Crestyl. Rezidenční komplex vyroste místo bývalého průmyslového objektu Aritma. Informoval o tom mluvčí šesté městské části Jiří Hannich.

Plánovaná výstavba rezidenčního komplexu místo části bývalého průmyslového objektu Aritma ve Vokovicích získala klíčovou dohodu. Zástupci obyvatel Vokovic s městskou částí Praha 6 uzavřeli po několika letech jednání dohodu s investorem, společností Crestyl. Díky tomu se ve Vokovicích za striktně daných podmínek postaví bytové domy s komerčními prostory a ordinacemi a investor poskytne prostředky na výstavbu školky a chytrých dopravních řešení na území celých Vokovic.

„Průběžně jsme komunikovali se zástupci místních občanů a vnímali jejich pohled na situaci v lokalitě. Současně chceme, aby se Vokovice rozvíjely a jejich dříve průmyslová část, která měla skladové a výrobní funkce, získala nový život. Podařilo se tak dojednat, že investor vedle samotné výstavby bytů poskytne poměrně rozsáhlé kompenzace, z nichž místní budou moci těžit. Je to velice cenná dohoda, za níž chci všem účastníkům poděkovat,“ uvedl starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS).

V areálu bývalé továrny tak na náklady investora vznikne mateřská škola pro 50 dětí, která bude po kolaudaci bezúplatně převedena do vlastnictví obce a rozšíří tak stávající síť mateřských škol v Praze 6. Projekt počítá i s prostory pro služby, které dle anket Spolku pro Hanspaulku mezi obyvateli Vokovic dlouhodobě schází.

„V rámci nového rezidenčního areálu vybudujeme dle dohody i samostatnou budovu vedle školky a zastávky MHD, která bude určená pro veřejné služby. Cílem je tyto prostory pronajmout například pro obchod, ordinace lékařů, nebo třeba kavárnu. Vše samozřejmě bude sloužit obyvatelům celého okolí,“ říká Simon Johnson, ředitel společnosti Crestyl.

Dohoda se též zabývá otázkou dopravní zátěže. V posledních letech oblast tíží průjezd automobilů převážně ze středních Čech, jejichž řidiči využívají místní komunikace druhé a třetí třídy, aby se částečně vyhnuli Evropské třídě.

„Silnice ani křižovatky ve Vokovicích ale na takové objemy tranzitní dopravy nejsou plánovány. Dopravní úpravy by měly zabránit rozlití dopravy do vnitřní části Vokovic a také snížit objem dopravy v ulici Vokovická," řekl místní obyvatel a místopředseda Spolku pro Hanspaulku Štěpán Gála.

Dle dohody bude na náklady investora vybudován inteligentní systém řízení provozu, který umožní regulaci vjezdu do Vokovic. Pokud dojde k přetížení místních komunikací, další vozidla budou muset čekat na křižovatce mezi Horoměřickou a Na Krutci tak, aby doprava nezatěžovala prostředí obyvatelům Vokovic a také lesní porosty, kterými tato komunikace prochází.

Spolu s rozšířením Horoměřické ulice, které plánuje pražský magistrát, by v ulici Na Krutci mělo dojít k omezení provozu.

Investor se v podepsané dohodě též zavázal přispět k rekonstrukci křižovatky Vokovická – Půlkruhová – Na Krutci, dále ve spolupráci s městskou částí a na základě participačního procesu přispěje k opravě náměstí V středu a v neposlední řadě k revitalizaci plochy před vstupem do Šárky v oblasti tenisového a fotbalového klubu Aritma.

Na základě studie a podnětu Spolku pro Hanspaulku investor také vybuduje novou naučnou stezku v horní části šárecké přírodní rezervace s informačním průvodcem určeným zejména dětem.

V rámci nového projektu nahradí současný průmyslový areál bývalé Aritmy rezidenční čtvrť s parkovými plochami. Vyroste zde 18 viladomů s celkem 224 byty a šest rodinných domů u hranice s lesními pozemky. Architektonické a urbanistické řešení objektů i veřejného prostoru klade důraz na propojení s blízkým lesem. Dojde k otevření a zprůchodnění celého areálu.

Projekt je nyní ve fázi územního řízení, získání všech potřebných povolení a zahájení stavby se předpokládá v příštím roce. „Účastníci smlouvy se také dohodli na úzké spolupráci a vzájemné komunikaci po celou dobu výstavby tak, aby mohli všichni pružně reagovat na případné vzniklé problémy způsobené místním obyvatelům,“ dodal Hannich.

Vokovice jsou součástí šesté městské části. Mají přes 11 000 obyvatel a k Praze byly připojeny roku 1922.


Autor: puc

Praha 7 opravuje školní střechy

Dnes v 09:21

Praha 7 dokončila rozsáhlou rekonstrukci střechy ZŠ Fr. Plamínkové. Kompletní renovací prošla střecha hlavní budovy a proběhly také úpravy střechy přístavby, kde je umístěna jídelna. 

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

Včera v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

Včera v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

Včera v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Pro kočičku do knihovny, koná se umísťovací výstava

Včera v 07:19

Umísťovací výstava koček se koná v sobotu 4. února od 11 do 17 hodin v prostorách Městské knihovny v Praze 2.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 6 týden

3. února 2023 v 16:46

Pražské vodovody a kanalizace obnovily po novém roce plánované výluky v dodávkách pitné vody. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: V Brandlově ulici se můžete nadále testovat na přítomnost koronaviru

3. února 2023 v 16:14

Praha 11 prodloužila nájem pozemku na rohu ulic Machkova a Brandlova, kde funguje testovací místo. Situace s šířením onemocnění covid-19 se sice po náročném období uklidnila, ale i v současné době přetrvává zájem o testování a očkování.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Kurzy oprav drobného nábytku pro veřejnost

3. února 2023 v 15:16

Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy....

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Další články
Nahoru