Dnes Čtvrtek - jasno 12°C
Zítra Pátek - polojasno 12°C
Čtvrtek 28. 9. 2023
Svátek má Václav, státní svátek
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Ve Strašnicích vznikne Školní plácek, tři týdny bude žít akcemi
ZŠ Solidarita. Foto: Facebook

Ve Strašnicích vznikne Školní plácek, tři týdny bude žít akcemi

Na tři týdny se uzavře strašnická ulice Brigádníků, mezi ulicemi Solidarity a Turnovského. Od 4. do 24. září tu totiž před místní Základní školou Solidarita vznikne Školní plácek – komunitní prostor, jehož cílem je zvýšit bezpečnost dětí cestou do školy nebo ze školy, ale také nabídnout širší využití tohoto místa. Organizátoři přichystali pro návštěvníky pestrý kulturní program, proběhne i veřejná diskuse o dlouhodobém využití místa. Informoval o tom mluvčí Prahy 10 Ján Bruno Tropp.  

Projekt vzešel z projektu Bezpečné cesty do školy a veřejného open-callu Kreativní Prahy, která se proměnám a testování funkcí veřejných prostranství věnuje dlouhodobě. Školní plácek organizuje Kreativní Praha ve spolupráci s radnicí Prahy 10, Základní školou Solidarita a organizací Pěšky městem.

Letos v lednu proběhl pravidelný otevřený open-call organizace Kreativní Praha k projektu Pražské plácky, jehož cílem je testovat různé funkce veřejných prostranství v Praze a oživovat je kulturou. Ze všech přijatých přihlášek od pražských městských částí byla k proměně veřejného prostoru vybrána desátá městská část.

„Při výběru nás nejvíce zaujala skutečnost, že za projektem stojí dlouhodobě budovaná vize. Díky tomu je daleko větší šance proměnit toto místo na trvalo. Tím se tento projekt odlišoval od většiny ostatních,“ upřesnil výběr za Kreativní Prahu koordinátor projektu Pražské plácky Ondřej Horák. Právě ty předpoklady podle něj naplnil prostor před Základní školou Solidarita, v rámci Školního plácku tu vznikne jednotná bezpečná zóna a komunitní prostor nejen pro děti, ale i všechny místní obyvatele.

„Díky projektu Školní plácek máme příležitost pilotně propojit prostranství před Základní školou na Solidaritě s přilehlým parkem. Jsem hrdý na to, že Desítka s projektem uspěla jako jediná městská část. Jakkoli to je týmový úspěch radnice, chtěl bych poděkovat místostarostovi Pavlovi Šutkovi a jeho úředníkům za to, jak pečlivě vybírali lokality a jak zvládli kolegům z Kreativní Prahy představit ucelenou vizi. Věřím, že se podaří připravit taková řešení, aby propojení prostranství u školy s parkem bylo trvalé a pěší pohyb dětí zase o něco bezpečnější,” řekl k projektu starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS).

Inspirací pro vznik Školního plácku byla zahraniční praxe „School Street” nebo také „Play Street”, tedy dočasná nebo trvalá změna dopravního režimu v některých ulicích, která upřednostňuje bezpečný prostor pro dětskou hru a komunitní aktivity.

„Děti mají v městském prostředí čím dál tím méně prostoru pro svobodný samostatný pohyb. Obzvláště ulice v bezprostředním sousedství škol, kde se denně pohybují stovky dětí, by měly nabízet bezpečný prostor,” uvádí k tomu Blanka Klimešová z organizace Pěšky městem.

Provoz Školního plácku bude slavnostně zahájen v pondělí 4. září od 9 hodin za přítomnosti zástupců všech pořádajících organizací: Kreativní Prahy, městské části Praha 10, ZŠ Solidarita a organizace Pěšky městem. Pro tento den připravili organizátoři celodenní program – dopolední část bude patřit dětem a jejich rodičům, pro které budou připraveny soutěžní hry, jízda na koloběžce, malování na obličej, hudební doprovod a další aktivity. Na druhou část programu od 16 hodin je připraven koncert, odpočinková zóna i občerstvení.

Kulturní program obohatí prostor Školního plácku po celou dobu trvání akce, návštěvníci se mohou těšit například na rodinný mikro festival Maňána, filmovou projekci od KineDok, nebo dnes již tradiční komunitní akci Zažít město jinak.

Komunitní charakter místa podpoří Pražské židle & stolky, které obyvatelé Prahy znají z různých lokalit po celém městě. „Kreativní Praha zde stojí jako jakýsi propojovatel, který spojuje všechny zmíněné pořadatele, a to se odráží i v dramaturgii programu. Oslovili jsme lokální aktéry, kteří zajistí například divadelní představení pro děti i dospělé, nebo workshop tvořivé dílny. Škola využije ulici bez aut pro vlastní výuku a setkávání s rodiči, a spolek Solidarita nabídne sousedům tradiční slavnost Zažít město jinak. Je to spolupráce všech, která pomáhá budovat lepší kulturně-komunitní podhoubí pro strašnické okolí,“ shrnul za všechny pořadatele Tomáš Drahorád z Kreativní Prahy.

Program na Školním plácku je určen všem věkovým skupinám a bude po celou dobu trvání zdarma. Informace o programu budou organizátoři zveřejňovat vždy s týdenním předstihem na sociální sítích nebo na propagačních materiálech přímo v místě akce.

Cílem Školního plácku je podle Drahoráda zajistit bezpečnější pohyb dětí v okolí základní školy, podpořit komunitní charakter Sídliště Solidarita i širší využití přilehlého parku, a konečně otevřít debatu o dlouhodobé podobě tohoto místa. Jestli bude uzavření ulice Brigádníků trvalé, rozhodne reakce veřejnosti a posouzení Prahy 10. 

Program jen na sociálních sítích nebo v místě akce.


Autor: puc

Výstava hub na radnici

Dnes ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 40. týden

Dnes ve 13:09

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Lovecká sezona na Kozím plácku v Praze 1

Dnes v 08:49

V úterý 10. října můžete od 16 do 20 hodin přivítat podzim. Na Kozím plácku se bude šlapat zelí.

První ročník dopravního orienťáku na Šestce vzbudil velký zájem

Dnes v 07:07

Praha 6 má svůj první dopravní orientační závod. Uspořádala jej po vzoru obdobných závodů v jiných městech u příležitosti Evropského týdne mobility. Na start pilotního ročníku se postavilo téměř padesát účastníků nejrůznějších věkových kategorií.

Oslavy 130 let vysvěcení sv. Ludmily

Včera ve 13:30

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily se pojí řada oslavných akcí, které připravila městská část Praha 2, Římskokatolická farnost u baziliky sv. Ludmily a Spolek přátel baziliky sv. Ludmily v Praze. Kromě slavnostního koncertu u příležitosti 130 let od vysvěcení chrámu sv. Ludmily v sobotu...

Praha 10: Vršovické hřbitovy známé i neznámé

Včera v 10:55

Na vycházce v neděli 1. října v 17 hodin navštívíte Vršovický hřbitov, který se nachází mezi ulicemi U Vršovického hřbitova a Moskevská. Seznámíte se s jeho historií, ale přiblížíme si také slavné osobnosti, jež jsou zde pochovány.

Nápady pro Šestku proberte na radnici

Včera v 07:34

Workshop pro navrhovatele Nápadu pro Šestku se koná ve středu 27. září.

Fakulta strojní ČVUT v Praze se chystá na strojírenský veletrh

26. září 2023 v 15:09

Také letos bude Fakulta strojní ČVUT prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Smart produkty a výsledky studentských projektových týmů.  

Zvony paměti pro Františku Zemínovou

26. září 2023 ve 12:38

Probouzení dějinné paměti a zvyšování povědomí o zločinech spáchaných totalitními režimy ve 20. století je smyslem projektu Zvony paměti.

Zámek Veleslavín i jeho park se otevřou veřejnosti

26. září 2023 v 11:43

V rámci Dne architektury si lidé mají možnost v sobotu a neděli 30. září a 1. října prohlédnout i zámek Veleslavín na Praze 6. Dny architektury jsou v posledních letech prakticky jedinou příležitostí, kdy lze park i zámek navštívit.

Další články
Nahoru