Dnes Pátek - polojasno 24°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 24°C
Pátek 9. 6. 2023
Svátek má Stanislava
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Ve VFN darovali krev radní a úředníci z Prahy 2
Starostka Alexandra Udženija a radní Michal Zuna při darování krve. Foto: P2

Ve VFN darovali krev radní a úředníci z Prahy 2

Dárci z radnice Prahy 2 dnes ráno dorazili na transfuzní oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, aby zdravotníkům pomohli s předstihem doplnit zásoby krve. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí městské části Andrea Zoulová.

Spolu se zaměstnanci Úřadu městské části Praha 2 darovali krev i radní v čele se starostkou Alexandrou Udženija (ODS). 

„Na Dvojce se pro nás darování krve stalo samozřejmostí. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze je naším významným partnerem, spolupracujeme na různých úrovních. Obrovský kus práce odvedli zdejší lékaři a zdravotnický personál už během covidu. A ani teď v období, kdy jsou ukrajinské rodiny nuceny kvůli ruské agresi opustit své domovy, nezůstala nemocnice stranou. Naopak. Je připravena těmto rodinám zajistit potřebnou zdravotní péči. Darování krve je tak to nejmenší, co můžeme udělat. Dovolte mi poděkovat všem, kteří se do toho s námi a se zaměstnanci úřadu městské části, zapojí,“ řekla starostka.

Radnice daruje krev nemocnici již potřetí. Vzájemná podpora a spolupráce se zdravotnickým zařízením, které se nachází v katastrálním území Prahy 2, se týká i mnoha dalších oblastí.

„Praha 2 se zdravotníky spolupracovala i během pandemie: zprostředkovala očkování seniorů proti covidu, pomáhala zajistit testování občanů na protilátky, péči o děti zdravotníků a v případě potřeby jim pomohla řešit i bytovou situaci,“ sdělila mluvčí Zoulová.Zásoby krve v nemocnicích se zpravidla tenčí během léta. Loni byla situace kvůli koronaviru ještě kritičtější. Jedním z důvodů byla i snaha zdravotníků o co nejrychlejší obnovení plánované péče a odložených operací. Nyní by do zásob krve mohl zasáhnout i válečný konflikt na Ukrajině. 

„S ohledem na zvyšující se počty lidí, kteří k nám přijíždějí, aby unikli před válečným konfliktem, je potřeba neustále doplňovat zásoby všech krevních skupin tak, abychom mohli provádět plánované i akutní zákroky na klinikách VFN a zároveň nabídnout i veškerou potřebnou zdravotní péči všem, “ sdělil ředitel VFN David Feltl.

„Je optimální, když lidé chodí krev darovat pravidelně, bez ohledu na nečekané události, pak máme stabilní zásoby transfuzních přípravků a můžeme tak snáze reagovat na aktuální potřeby a mimořádné situace,“ dodala primářka FTO VFN Daniela Dušková.

Bližší informace o tom, které krevní skupiny aktuálně VFN potřebuje, naleznete zde: https://www.vfn.cz/pacienti/kliniky-ustavy/fakultni-transfuzni-oddeleni/aktualni-potreba-krve/.


Autor: TZ, red

Praha 13: Zapojte se do tvorby pocitové mapy

Včera v 08:33

Praha 13 v rámci aktualizace Strategického plánu zveřejnila Pocitovou mapu. Jejím vyplněním pomohou obyvatelé třináctky při projektech radnice.

Praha: Veřejný seminář pro žadatele k programu podpory v oblasti kultury a umění

Včera v 07:28

Hlavní město Praha letos vyčlenilo celkem 400 milionů korun v rámci Programu podpory v oblasti kultury a umění pro jednoleté dotace v roce 2024 a pro víceleté dotace na léta 2025–2028. Lhůta pro podání žádosti je od 15. června do 28. června. Při té příležitosti se už v úterý 13. června 2023 od...

Vedení Prahy 1 řešilo další rozvoj Nemocnice na Františku

7. června 2023 v 16:40

Rada městské části Praha 1 aktuálně schválila převod získaných prostředků a řešila ekonomické výsledky Nemocnice na Františku (NNF) od začátku roku 2023. Zabývala se také dalším rozvojem zdravotnického zařízení.

Další články
Nahoru