Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - zatazeno 1°C
Čtvrtek 1. 12. 2022
Svátek má Iva
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Ve VFN darovali krev radní a úředníci z Prahy 2
Starostka Alexandra Udženija a radní Michal Zuna při darování krve. Foto: P2

Ve VFN darovali krev radní a úředníci z Prahy 2

Dárci z radnice Prahy 2 dnes ráno dorazili na transfuzní oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, aby zdravotníkům pomohli s předstihem doplnit zásoby krve. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí městské části Andrea Zoulová.

Spolu se zaměstnanci Úřadu městské části Praha 2 darovali krev i radní v čele se starostkou Alexandrou Udženija (ODS). 

„Na Dvojce se pro nás darování krve stalo samozřejmostí. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze je naším významným partnerem, spolupracujeme na různých úrovních. Obrovský kus práce odvedli zdejší lékaři a zdravotnický personál už během covidu. A ani teď v období, kdy jsou ukrajinské rodiny nuceny kvůli ruské agresi opustit své domovy, nezůstala nemocnice stranou. Naopak. Je připravena těmto rodinám zajistit potřebnou zdravotní péči. Darování krve je tak to nejmenší, co můžeme udělat. Dovolte mi poděkovat všem, kteří se do toho s námi a se zaměstnanci úřadu městské části, zapojí,“ řekla starostka.

Radnice daruje krev nemocnici již potřetí. Vzájemná podpora a spolupráce se zdravotnickým zařízením, které se nachází v katastrálním území Prahy 2, se týká i mnoha dalších oblastí.

„Praha 2 se zdravotníky spolupracovala i během pandemie: zprostředkovala očkování seniorů proti covidu, pomáhala zajistit testování občanů na protilátky, péči o děti zdravotníků a v případě potřeby jim pomohla řešit i bytovou situaci,“ sdělila mluvčí Zoulová.Zásoby krve v nemocnicích se zpravidla tenčí během léta. Loni byla situace kvůli koronaviru ještě kritičtější. Jedním z důvodů byla i snaha zdravotníků o co nejrychlejší obnovení plánované péče a odložených operací. Nyní by do zásob krve mohl zasáhnout i válečný konflikt na Ukrajině. 

„S ohledem na zvyšující se počty lidí, kteří k nám přijíždějí, aby unikli před válečným konfliktem, je potřeba neustále doplňovat zásoby všech krevních skupin tak, abychom mohli provádět plánované i akutní zákroky na klinikách VFN a zároveň nabídnout i veškerou potřebnou zdravotní péči všem, “ sdělil ředitel VFN David Feltl.

„Je optimální, když lidé chodí krev darovat pravidelně, bez ohledu na nečekané události, pak máme stabilní zásoby transfuzních přípravků a můžeme tak snáze reagovat na aktuální potřeby a mimořádné situace,“ dodala primářka FTO VFN Daniela Dušková.

Bližší informace o tom, které krevní skupiny aktuálně VFN potřebuje, naleznete zde: https://www.vfn.cz/pacienti/kliniky-ustavy/fakultni-transfuzni-oddeleni/aktualni-potreba-krve/.


Autor: TZ, red

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

Dnes v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru