Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - oblacno 23°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ve Strašnicích bude fungovat nová ambulance pro lidi se závislostmi
Adiktologické centrum Drop In funguje v Praze 12 už od roku 2017. Nyní vznikne obdobné zařízení i v Praze 10. Foto: MČ Praha 12

Ve Strašnicích bude fungovat nová ambulance pro lidi se závislostmi

V Nučické ulici ve Strašnicích začne brzy fungovat Adiktologická a AT ambulance pro dospělé lidi ohrožené závislostmi. Od některých obyvatel z lokality údajně zazněla kritika, tvrdí, že umístění tohoto typu zařízení v sousedství školky není vhodné. Podle vedení radnice Prahy 10 jsou obavy zbytečné.

Volný nebytový prostor v Nučické ulici radnice pronajala loni na podzim společnosti Drop In, která v něm bude provozovat nestátní zdravotnickou ambulanci.

K nabídce společnosti se za přítomnosti autorit a odborníků z řad adiktologie i policie kladně vyjádřila Komisi protidrogová. Následně bylo kladné stanovisko přijato i v Komisi bezpečnostní, kde probíhala debata se zástupci státní i městské policie.

Po přijetí kladných stanovisek v obou komisích se následně i kladně vyjádřila Komise majetková a nebytových prostor.

V ambulanci bude probíhat individuální psychoterapie, adiktologická terapie a poradenství. Služba funguje na objednání, v jeden čas jsou v ambulanci maximálně tři klienti. Na místě se nebudou vydávat substituční látky a ani stříkačky.

„Budou tam docházet v přesně určenou dobu lidi na psychoterapii a poradenství. Takže žádné negativní jevy, jaké jsou třeba vidět v Praze 5 v okolí Anděla, tam od těchto klientů podle mě nehrozí. Jsou to lidé, kteří se léčí ze závislostí,“ řekl radní a čen protidrogové komise Ondřej Počarovský (TOP 09).

„Cílovou skupinou jsou dospělé osoby ohrožené závislostí, které hledají možnosti řešení či vnímají potřebu změny, na níž se chtějí aktivně podílet. Dále to jsou i blízcí osob ohrožených závislostním chováním,“ uvedl na svém webu Drop In.

Nejen na sociálních sítích se začala v uplynulých týdnech rozvíjet debata nad možnými riziky této služby. V reakci na umístění ambulance se z okolních domů začali nájemníci organizovat a plánují petici. Alespoň se to píše v emailu, který byl minulý týden rozeslán do redakcí, server Pražský patriot nevyjímaje. 

Podle Počarovského obavy pramení v mnoha případech z neporozumění této služby a její záměně se službou, v rámci které dochází například k výměně jehel. „Se zástupci místních SVJ je již dohodnuta schůzka, které se účastní i příslušní místostarostové a radní,“ podotkl Počarovský.

„Službu, kterou bude Drop In v Nučické ulici poskytovat, vnímám z pohledu protizávislostní a zdravotně-sociální politiky Prahy 10 za potřebnou, bráno i optikou současné nízké dostupnosti těchto terapeutických služeb. I z pohledu faktické správnosti – přihláška splňuje všechny faktické náležitosti a je v souladu se záměrem kolaudovaného prostoru,“ dodal. 

Podle místostarostky Prahy 12 Lenky Vedralové (ANO) obdobná ambulance Drop In už několik let funguje v ulici Těšíkova na pomezí Modřan a Kamýku. „Zpočátku proti tomu byl od tamních obyvatel odpor, ale ten velmi rychle opadl. Lidé se přesvědčili, že s klienty ambulance nejsou problémy, naopak, v okolí je díky nim čisto, protože v rámci terapie uklízí. Navíc do ambulance chodí na přednášky i školáci, takže to místo má i význam v prevenci užívání návykových látek,“ sdělila.

Praha 12 dokonce podle Vedralové zvažuje, že pronajme společnosti Drop In i sousední nebytové prostory, aby se ambulance mohla rozšířit a dál rozvíjet.


Autor: Jan Puci

Praha 6 zve do Café Jirásek

Včera v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

Včera v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Praha podpoří volnočasové činnosti dětí a mládeže

11. dubna 2024 v 11:33

Pražští radní schválili poskytnutí dotace pro fungování dětských a mládežnických kroužků a oddílů. Volnočasové aktivity působící pod nestátními neziskovými organizacemi obdrží od hlavního města v letošním roce 44 100 000 Kč. Peníze jsou určeny například na rekonstrukce a provoz kluboven, tábory či...

Šestka pro příští školní rok sjednocuje platby za předškolní vzdělávání a družinu

11. dubna 2024 v 11:16

Praha 6 od příštího školního roku sjednotí platby za předškolní vzdělávání v mateřských školách a zájmové vzdělávání ve školních dužinách a školních klubech.

Další články
Nahoru