dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Ve sněmovně to vřelo kvůli Opencard
Opencard středem pozornosti. Ilustrační foto: Jindřich Dvořák

Ve sněmovně to vřelo kvůli Opencard

Diskusi nad situací na pražském magistrátu utnuly ve sněmovně strany ODS a TOP 09. Vetovaly totiž zařazení bodů, aby se k výrokům pravicových politiků vyjádřil premiér a ministr vnitra. Opoziční politici o obvinění pražských radních v souvislosti s projektem Opencard hovořili alespoň při schvalování programu dnešního jednání. Strhla se hádka.

Poslanecké kluby ODS a TOP 09-STAN ve sněmovně vetovaly zařazení bodů navržených opozicí, aby se ministr vnitra Jan Kubice a premiér Petr Nečas (ODS) vyjádřili k tomu, že poslanci TOP 09 a předseda vlády kritizovali práci policie.

Ta včera obvinila drtivou většinu pražských radní kvůli krokům v projektu Opencard. Veto přednesl předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

To, aby se k záležitosti vyjádřil Kubice, navrhl místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Včera jsem na televizní obrazovce k svému překvapení viděl vzorně nastoupenou stranu TOP 09, která se jako jeden šik srotila v tiskovém oddělení a tam se postavila za své obviněné kolegy na pražské radnici, členy rady pražské radnice. Stejně tak se za své kolegy postavila strana ODS,“ uvedl důrazným hlasem.

Zaorálek: Radu varoval už ÚHOS

Kritizoval, že politici TOP 09 a ODS zpochybňují policejní práci. Pranýřoval i slova premiéra, který uvedl, že hovořil s jedním obviněným, jenž mu prý řekl, že je vše v pořádku. Opozici se nelíbilo ani to, že Kubice nebyl v tu chvíli ve sněmovně přítomen a ani když dorazil, k situaci se nevyjádřil.

„Nejsem znalec celého případu, ale podle všeho rada města v čele s primátorem prodloužila smlouvu v kauze Opencard s firmou Haguess tak znamenitým způsobem, že činnosti dala společnosti eMoney Group, která má anonymního vlastníka a sídlo v Nizozemí. To je opravdu unikátní čin – bez výběrového řízení, a to v situaci, kdy Úřad pro ochranu hospodářské soutěže varoval radu, že porušuje zákon,“ doplnil Zaorálek.

Předseda Věcí veřejných Vít Bárta navrhl, aby se k záležitosti vyjádřil i premiér. „Neberte to jako puntičkaření, ministr vnitra se k tomu určitě má co vyjádřit, ale dle mého názoru by se k tomu v prvé řadě měl vyjádřit pan premiér. Pan premiér a předseda občanských demokratů je ten, který říkal, že v jeho ODS, pokud někdo dostane obvinění, tak už nebude členem ODS,“ řekl.

Uplatňuje TOP 09 dvojí metr?

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc se tvrdě pustil především do TOP 09. „Kdyby byl obviněn hejtman sociální demokracie včetně všech kolegů v Radě, možná ještě ten den odpoledne by stála suita patnácti, dvaceti významných členů TOP 09, té čisté TOP 09. Všichni by měli své motýlky a říkali by, jak oni by rezignovali a jejich politici by skončili na hodinu, pokud by se něco takového stalo,“ řekl. Je to podle něj dvojí metr.

Vedení pražské radnice hájil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Na tiskové konferenci nikdo nenapadl policii. My jsme pouze jako vedení TOP 09 jednoznačně garantovali veřejnosti bezúhonnost našich zástupců v Radě hlavního města Prahy. Stejně tak jsme přesvědčeni o bezúhonnosti pana primátora Svobody a jeho kolegů v této věci, a nepochybujeme o tom, že vyšetřování prokáže, že jsou nevinní,“ řekl.

Blažek: Mohou toho využít nedemokratické síly

Podle slov ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) byl v tisku rozhovor s představiteli policie, kde říkali, že se musí zaměřit na obecní samosprávu. „Je to věc, která může být trošičku diskutabilní, jestli je správné, aby se policie zaměřovala vždy na určitou výseč obyvatelstva a rozhodování, ale budiž,“ řekl.

„Ale problém přece spočívá v tom, že prostředí pro starosty a radní hlavně v malých obcích jsme vytvořili my. Prostředí je to pro ně velmi těžce snesitelné, protože vyznat se v právních předpisech, které dnes fungují a byly schváleny i touto sněmovnou, je opravdu pro obyčejného starostu těžké,“ dodal. Může to podle něj vést k tomu, že toho mohou vyžít skupiny, které chtějí destrukci demokracie.

V diskusi, která probíhala výhradně v rámci schvalování programu pro středeční jednací den, se slovně především napadali zástupci ODS a ČSSD, kteří si vyčítali různé kauzy z minulosti.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru