dnes
Sobota - oblacno
20°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
14°C
pozítří
Pondělí - prehanky-dest
9°C
Pražská politika

Ve vedení Prahy budou tři Piráti. Zdeněk Hřib, Adam Zábranský a Vít Šimral

Zástupci nově vznikající pražské koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil se včera ve večerních hodinách shodli na vedení Prahy. Dalším pražským primátorem se stane kandidát Pirátů Zdeněk Hřib. „Na rozdíl od předchozího vedení Prahy máme však s koaličními partnery programovou schodu, podpořenou znalostmi kvalifikovaného týmu odborníků,” řekl Hřib. Do rady spolu s Hřibem zasednou za Piráty Adam Zábranský a Vít Šimral. Zábranský se zaměří na otázku transparentnosti a problematiky bydlení. Vít Šimral pak bude mít na starost školství, sport a vědu a výzkum. 

„Vyjednávání je za námi, ale to hlavní před námi. Čekají nás náročné čtyři roky a hodně práce pro koalici a Prahu. Naštěstí máme silný tým motivovaných lidí, kteří do toho jdou naplno a jejich odbornost je pro nás zárukou úspěchu,” uvedl Hřib a dodává: „Těšíme se na spolupráci s koaličními partnery a na veškeré změny, které pro Prahu plánujeme. Společně Prahu posuneme do tohoto tisíciletí.” Nový primátor bude mít zodpovědnost, mimo jiné, za oblasti informatiky, evropských fondů a zahraničních vztahů.

„Z Prahy udělám nejvíce transparentní město České republiky. Také budu usilovat o co nejrychlejší řešení pražské bytové krize,” řekl Zábranský. Vznikající koalice v čele s Piráty se shodla na příspěvku pražským školám až do výše 1,5 miliardy korun. „Alternativní metody výuky vidíme jako hlavní konkurenční výhodu moderních škol,” vysvětluje Vít Šimral a dodává: „například chceme, aby se každý student domluvit alespoň jedním světovým jazykem.”

Podle Hřiba byl zisk primátorského křesla ze strany Pirátů logickým vyústěním výsledků voleb. Strana získala v rámci budoucí pražské koalice největší podporu mezi voliči. Hřib se chce při své práci opírat mimo jiné o zkušenosti Pirátů napříč republikou. Strana má za sebou hmatatelné výsledky ve městech, jako jsou Mariánské Lázně či Brno, kde Piráti otevřeli radnice a zapojili občany do rozhodování o městě.

„Zdeňkovi moc gratuluji. Věřím, že zvládne všechny výzvy, které ho na jeho primátorské cestě potkají. Je to člověk s výbornými manažerskými schopnostmi a bohatými zkušenostmi, i proto jsem ho podporoval již od počátku jeho kandidatury na primátora. Navíc má za sebou podporu ze strany koaličních partnerů, širokého týmu odborníků. Zdeňkovi a koaličním partnerům přeji píli, pokoru, otevřenost a také odvahu,” řekl předseda České pirátské strany Ivan Bartoš.

Medailonky Zdeňka Hřiba, Adama Zábranského a Víta Šimrala

Zdeněk Hřib je manažer a informatik. Pochází z rodiny architektů. Jeho otec projektoval rekonstrukci České národní banky v Praze. Sám se rozhodl pro lékařskou dráhu a po dokončení studia na lékařské fakultě v Praze se věnuje vědeckému výzkumu kvality a efektivity veřejných služeb. O osudu naprosté většiny pacientů totiž nerozhoduje dostupnost nejmodernějších přístrojů. Je to celková atmosféra procesu léčení, složená z lidí, techniky, prostředí a okolí, které jim dá sílu k uzdravení. Tyto zkušenosti chce přenést i na hl. m. Prahu.

Dalšími Piráty v radě budou Vít Šimral a Adam Zábranský.

Zábranský byl pirátským zastupitelem od roku 2014, kde se věnoval územnímu plánování, protikorupčním opatřením a rozkrývání řady pražských kauz například odměn vedení dceřiných firem městských společností nebo odměn Radmily Kleslové v Českých drahách. Nyní bude radním pro bydlení a transparentnost.

Vít Šimral, který se u Pirátů dlouhodobě věnuje sociálním tématům, se stane radním pro oblast školství a sportu. Šimral v minulosti působil jako tzv. „stínový zastupitel“ a zabývá se mj. otázkami financování politiky a transparentního propojení politiky a businessu. Vystudoval politologii, historii, právo, historickou sociologii a ekonometrii na univerzitách v Brně, Praze, Leicesteru a v Lucce. Akademicky se specializuje na otázky financování politiky, transparentního propojení politiky a businessu a business intelligence. V současnosti působí jako postdoktorand na Ekonomické fakultě Technické univerzity v Liberci a na Filozofické fakultě Univerzity Hradec Králové.


Pražské hnutí ANO chce na zastupitelstvu řešit dopravu, má připraveno deset otázek

21. března 2019 v 10:03

Hnutí ANO dnes ráno na tiskové konferenci představilo 10 otázek týkajících se dopravy, na které se bude během jednání zastupitelstva ptát magistrátní koalice.

Pražská ODS navrhne vyvěšení izraelské vlajky

21. března 2019 v 09:55

Magistrát nedávno vyvěsil vlajku Tibetu a také NATO. Vedení Prahy zároveň rozhodlo, že na budovách magistrátu bude od 5. do 12. srpna i takzvaná duhová vlajka v rámci festivalu Prague Pride. V květnu při mezinárodním dni rodiny a v lednu při světovém dni manželství magistrát rovněž vyvěsí vlajky,...

Praha 5 zve na třetí zasedání Zastupitelstva městské části

20. března 2019 v 17:52

Zasedání se bude konat v úterý 26. března od 9 hodin v 6. patře budovy Štefánikova 13–15, v zasedací místnosti ZMČ.

Bývalého starostu Lomeckého v zastupitelstvu Prahy 1 nahradil Kračman

20. března 2019 ve 14:18

Bývalého starostu Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (dříve TOP 09), který v politice skončil, nahradil v zastupitelstvu městské části bývalý radní pro kulturu a právník Filip Kračman (TOP 09), uvedla ČTK. Na svém posledním jednání to schválili radní městské části, kteří zároveň vzali na vědomí Lomeckého...

Zítra: Praha 11 zve na první jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11

19. března 2019 v 07:01

První jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11 je veřejné a koná se ve středu 20. března od 17 hodin v zasedací místnosti C Úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, 149 00 Praha – Háje.

Pražští lidovci mají nové vedení, předsedou byl zvolen Vít Šolle

17. března 2019 ve 20:33

Na sobotní volební Pražské městské konferenci KDU-ČSL došlo k výrazné obměně vedení. Předsedou pražské KDU-ČSL se stal učitel a zastupitel Prahy 5 Vít Šolle.

Další články
Nahoru