Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Ve věku 102 let zemřela mecenáška a zakladatelka Musea Kampa Meda Mládková
Meda Mládková na nádvoří Musea Kampa. Foto: archiv Museum Kampa

Ve věku 102 let zemřela mecenáška a zakladatelka Musea Kampa Meda Mládková

Zemřela historička umění, sběratelka a mecenáška Meda Mládková. Ve věku 102 let podlehla zdravotním obtížím souvisejícím s pokročilým věkem. Na sociálních sítích o tom informovalo Museum Kampa, které založila.

„Museum Kampa se probouzí do velmi smutného rána. Meda Mládková odešla ve věku 102 let. Meda, jakkoliv prožila velkou část svého dlouhého života v zahraničí, byla vždy velkou vlastenkou a milovala český národ. Když politické okolnosti umožnily její návrat do země, zasloužila se o kulturní vývoj Česka jako málokdo jiný. Vědomi si odkazu této velké ženy, budeme se snažit jej co nejsvědomitěji uchovávat,“ uvedlo Museum Kampa.

Kromě atraktivní sbírky děl Františka Kupky muzeum spravuje také díla umělců druhé poloviny 20. století, které Mládková shromáždila. Obsahovala je dříve i stálá expozice muzea.

„Je to české, slovenské a středoevropské umění, to znamená v jejím pojetí polské, maďarské a tvorba umělců národů bývalé Jugoslávie. Chtěla se ve svých sbírkách soustředit na národy, které byly pod nadvládou Sovětského svazu," řekl ČTK historik umění Jiří Machalický, který s Mládkovou spolupracoval.

Meda Mládková zemřela dnes v brzkých ranních hodinách, uvedl předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil.

„Opustila nás jedna z nevýznamnějších žen našich novodobých dějin, mimořádná osobnost a také moje přítelkyně. Celý život věřila myšlence: ,Přežije-li kultura, přežije národ´ a tato její myšlenka po ní zůstane,“ napsal.

Meda Mládková od roku 1948 žila v emigraci. V druhé polovině padesátých let studovala dějiny umění v Paříži. Tam se seznámila s malířem českého původu Kupkou, jehož díla začala intenzivně sbírat.

Po smrti manžela Jana Mládka v srpnu 1989 Mládková na jeho přání celou kolekci věnovala Praze. Po revoluci pro ni vybrala zchátralou budovu Sovových mlýnů a založila nadaci.

Objekt budoucího muzea získala Praha od státu v roce 1997 a Mládková si Sovovy mlýny pronajala od města na 99 let. Sbírka obsahuje přes 220 obrazů a kreseb Kupky, sochy Otto Gutfreunda a přes 1000 děl českých a slovenských výtvarníků z let 1965 až 1985.


Autor: red

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru