Dnes Sobota - obcasny-dest 12°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 11°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ve Strašnicích vznikne Školní plácek, tři týdny bude žít akcemi
ZŠ Solidarita. Foto: Facebook

Ve Strašnicích vznikne Školní plácek, tři týdny bude žít akcemi

Na tři týdny se uzavře strašnická ulice Brigádníků, mezi ulicemi Solidarity a Turnovského. Od 4. do 24. září tu totiž před místní Základní školou Solidarita vznikne Školní plácek – komunitní prostor, jehož cílem je zvýšit bezpečnost dětí cestou do školy nebo ze školy, ale také nabídnout širší využití tohoto místa. Organizátoři přichystali pro návštěvníky pestrý kulturní program, proběhne i veřejná diskuse o dlouhodobém využití místa. Informoval o tom mluvčí Prahy 10 Ján Bruno Tropp.  

Projekt vzešel z projektu Bezpečné cesty do školy a veřejného open-callu Kreativní Prahy, která se proměnám a testování funkcí veřejných prostranství věnuje dlouhodobě. Školní plácek organizuje Kreativní Praha ve spolupráci s radnicí Prahy 10, Základní školou Solidarita a organizací Pěšky městem.

Letos v lednu proběhl pravidelný otevřený open-call organizace Kreativní Praha k projektu Pražské plácky, jehož cílem je testovat různé funkce veřejných prostranství v Praze a oživovat je kulturou. Ze všech přijatých přihlášek od pražských městských částí byla k proměně veřejného prostoru vybrána desátá městská část.

„Při výběru nás nejvíce zaujala skutečnost, že za projektem stojí dlouhodobě budovaná vize. Díky tomu je daleko větší šance proměnit toto místo na trvalo. Tím se tento projekt odlišoval od většiny ostatních,“ upřesnil výběr za Kreativní Prahu koordinátor projektu Pražské plácky Ondřej Horák. Právě ty předpoklady podle něj naplnil prostor před Základní školou Solidarita, v rámci Školního plácku tu vznikne jednotná bezpečná zóna a komunitní prostor nejen pro děti, ale i všechny místní obyvatele.

„Díky projektu Školní plácek máme příležitost pilotně propojit prostranství před Základní školou na Solidaritě s přilehlým parkem. Jsem hrdý na to, že Desítka s projektem uspěla jako jediná městská část. Jakkoli to je týmový úspěch radnice, chtěl bych poděkovat místostarostovi Pavlovi Šutkovi a jeho úředníkům za to, jak pečlivě vybírali lokality a jak zvládli kolegům z Kreativní Prahy představit ucelenou vizi. Věřím, že se podaří připravit taková řešení, aby propojení prostranství u školy s parkem bylo trvalé a pěší pohyb dětí zase o něco bezpečnější,” řekl k projektu starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS).

Inspirací pro vznik Školního plácku byla zahraniční praxe „School Street” nebo také „Play Street”, tedy dočasná nebo trvalá změna dopravního režimu v některých ulicích, která upřednostňuje bezpečný prostor pro dětskou hru a komunitní aktivity.

„Děti mají v městském prostředí čím dál tím méně prostoru pro svobodný samostatný pohyb. Obzvláště ulice v bezprostředním sousedství škol, kde se denně pohybují stovky dětí, by měly nabízet bezpečný prostor,” uvádí k tomu Blanka Klimešová z organizace Pěšky městem.

Provoz Školního plácku bude slavnostně zahájen v pondělí 4. září od 9 hodin za přítomnosti zástupců všech pořádajících organizací: Kreativní Prahy, městské části Praha 10, ZŠ Solidarita a organizace Pěšky městem. Pro tento den připravili organizátoři celodenní program – dopolední část bude patřit dětem a jejich rodičům, pro které budou připraveny soutěžní hry, jízda na koloběžce, malování na obličej, hudební doprovod a další aktivity. Na druhou část programu od 16 hodin je připraven koncert, odpočinková zóna i občerstvení.

Kulturní program obohatí prostor Školního plácku po celou dobu trvání akce, návštěvníci se mohou těšit například na rodinný mikro festival Maňána, filmovou projekci od KineDok, nebo dnes již tradiční komunitní akci Zažít město jinak.

Komunitní charakter místa podpoří Pražské židle & stolky, které obyvatelé Prahy znají z různých lokalit po celém městě. „Kreativní Praha zde stojí jako jakýsi propojovatel, který spojuje všechny zmíněné pořadatele, a to se odráží i v dramaturgii programu. Oslovili jsme lokální aktéry, kteří zajistí například divadelní představení pro děti i dospělé, nebo workshop tvořivé dílny. Škola využije ulici bez aut pro vlastní výuku a setkávání s rodiči, a spolek Solidarita nabídne sousedům tradiční slavnost Zažít město jinak. Je to spolupráce všech, která pomáhá budovat lepší kulturně-komunitní podhoubí pro strašnické okolí,“ shrnul za všechny pořadatele Tomáš Drahorád z Kreativní Prahy.

Program na Školním plácku je určen všem věkovým skupinám a bude po celou dobu trvání zdarma. Informace o programu budou organizátoři zveřejňovat vždy s týdenním předstihem na sociální sítích nebo na propagačních materiálech přímo v místě akce.

Cílem Školního plácku je podle Drahoráda zajistit bezpečnější pohyb dětí v okolí základní školy, podpořit komunitní charakter Sídliště Solidarita i širší využití přilehlého parku, a konečně otevřít debatu o dlouhodobé podobě tohoto místa. Jestli bude uzavření ulice Brigádníků trvalé, rozhodne reakce veřejnosti a posouzení Prahy 10. 

Program jen na sociálních sítích nebo v místě akce.


Autor: puc

Návštěvy skleníku botanické zahrady budou omezeny

Dnes v 15:04

V pondělí 20. a v úterý 21. května bude skleník Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 otevřený jen od 10:00 do 12:00 hodin.

Na Veletrhu vědy se letos představí šest fakult ČVUT

Dnes v 11:19

Veletrh vědy, pořádaný Akademií věd ČR, se od svého prvního ročníku v roce 2015 rozrostl v největší a nejvyhledávanější akci popularizující vědu. ČVUT v Praze se proto letos rozhodlo nabídnout návštěvníkům ukázky činnosti hned šesti ze svých osmi fakult: Fakult stavební, strojní, elektrotechnické,...

Kvásek a jak na něj

Včera v 11:02

Akce v knihovně ve Vikově ulici se koná 27. května v 15 hodin.

V Praze 6 otevře festival Open House patnáct budov

Včera v 07:35

Desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha zpřístupní o víkendu 18. a 19. května 115 budov na území hlavního města, z toho 15 v Praze 6. Vstup do budov je zdarma a bez nutnosti předchozí registrace.

Oslavte 100 let Umělecké zahrady v Nuslích

Včera ve 03:56

Stálá výstava v Umělecké zahradě bude zahájena 17. května v 17 hodin. Výstava bude k vidění do 31. října.

Praha 15 vyhlásila výběrové řízení na pracovní pozici

16. května 2024 ve 22:02

Městská část Praha 15 vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa „sociální pracovník OSPOD – OSP".

Otevírání střech 2024

16. května 2024 v 15:50

Slavnostní jízda vozidel – cabrioletů v sobotu 18. května od 10:00 hodin.

Posezení s architekty: Oživení parku Lotyšská

16. května 2024 ve 14:34

Setkání s architekty a zástupci radnice Prahy 6 k parku Lotyšská se koná v sobotu 18. května.

V Praze 9 se bude tančit

16. května 2024 ve 13:29

Začátkem roku proběhlo setkání občanů z rozvojových Vysočan v Colben centru s místostarostkou Kamilou Matějkovou. Tématem byl plácek kolem budovy Afi City a jeho využití.

Přehled plánovaných výluk vody na 21. týden

16. května 2024 ve 12:45

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Vyšehradský hřbitov: Komentovaná prohlídka

16. května 2024 ve 12:14

Poznejte v úterý 28. května v 17 hodin poslední místa odpočinku Karla Čapka, Antonína Dvořáka, Boženy Němcové a dalších. Prohlédněte si jedinečnou galerii náhrobků a významná díla českých sochařů.

Praha 4 zve na knižní malotrh

16. května 2024 v 09:26

Druhý ročník knižního Malotrhu v sobotu 8. června. Setkáte s nejnovějšími knihami, autory a spoustou další zábavy. Den plný knih, hudby a workshopů proběhne od 11 do 19 hodiny na Branické ulici na úrovní jejího křížení s Jiskrovou ulicí.

Další články
Nahoru