Dnes Pondělí - zatazeno 27°C
Zítra Úterý - oblacno 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Ve věku 102 let zemřela mecenáška a zakladatelka Musea Kampa Meda Mládková
Meda Mládková na nádvoří Musea Kampa. Foto: archiv Museum Kampa

Ve věku 102 let zemřela mecenáška a zakladatelka Musea Kampa Meda Mládková

Zemřela historička umění, sběratelka a mecenáška Meda Mládková. Ve věku 102 let podlehla zdravotním obtížím souvisejícím s pokročilým věkem. Na sociálních sítích o tom informovalo Museum Kampa, které založila.

„Museum Kampa se probouzí do velmi smutného rána. Meda Mládková odešla ve věku 102 let. Meda, jakkoliv prožila velkou část svého dlouhého života v zahraničí, byla vždy velkou vlastenkou a milovala český národ. Když politické okolnosti umožnily její návrat do země, zasloužila se o kulturní vývoj Česka jako málokdo jiný. Vědomi si odkazu této velké ženy, budeme se snažit jej co nejsvědomitěji uchovávat,“ uvedlo Museum Kampa.

Kromě atraktivní sbírky děl Františka Kupky muzeum spravuje také díla umělců druhé poloviny 20. století, které Mládková shromáždila. Obsahovala je dříve i stálá expozice muzea.

„Je to české, slovenské a středoevropské umění, to znamená v jejím pojetí polské, maďarské a tvorba umělců národů bývalé Jugoslávie. Chtěla se ve svých sbírkách soustředit na národy, které byly pod nadvládou Sovětského svazu," řekl ČTK historik umění Jiří Machalický, který s Mládkovou spolupracoval.

Meda Mládková zemřela dnes v brzkých ranních hodinách, uvedl předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil.

„Opustila nás jedna z nevýznamnějších žen našich novodobých dějin, mimořádná osobnost a také moje přítelkyně. Celý život věřila myšlence: ,Přežije-li kultura, přežije národ´ a tato její myšlenka po ní zůstane,“ napsal.

Meda Mládková od roku 1948 žila v emigraci. V druhé polovině padesátých let studovala dějiny umění v Paříži. Tam se seznámila s malířem českého původu Kupkou, jehož díla začala intenzivně sbírat.

Po smrti manžela Jana Mládka v srpnu 1989 Mládková na jeho přání celou kolekci věnovala Praze. Po revoluci pro ni vybrala zchátralou budovu Sovových mlýnů a založila nadaci.

Objekt budoucího muzea získala Praha od státu v roce 1997 a Mládková si Sovovy mlýny pronajala od města na 99 let. Sbírka obsahuje přes 220 obrazů a kreseb Kupky, sochy Otto Gutfreunda a přes 1000 děl českých a slovenských výtvarníků z let 1965 až 1985.


Autor: red

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru