Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Ve stanici Jiřího z Poděbrad se dokončuje ražba tunelů pro bezbariérový vstup
V rámci modernizace stanice dochází k výměně eskalátorů. Foto: Dan Šabík / DPP

Ve stanici Jiřího z Poděbrad se dokončuje ražba tunelů pro bezbariérový vstup

Dělníci dokončují ve stanici pražského metra A Jiřího z Poděbrad ražbu tunelů a šachet pro nový bezbariérový přístup. Nyní prorazili přístup do stanice, ražební práce budou zcela hotovy asi za měsíc a půl. Ve stanici se demontovaly obklady a vymontovaly eskalátory. ČTK a Českému rozhlasu to řekli vedoucí projektu Jan Panuška a stavbyvedoucí Petr Velička. Dopravní podnik (DPP) stanici kompletně opravuje. Rekonstrukce vyjde na 1,29 miliardy korun a skončí v únoru 2024. Bezbariérový přístup bude zprovozněn v květnu. Stanice byla otevřena na konci roku 1980. Vlaky kvůli opravě stanicí nyní jen projíždějí.

Z povrchu se dělníci museli dostat do hloubky zhruba 45 metrů, což je na úrovni nástupiště. „Po 16 měsících práce jsme se prorazili do stanice. Ještě asi měsíc a půl budeme dělat práce na ražbách, potom začneme budovat definitivní ostění," řekl Panuška.

Kromě ostění pak začnou dělníci budovat izolace a definitivní obezdívky z železobetonu. Následovat budou schodiště a výtahy a současně budou pracovat na umístění technologií, ventilaci, osvětlení, provedou dokončovací práce a napojí kanalizaci přes Vinohradskou ulici. Nakonec vznikne výstup na povrchu.

Při ražbě se museli potýkat se složitostí chodeb, neboť se nejedná o přímou chodbu, ale je zalomená do pravého úhlu nad dvojicí šachet, které pak pokračují do stanice.

„Takže ty tvary jsou velmi složité a z pohledu tunelářských prací to není jednoduché, není to tak, jako když razíte rovný tunel ve stejném profilu," řekl Panuška.

DPP společně s městem ve stanici nebuduje pouze bezbariérový přístup, ale kompletně ji rekonstruuje. „Stanice nikdy neprošla žádnou výraznější rekonstrukcí, takže se vyměňují staré sovětské eskalátory za moderní, sundávají se podhledy, sanují průsaky, vyměňují světla za nová úsporná. Kromě toho se vylepší i vzduchotechnika tak, aby byla úspornější a efektivnější," řekl náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve stanici dělníci již demontovali obklady, které budou kompletně vyměněny, mezitím opraví konstrukční prvky, jako jsou třeba sloupy. „Nyní sanujeme ostění traťových tunelů a střední staniční lodi," řekl Velička.

V eskalátorovém tunelu byly vymontovány všechny troje schody a nyní dělníci bourají části pod nimi. Poté opraví eskalátorový tunel a přivezou nové schody. Pracuje se také ve vestibulu, kde se vymění vzduchotechnika, dveře, podhledy a kompletně všechny technologie. „V březnu začne demontáž přístřešků na povrchu," řekl Velička.

Rekonstrukce stanice započala již v září 2021, kdy DPP zahájil práce, které se mohly provádět za provozu.

Od poloviny letošního ledna pak byla kvůli rekonstrukci stanice na deset měsíců pro cestující uzavřena a vlaky jí pouze projíždějí. Stanice Jiřího z Poděbrad bude 47. bezbariérovou stanicí z celkem 61.


Autor: ČTK

Praha 4: Do konce roku se konají na Spořilově farmářské trhy, pozor na dopravu

Včera ve 12:25

Z důvodu konání farmářských trhů bude pravidelně uzavírána horní část Roztylského náměstí při ulicích Boční I a Boční II – pod ulicí Hlavní, na Spořilově každou sobotu až do 23. prosince.

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

Včera v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Začíná rekonstrukce části Prosecké

20. března 2023 ve 12:03

V sobotu 25. března začne rekonstrukce Prosecké ulice v Praze v úseku od křižovatky Prosecká x Vysočanská až po křižovatku ulic Prosecká x Na Vyhlídce x Nad Krocínkou. 

Další články
Nahoru