Dnes Sobota - zatazeno 19°C
Zítra Neděle - polojasno 19°C
Sobota 30. 9. 2023
Svátek má Jeroným
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Ve smyčce na Dlabačově je nové bistro, jeho součástí se stala vyřazená tramvaj
Bistro Točna. Foto: MHMP

Ve smyčce na Dlabačově je nové bistro, jeho součástí se stala vyřazená tramvaj

Kromě nástupní a výstupní stanice pro cestující speciální tramvajovou linkou číslo 42 má tramvajová smyčka Dlabačov v Praze 6 další funkci. Nově zde funguje bistro Točna. Lidé mohou přijít za občerstvením a do budoucna také na ranní jógu, s dětmi na divadlo nebo večer na komorní koncert.

„Posvítili jsme si na další opuštěný kout a tentokrát jsme vdechli nový život tramvajové smyčce. Dříve tudy proudily desetitisíce lidí na spartakiádu, dnes sem veřejnost může přijít za kulturou nebo jen tak posedět. Tramvajová smyčka a přilehlý mostek má teď kromě dopravní funkce i společensko-kulturní,“ uvedla radní pro oblast kultury Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Tramvajové smyčky Dlabačov a Královka v blízkosti strahovského stadionu byly postaveny v roce 1948. Spolu s mostky, respektive nadchody, sloužily pro přesuny účastníků a návštěvníků všesokolských sletů, později spartakiád.

Od konce 80. let minulého století však byly obě smyčky téměř nevyužívané a chátraly. Myšlenka na jejich revitalizaci a nalezení nové funkce vzešla od náměstka pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) a radní Prahy 6 Evy Smutné (za TOP 09).

Podle Scheinherra bistro navazuje na rozhodnutí nebourat lávku, která je podle něj stavebně unikátní využitím takzvané hřibové konstrukce. „Stavební fakulta ČVUT nám zpracovala posudek, že lávka je z konstrukčního hlediska unikátní a že má význam její zachování," řekl. Po opravách je lávka znovu průchozí směrem na Strahov.

„Na projektu se mi líbí, že spojuje oživování veřejného prostoru, záchranu unikátního schodiště s hřibovou konstrukcí i lásku k městské hromadné dopravě a historickým vozidlům. Díky tomu vzniklo nové místo pro trávení volného času s jedinečnou atmosférou. Během léta tu zastavuje historická linka 42 a návštěvníci se mohou těšit na historické vozy z dob Rakouska – Uherska, ale také na vozy T1, T2 i T3. Cestu si užijí fanoušci MHD i lidé, kteří chtějí poznat nejkrásnější pražská místa.,“ sdělil Scheinherr. 

V otevřeném výběrové řízení zvítězila nabídka místních aktérů Ondřeje Kužílka a Jana Řídkého. Projekt s názvem bistro Točna transformuje prostor tramvajového obratiště na venkovní bistro s kulturním přesahem s cílem využít a zachovat autentický charakter místa. Autoři projektu podobu a využití architektonicky zajímavého objektu konzultovali také v rámci workshopu uspořádaném mezinárodní vysokou školou architektury ARCHIP.

„Aktuálně se soustředíme na kvalitní gastronomii a vlastní značku piva, ale do budoucna plánujeme více kulturních událostí. Soustředit se určitě budeme na další rozvoj a aktuálním stavem vůbec nekončíme,” uvedl Kužílek.

Partnerem pro gastro občerstvení se stalo Kolorit bistro zaměřené na moderní street food. Objekt obratiště doznal v tomto období zásadní vizuální proměny. Součástí projektu se staly také Pražské stolky a židle.

Dlabačov bude nadále sloužit také tramvajím, zejména jako zastávky turistické tramvajové linky s číslem 42. Dopravní podnik objekt obnovil a kovové prvky nechal natřít původní červenou barvou, která ho historicky odlišuje od nedaleké „modré“ smyčky Královka.

Bistro Točna bude zatím fungovat sezónně, do budoucna se však uvažuje o celoročním využití. Bistro je zatím otevřeno vždy o víkendech v čase od 10 do 21 hodin.

Město podle radní Třeštíkové hledá další podobná zákoutí, které by bylo možné zatraktivnit. Začalo například v podchodech na Vltavské, kde vznikl sportovní areál a další rozvoj je v plánu.

Větší investice by byla potřeba pro využití bývalé vozovny Orionka na Vinohradech. Náměstek Scheinherr dodal, že pokud se koncept na Dlabačově osvědčí, šlo by podobným způsobem využít i sousední smyčku Královka.


Autor: Alo

Nápad pro Šestku. Návrhy posílejte do konce října

Dnes v 07:43

Bydlíte v Praze 6 nebo zde pracujete a máte nápad, jak život v šesté městské části zlepšit, můžete se přihlásit do Nápadu pro Šestku. Do 30 října své návrhy posílejte na adresu napadprosestku.cz.

Radnice a spolek budou na tržišti radit, jak správně kompostovat

Dnes v 06:05

Na sobotu 30. září připravila radnice Prahy 10 ve spolupráci se spolkem Ekodomov poradnu k tématu kompostování.

Výstava hub na radnici

28. září 2023 ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 40. týden

28. září 2023 ve 13:09

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Lovecká sezona na Kozím plácku v Praze 1

28. září 2023 v 08:49

V úterý 10. října můžete od 16 do 20 hodin přivítat podzim. Na Kozím plácku se bude šlapat zelí.

První ročník dopravního orienťáku na Šestce vzbudil velký zájem

28. září 2023 v 07:07

Praha 6 má svůj první dopravní orientační závod. Uspořádala jej po vzoru obdobných závodů v jiných městech u příležitosti Evropského týdne mobility. Na start pilotního ročníku se postavilo téměř padesát účastníků nejrůznějších věkových kategorií.

Oslavy 130 let vysvěcení sv. Ludmily

27. září 2023 ve 13:30

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily se pojí řada oslavných akcí, které připravila městská část Praha 2, Římskokatolická farnost u baziliky sv. Ludmily a Spolek přátel baziliky sv. Ludmily v Praze. Kromě slavnostního koncertu u příležitosti 130 let od vysvěcení chrámu sv. Ludmily v sobotu...

Praha 10: Vršovické hřbitovy známé i neznámé

27. září 2023 v 10:55

Na vycházce v neděli 1. října v 17 hodin navštívíte Vršovický hřbitov, který se nachází mezi ulicemi U Vršovického hřbitova a Moskevská. Seznámíte se s jeho historií, ale přiblížíme si také slavné osobnosti, jež jsou zde pochovány.

Nápady pro Šestku proberte na radnici

27. září 2023 v 07:34

Workshop pro navrhovatele Nápadu pro Šestku se koná ve středu 27. září.

Fakulta strojní ČVUT v Praze se chystá na strojírenský veletrh

26. září 2023 v 15:09

Také letos bude Fakulta strojní ČVUT prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Smart produkty a výsledky studentských projektových týmů.  

Další články
Nahoru