Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 16°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský život

Ve správní radě Muzea paměti XX. století zasednou bývalý disident, historik i právník

Rada hl. m. Prahy jmenovala nové členy správní rady Muzea paměti XX. století. Do nejvyššího kontrolního orgánu muzea přibyl badatel, bývalý disident a vydavatel časopisu Vokno František „Čuňas“ Stárek, renomovaný historik Petr Koura a představitel porevoluční generace právník Tomáš Jirsa. Před novými členy správní rady stojí v první řadě volba nového ředitele muzea.

František Stárek je signatář Charty 77, před revolucí mj. vydavatel časopisu Vokno. Pro své postoje a činnost byl v období normalizace opakovaně vězněn, v současnosti je pracovníkem Ústavu pro studium totalitních režimů, kde se zabývá odbojem a odporem mezi lety 1938– 1989. Doposud byl členem kolegia – odborného poradního orgánu Muzea.

Další jmenovaný, historik, pedagog a vědecký pracovník PhDr. Petr Koura, PhD., též dosavadní člen kolegia, se specializuje na období druhé světové války, témata okupace a odboje. V současnosti pracuje jako ředitel obecně prospěšné společnosti Collegium Bohemicum, která mapuje osudy německých obyvatel někdejšího Československa.

Třetí dovolený člen správní rady muzea je právník Mgr. Tomáš Jirsa, který se v minulosti zabýval mimo jiné tématem kolektivizace českého venkova a zákonností v 50. a 60. letech 20. století či vypořádáváním nároků za majetek odebraný státem v letech 1939–1989. V rámci festivalu Mene Tekel obdržel za připomínání nedávné minulosti cenu Fragmenty paměti.  

Muzeum paměti XX. století bylo založeno symbolicky v den 30. výročí Sametové revoluce 17. listopadu 2019. Vzniklo za účelem zachování historické paměti o událostech 20. století, které souvisely se vznikem, existencí a pádem totalitních režimů na území Československa.

V loňském roce muzeum mj. uspořádalo celou řadu odborných besed a diskusí, vydalo obsáhlou publikaci Lennonova zeď a uspořádalo podzimní festival dokumentárních filmů Nezlomní a obětovaní. Druhý ročník filmové několikadenní přehlídky dokumentů vztahujících se k 20. století se bude konat i letos v listopadu.  

„Společně s Museem Kampa také připravujeme výstavu k nadcházejícímu 100. výročí založení Komunistické strany Československa. Navázali jsme i spolupráci s Knihovnou Václava Havla, ve které pravidelně probíhají debaty s historiky a osobnostmi veřejného života k aktuálním tématům a výročím,“ informoval dočasně pověřený ředitel Muzea paměti XX. století Jan Kalous. Dlouhodobým úkolem muzea je ale především práce na podobě budoucí stálé expozice.Autor: TZ, red

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

Včera ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

Včera v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

Včera v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

27. září 2022 v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Světelná a divadelní show nebo koncert. Posvícení u Doubravky v Praze 14

26. září 2022 ve 12:11

Každoroční akce u rozhledny Doubravka se koná v sobotu 1. října od 14 hodin.

Den architektury na zámku Veleslavín

26. září 2022 v 11:30

Mimořádné otevření Zámku Veleslavín na Dnů architektury v soboru a neděli 1.-2. října od 10:00 – 17:00 hodin.

Další články
Nahoru