dnes
Sobota - oblacno
3°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Ve studené Vltavě bude plavat až 250 otužilců najednou
Loňský ročník otužileckého memoriálu. Foto: otuzilci-praha.cz

Ve studené Vltavě bude plavat až 250 otužilců najednou

Až 250 otužilců z České republiky, Polska, Itálie, Británie i Německa očekávají pořadatelé nejstarší a nejznámější otužilecké soutěže v Česku – Memoriálu Alfreda Nikodéma. Tradičně se vánoční plavecká soutěž bude konat 26. prosince ve Vltavě u Národního divadla v Praze. Informoval o tom předseda I. plaveckého klubu otužilců Praha a ředitel soutěže Tomáš Prokop.

Vánoční vystoupení otužilců se poprvé konalo v roce 1923, tedy právě před 80. lety, letos se uskuteční 67. ročník. Nejstarším plavcem pravděpodobně bude šestaosmdesátiletý Jaroslav Brustmann z oddílu FIDES Brno, nejstarší plavkyní třiaosmdesátiletá Božena Černá z pořádajícího klubu.

Kromě tradičních tratí na 100 a 300 metrů se poplave i soutěž na 750 metrů, v novodobé historii již poosmé jako Memoriál Františka Venclovského. Na nejdelší trati odstartují nejlepší borci z Českého poháru v zimním plavání.

Fanoušci mohou čekat například Anetu Lokajovou z Brna, která letos pokořila kanál La Manche, i dřívější přemožitele La Manche, například Lenku Štěrbovou z Pardubic nebo operního pěvce Richarda Haana.

Pořadatelé očekávají teplotu vody kolem čtyř stupňů Celsia. Memoriál začne slavnostním nástupem v 11 hodin, soutěžní tratě mají start i cíl na severním cípu Slovanského ostrova.

Memoriál Alfreda Nikodéma se jmenuje po pražském zlatníkovi a průkopníkovi otužileckého plavání. Největší zimu otužilci zažili v roce 1946. Plavat se mělo u Železničního mostu, byl ale pětadvacetistupňový mráz a pořadatelům nepomohly ani sekyry, kterými prosekávali led.

Voda okamžitě zamrzala a plavat se nedalo. Nejvíce otužilců se zúčastnilo 30. ročníku v roce 1976. K Národnímu divadlu si jich tenkrát přišlo do ledové Vltavy zaplavat 214.


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru