dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Ve vedení Prahy chybí už jen náměstek za Trojkoalici, rada je už kompletní
Pražský magistrát. Foto: archiv

Ve vedení Prahy chybí už jen náměstek za Trojkoalici, rada je už kompletní

Třetí radní ČSSD na pražském magistrátu bude Hana Nováková, sociální demokraté museli vybrat dalšího kandidáta za Karla Březinu, který se nominace do rady vzdal. Trojkoalice (KDU-ČSL, SZ a STAN) zatím po sporech, které následovaly po návrhu Matěje Stropnického (SZ), nenominovala svého náměstka, rozhodnout chce do čtvrtka.

„Věnovali jsme se především koaliční dohodě a vyřešili jsme všechny její prvky," řekla po jednání vyjednávacích týmů kandidátka ANO na primátorku Adriana Krnáčová. Koaliční smlouvu podle ní chtějí podepsat do týdne.

Dohoda podle Krnáčové upravuje, jakým způsobem bude rada schvalovat jednotlivé návrhy, jak bude koalice postupovat při dalších jednáních a řešit případné spory. Složení rady hlavního města je po dnešním jednání kompletní.

K náměstkovi primátorky Petru Dolínkovi a radní pro školství Ireně Ropkové dnes přibyla třetí radní za ČSSD. Nováková dosud byla zastupitelkou v Praze 10, působila tam jako předsedkyně komise pro výchovu a vzdělávání.

V radě hlavního města bude mít na starosti sport a volný čas. Březina se nominace na radního pro dopravu vzdal poté, co ho soud uznal vinným z podvodu během jeho působení v pražském dopravním podniku. V radě budou za ANO kromě primátorky Krnáčové její náměstkyně Eva Kislingerová, radní Michal Hašek a Libor Hadrava.

Jasno zatím není o tom, který z trojice radních za Trojkoalici – Stropnický (SZ), Jan Wolf (KDU-ČSL) a Jana Plamínková (STAN) – bude náměstkem primátorky. „Budeme to ještě řešit na klubu," řekl dnes vyjednavač za Trojkoalici Petr Štěpánek.

Původním kandidátem Trojkoalice byl Stropnický, s ním ale nesouhlasili zastupitelé za STAN. Roli v jednáních sehraje i dnešní sněm pražské Strany zelených. Koalice už před týdnem dohodla obsazení výborů.

Předsedu zatím nemá jenom výbor kontrolní. Jednání s Pirátskou stranou, které ho chce Trojkoalice nabídnout, se podle Krnáčové uskuteční až po podepsání koaliční smlouvy.

Komunální volby v Praze vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů, těsně za ním s 16 křesly skončila TOP 09. Po osmi mandátech mají Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti získali stejně jako KSČM čtyři křesla. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice má mít v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.


Další články
Nahoru