Dnes Neděle - obcasny-dest 11°C
Zítra Pondělí - dest 16°C
Neděle 15. 9. 2024
Svátek má Jolana
Praha reaguje na hrozbu povodní
Kvůli počasí je Praha v pohotovosti. Vše k tématu najdete v rubrice Zpravodajství zde
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Ve Vokovicích otevřeli přírodní památník, rostou v něm stromy vypěstované z lidických ořechů
Přírodní památník ve Vokovicích byl dnes slavnostně otevřen. Přesně osmdesát let po té, co začala zkáza Lidic. Foto: Jan Puci

Ve Vokovicích otevřeli přírodní památník, rostou v něm stromy vypěstované z lidických ořechů

Sedm ořešáků královských tvoří památné místo v Praze 6 věnované připomínce vypálení obce Lidice, od něhož letos uplyne 80 let. Stromy zde vyrostly z ořechů, které byly v létě 1942 posbírány přímo v nacisty obklíčených Lidicích. Přírodní památník na pomezí Vokovic a Veleslavína dnes otevřela šestá městská část.  

Po vypálení Lidic se na místní statek rodiny Rákosových tajně vplížili dva chlapci. Na nádvoří usedlosti začali sbírat spadané ořechy, aby se jejich rozšlápnutím neprozradili před nacisty, kteří tehdy zničenou obec přísně střežili. 

Desítky ořechů tak chlapci po kapsách a v košili donesli domů. Z nečekaného úlovku se podařilo vyšlechtit celkem šedesát stromků, v Praze 6 je následně vysadil zahradník Jiří Procházka. Padesát z nich po válce nabídl jiným obcím. Kde skončily, dodnes není jasné. 

A málem se zapomnělo i na ořešáky rostoucí v Praze 6, dochovalo se jich sedm a na jejich příběh před svou smrtí upozornil Vladimír Procházka, syn zahradníka Jiřího Procházky.

Zelený pás mezi ZŠ a MŠ Na Dlouhém lánu a železniční tratí, kde se lidické ořešáky nacházejí, nechala Praha 6 revitalizovat. „Bylo zde odvedeno hodně práce ohledně ošetření dřevin a úprav terénu, umístili jsme zde dřevěné lavičky k sezení a také informační panely s příběhem ořešáků z Lidic. Podařilo se tak obnovit symbolické propojení mezi Prahou 6 a Lidicemi a vytvořit důstojné památné místo lidických událostí,“ uvedla radní Prahy 6 Eva Smutná (za TOP 09). 

„Místní skauti ze zdejších stromů nasbírali ořechy, které jsme předali k vypěstování. Přibližně po deseti letech by tak mohlo být k dispozici dalších asi dvacet ořešáků. Částí z nich bychom doplnili naše památné místo, část bychom poslali do Lidic, případně nabídli dalším obcím,“ dodala. 

S iniciativou zachránit ořešáky pocházející z Lidic přišel Spolek pro Hanspaulku, městská část pak do realizace přírodního památníku zapojila další organizace – Památník Lidice a také Spolek pro zachování odkazu českého odboje. 

„Stromy znamenají život, proto je nový přírodní památník pozitivní připomínkou jinak tragických a smutných lidických událostí. Snad se tedy ozvou i další města, která možná mají lidické ořešáky na svém území. Mohla by tak vzniknout živá vzpomínka na Lidice i na dalších místech republiky,“ řekla Gabriela Havlůjová, předsedkyně Spolku pro zachování odkazu českého odboje. 

Jak se k přírodnímu památníku dostat?

Pěšky nebo na kole nezpevněnou stezkou, která vede ve směru ze západu od ulic V předním Veleslavíně a Nad Tratí a ve směru od východu od ulice Na Rozdílu. 

Zapomenutý příběh, který vedl k vysazení stromů 

V roce 2017 provedl tehdy osmasedmdesátiletý Vladimír Procházka z iniciativy předsedy Spolku Pro Hanspaulku Michaela Pokorného u notáře prohlášení, ve kterém popsal své osobní prožitky a vzpomínky na jednání svých příbuzných, které prožili, a které mu vyprávěli.    

Pokorný serveru Pražský patriot loni na podzim ukázal tento zápis, díky kterému můžeme Procházkovo vyprávění přiblížit. 

„Když se v červnu roku 1942 mezi lidmi roznesla tehdy velmi neurčitá zpráva o vypálení obce Lidice na Kladensku, rozhodli se tehdy můj strýc Václav Beránek a jeho bratranec z rodu Rákosových z Houstoně zjistit, co se opravdu v Lidicích stalo, protože část této rodiny tam žila,“ vzpomínal Procházka. 

„Oba příbuzní šli v létě během noci k Lidicím po polních cestách, pozornosti německých letadel střežících tento prostor i pár týdnů po tragédii unikali plazením po křovinami zarostlých mezích. Přes hlídkující kordony nacistů se dostali blízko k rodovému statku Rákosových. Stavení statku nebylo zcela zbořené, na dvoře stál ještě starý a ohořelý ořešák,“ pokračoval pamětník Procházka. 

„Na nádvoří statku začali sbírat žárem spadané ořechy, aby se jejich rozšlápnutím neprozradili. V kapsách a po košilí jich měli desítky. Při cestě zpět, to už bylo za bílého dne, si jich všimnul pilot letadla a začal po nich střílet. Naštěstí je nezasáhnul, vrátili se domů i s desítkami ořechů. 

Strýce napadlo ořechy vysadit na rodinné zahradě jako symbolickou památku na vypálenou obec. Ujaly se, na místě začalo růst šedesát stromků.  

Po roce 1948 obava o osud ořešáků, které se za šest let již staly malými stromky lemujících plot zahrady, přivedla vlastníka zahrady Procházku na myšlenku podělit se o stromky s některými městy a obcemi, které o ně projeví zájem. 

Proto nabídl stromky vyšlechtěné z oněch ořechů ze statku Rákosových prostřednictvím tehdejšího tisku komukoliv, kdo o ně projeví opravdový zájem. Tak se zhruba 50 stromků rozjelo na jaře 1948 do měst a obcí Československé republiky, kam je mnohdy Procházka raději sám odvezl. 

Zde dodnes některé tyto stromy přežívají, a kde případně rostou, není zřejmé. Organizátoři akce k ochraně „lidických“ stromů proto hledají a prosí pamětníky či představitele měst a obcí, kde byly původní stromky od pana Procházky po roce 1948 vysazeny, aby jim zasílaly příběhy a fotografie těchto stromů. Zatím se nikdo neozval, jak zaznělo na dnešní pietní akci v přírodním památníku.

Ve Vokovicích po roce 1948 zůstalo jen deset „lidických“ ořešáků, dodnes jich ve zmíněném zeleném pásu roste sedm. 


Autoři: TZ, red, puc

Aktuální povodňová situace z Prahy 12

Dnes v 10:17

Průtok v 9:10 hodin v Chuchli je na úrovni 832 m3/s, během dne stoupající tendence. V noci z neděle na pondělí se očekává atakování hranice 1.000 kubíků/s. Již při 910 m3/s nastává druhý stav povodňové aktivity – pohotovost.

Praha 6: Ranní informace z povodňové komise

Dnes v 09:37

Dnes ráno Vltava v Chuchli stále na 1. stupni povodňové aktivity (bdělost) průtok 826 m3/s. V průběhu dne má být setrvalý stav s očekávaným nárůstem do pondělí až těsně k hranici 989 m3/s.

Praha 15 varuje před vstupem do lesoparku

Dnes v 07:25

Praha 15 ve spolupráci s Lesy hl. m. Prahy varuje občany před vstupem do lesoparku. Vzhledem k aktuální meteorologické situaci – intenzivním srážkám v posledních hodinách, podmáčenému podloží a silnému větru – hrozí riziko pádu stromů a větví.

Voda zatekla do pavilonů vojenské nemocnice v Praze

Dnes v 00:01

Voda zatekla do pavilonů A a CH Ústřední vojenská nemocnice v Praze. Došlo tam k zatečení vody skrz střechu. Vysouší se některé ambulance. Lůžková péče a operativa nejsou ohroženy. Pacienti obdrží během neděle informaci o případném omezení pondělního provozu. Po jednání Ústředního krizového štábu...

Situace u hotelu Intercontinental je pod kontrolou

Včera v 15:01

Povodňová komise se v sobotu dopoledne věnovala situaci u hotelu Intercontinental a konstatovala, že situace je pod kontrolou a stavební koridor je zcela zabezpečen hrazením. V lokalitě je totiž budován průchod od prostranství před hotelem na náplavku.

Hlavní město zavřelo svá dětská hřiště

Včera ve 14:55

Magistrát nechal uzavřít dětská hřiště, která má hlavní město ve správě, například se jedná o Stromovku, Petřín, Oboru Hvězda, Letnou a Vítkov. Vyzývá také městské části a další subjekty, aby uzavřely dětská hřiště ve své správě. Zavřené je například hřiště u Vltavy na Dětském...

Povodňová komise se opět sejde v neděli dopoledne

Včera ve 14:51

Povodňová komise se opět sejde nejpozději v neděli v 10:30 hodin a upřesní veškerá opatření. Hlavní město tímto žádá obyvatele, aby sledovali média, stránky praha.eu a další kanály metropole, kde budou veškerá opatření aktualizována.

Věže na Karlově mostě zůstávají otevřené

Včera v 11:24

Staroměstská a Malostranská mostecká věž zatím zůstávají otevřené. Informovala o tom mluvčí městské Společnosti Prague City Tourism Klára Janderová. Situace by se podle ní se stoupající hladinou Vltavy mohla změnit. Podle ní se neruší ani nedělní prohlídky Staroměstské radnice v rámci akce Radnice...

Další články
Nahoru