Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 12°C
Neděle 26. 3. 2023
Svátek má Emanuel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Ve smyčce na Dlabačově je nové bistro, jeho součástí se stala vyřazená tramvaj
Bistro Točna. Foto: MHMP

Ve smyčce na Dlabačově je nové bistro, jeho součástí se stala vyřazená tramvaj

Kromě nástupní a výstupní stanice pro cestující speciální tramvajovou linkou číslo 42 má tramvajová smyčka Dlabačov v Praze 6 další funkci. Nově zde funguje bistro Točna. Lidé mohou přijít za občerstvením a do budoucna také na ranní jógu, s dětmi na divadlo nebo večer na komorní koncert.

„Posvítili jsme si na další opuštěný kout a tentokrát jsme vdechli nový život tramvajové smyčce. Dříve tudy proudily desetitisíce lidí na spartakiádu, dnes sem veřejnost může přijít za kulturou nebo jen tak posedět. Tramvajová smyčka a přilehlý mostek má teď kromě dopravní funkce i společensko-kulturní,“ uvedla radní pro oblast kultury Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Tramvajové smyčky Dlabačov a Královka v blízkosti strahovského stadionu byly postaveny v roce 1948. Spolu s mostky, respektive nadchody, sloužily pro přesuny účastníků a návštěvníků všesokolských sletů, později spartakiád.

Od konce 80. let minulého století však byly obě smyčky téměř nevyužívané a chátraly. Myšlenka na jejich revitalizaci a nalezení nové funkce vzešla od náměstka pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) a radní Prahy 6 Evy Smutné (za TOP 09).

Podle Scheinherra bistro navazuje na rozhodnutí nebourat lávku, která je podle něj stavebně unikátní využitím takzvané hřibové konstrukce. „Stavební fakulta ČVUT nám zpracovala posudek, že lávka je z konstrukčního hlediska unikátní a že má význam její zachování," řekl. Po opravách je lávka znovu průchozí směrem na Strahov.

„Na projektu se mi líbí, že spojuje oživování veřejného prostoru, záchranu unikátního schodiště s hřibovou konstrukcí i lásku k městské hromadné dopravě a historickým vozidlům. Díky tomu vzniklo nové místo pro trávení volného času s jedinečnou atmosférou. Během léta tu zastavuje historická linka 42 a návštěvníci se mohou těšit na historické vozy z dob Rakouska – Uherska, ale také na vozy T1, T2 i T3. Cestu si užijí fanoušci MHD i lidé, kteří chtějí poznat nejkrásnější pražská místa.,“ sdělil Scheinherr. 

V otevřeném výběrové řízení zvítězila nabídka místních aktérů Ondřeje Kužílka a Jana Řídkého. Projekt s názvem bistro Točna transformuje prostor tramvajového obratiště na venkovní bistro s kulturním přesahem s cílem využít a zachovat autentický charakter místa. Autoři projektu podobu a využití architektonicky zajímavého objektu konzultovali také v rámci workshopu uspořádaném mezinárodní vysokou školou architektury ARCHIP.

„Aktuálně se soustředíme na kvalitní gastronomii a vlastní značku piva, ale do budoucna plánujeme více kulturních událostí. Soustředit se určitě budeme na další rozvoj a aktuálním stavem vůbec nekončíme,” uvedl Kužílek.

Partnerem pro gastro občerstvení se stalo Kolorit bistro zaměřené na moderní street food. Objekt obratiště doznal v tomto období zásadní vizuální proměny. Součástí projektu se staly také Pražské stolky a židle.

Dlabačov bude nadále sloužit také tramvajím, zejména jako zastávky turistické tramvajové linky s číslem 42. Dopravní podnik objekt obnovil a kovové prvky nechal natřít původní červenou barvou, která ho historicky odlišuje od nedaleké „modré“ smyčky Královka.

Bistro Točna bude zatím fungovat sezónně, do budoucna se však uvažuje o celoročním využití. Bistro je zatím otevřeno vždy o víkendech v čase od 10 do 21 hodin.

Město podle radní Třeštíkové hledá další podobná zákoutí, které by bylo možné zatraktivnit. Začalo například v podchodech na Vltavské, kde vznikl sportovní areál a další rozvoj je v plánu.

Větší investice by byla potřeba pro využití bývalé vozovny Orionka na Vinohradech. Náměstek Scheinherr dodal, že pokud se koncept na Dlabačově osvědčí, šlo by podobným způsobem využít i sousední smyčku Královka.


Autor: Alo

Veletrh: Starožitnosti jako investice

24. března 2023 v 10:56

Asociace starožitníků pořádá na Novoměstské radnici v Praze 2 již 48. veletrh starožitností Antique. Ve dnech 20. – 23. dubna několik desítek starožitníků představí to nejzajímavější ze své nabídky.

Dvojka kulturní. Radnice spustila novou facebookovou stránku

24. března 2023 v 10:20

Hudba, divadlo, literatura, výtvarné umění. Nová facebooková stránka nabídne nejrůznější tipy, kam v Praze 2 vyrazit za kulturou.

V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

23. března 2023 ve 21:24

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm....

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 13. týden

23. března 2023 v 19:30

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6: Oslavy Velikonoc v Písecké bráně

23. března 2023 v 19:13

Tradiční oslavy Velikonoc v Písecké bráně v Praze 6 začínají v neděli 26. března ve 14 hodin. Vystoupí dětský soubor Sedmihlásek, bude se upalovat Morana, uvidíte výstavu fotografií a těšte se na Velikonoční rej.

Pražský festival piva představí 50 pivovarů

23. března 2023 v 11:09

Ve dnech 31. března a 1. dubna se v areálu Pražské tržnice v Holešovicích v hale 13 a v přilehlém okolí koná Pražský festival piva.

Den Země Prahy 14: Městská část chystá bohatý program

22. března 2023 v 10:07

Hry, soutěže i poučení a bohatý doprovodný program v podobě nejrůznějších vystoupení. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. dubna na Dni Země Prahy 14 na prostranství u stanice metra Rajská zahrada.

Mezinárodní výstava koček 2023

22. března 2023 v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Zoo Praha zahájí v sobotu hlavní sezónu

22. března 2023 v 09:12

V sobotu 25. března zahájí Zoo Praha svou 92. hlavní sezónu. Slavnostní program začne v 11 hodin na terase Vzdělávacího centra.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

22. března 2023 v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Další články
Nahoru