Dnes Pátek - zatazeno 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 11°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Ve věku 102 let zemřela mecenáška a zakladatelka Musea Kampa Meda Mládková
Meda Mládková na nádvoří Musea Kampa. Foto: archiv Museum Kampa

Ve věku 102 let zemřela mecenáška a zakladatelka Musea Kampa Meda Mládková

Zemřela historička umění, sběratelka a mecenáška Meda Mládková. Ve věku 102 let podlehla zdravotním obtížím souvisejícím s pokročilým věkem. Na sociálních sítích o tom informovalo Museum Kampa, které založila.

„Museum Kampa se probouzí do velmi smutného rána. Meda Mládková odešla ve věku 102 let. Meda, jakkoliv prožila velkou část svého dlouhého života v zahraničí, byla vždy velkou vlastenkou a milovala český národ. Když politické okolnosti umožnily její návrat do země, zasloužila se o kulturní vývoj Česka jako málokdo jiný. Vědomi si odkazu této velké ženy, budeme se snažit jej co nejsvědomitěji uchovávat,“ uvedlo Museum Kampa.

Kromě atraktivní sbírky děl Františka Kupky muzeum spravuje také díla umělců druhé poloviny 20. století, které Mládková shromáždila. Obsahovala je dříve i stálá expozice muzea.

„Je to české, slovenské a středoevropské umění, to znamená v jejím pojetí polské, maďarské a tvorba umělců národů bývalé Jugoslávie. Chtěla se ve svých sbírkách soustředit na národy, které byly pod nadvládou Sovětského svazu," řekl ČTK historik umění Jiří Machalický, který s Mládkovou spolupracoval.

Meda Mládková zemřela dnes v brzkých ranních hodinách, uvedl předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil.

„Opustila nás jedna z nevýznamnějších žen našich novodobých dějin, mimořádná osobnost a také moje přítelkyně. Celý život věřila myšlence: ,Přežije-li kultura, přežije národ´ a tato její myšlenka po ní zůstane,“ napsal.

Meda Mládková od roku 1948 žila v emigraci. V druhé polovině padesátých let studovala dějiny umění v Paříži. Tam se seznámila s malířem českého původu Kupkou, jehož díla začala intenzivně sbírat.

Po smrti manžela Jana Mládka v srpnu 1989 Mládková na jeho přání celou kolekci věnovala Praze. Po revoluci pro ni vybrala zchátralou budovu Sovových mlýnů a založila nadaci.

Objekt budoucího muzea získala Praha od státu v roce 1997 a Mládková si Sovovy mlýny pronajala od města na 99 let. Sbírka obsahuje přes 220 obrazů a kreseb Kupky, sochy Otto Gutfreunda a přes 1000 děl českých a slovenských výtvarníků z let 1965 až 1985.


Autor: red

Dohoda Prahy 2 s provozovateli zavádí pravidla pro bikesharing na území městské části

Včera ve 23:04

Zástupci městské části Praha 2 a bikesharingových společností společně podepsali Dohodu o provozu bikesharingu na území Prahy 2, která zavádí jasná pravidla jeho provozování v této městské části. Svým podpisem se zástupci společností zavázali k jejich dodržování. Informovala o tom v tiskové zprávě...

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

28. března 2023 ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Další články
Nahoru