Dnes Pátek - zatazeno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 16°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Ve smyčce na Dlabačově je nové bistro, jeho součástí se stala vyřazená tramvaj
Bistro Točna. Foto: MHMP

Ve smyčce na Dlabačově je nové bistro, jeho součástí se stala vyřazená tramvaj

Kromě nástupní a výstupní stanice pro cestující speciální tramvajovou linkou číslo 42 má tramvajová smyčka Dlabačov v Praze 6 další funkci. Nově zde funguje bistro Točna. Lidé mohou přijít za občerstvením a do budoucna také na ranní jógu, s dětmi na divadlo nebo večer na komorní koncert.

„Posvítili jsme si na další opuštěný kout a tentokrát jsme vdechli nový život tramvajové smyčce. Dříve tudy proudily desetitisíce lidí na spartakiádu, dnes sem veřejnost může přijít za kulturou nebo jen tak posedět. Tramvajová smyčka a přilehlý mostek má teď kromě dopravní funkce i společensko-kulturní,“ uvedla radní pro oblast kultury Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Tramvajové smyčky Dlabačov a Královka v blízkosti strahovského stadionu byly postaveny v roce 1948. Spolu s mostky, respektive nadchody, sloužily pro přesuny účastníků a návštěvníků všesokolských sletů, později spartakiád.

Od konce 80. let minulého století však byly obě smyčky téměř nevyužívané a chátraly. Myšlenka na jejich revitalizaci a nalezení nové funkce vzešla od náměstka pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) a radní Prahy 6 Evy Smutné (za TOP 09).

Podle Scheinherra bistro navazuje na rozhodnutí nebourat lávku, která je podle něj stavebně unikátní využitím takzvané hřibové konstrukce. „Stavební fakulta ČVUT nám zpracovala posudek, že lávka je z konstrukčního hlediska unikátní a že má význam její zachování," řekl. Po opravách je lávka znovu průchozí směrem na Strahov.

„Na projektu se mi líbí, že spojuje oživování veřejného prostoru, záchranu unikátního schodiště s hřibovou konstrukcí i lásku k městské hromadné dopravě a historickým vozidlům. Díky tomu vzniklo nové místo pro trávení volného času s jedinečnou atmosférou. Během léta tu zastavuje historická linka 42 a návštěvníci se mohou těšit na historické vozy z dob Rakouska – Uherska, ale také na vozy T1, T2 i T3. Cestu si užijí fanoušci MHD i lidé, kteří chtějí poznat nejkrásnější pražská místa.,“ sdělil Scheinherr. 

V otevřeném výběrové řízení zvítězila nabídka místních aktérů Ondřeje Kužílka a Jana Řídkého. Projekt s názvem bistro Točna transformuje prostor tramvajového obratiště na venkovní bistro s kulturním přesahem s cílem využít a zachovat autentický charakter místa. Autoři projektu podobu a využití architektonicky zajímavého objektu konzultovali také v rámci workshopu uspořádaném mezinárodní vysokou školou architektury ARCHIP.

„Aktuálně se soustředíme na kvalitní gastronomii a vlastní značku piva, ale do budoucna plánujeme více kulturních událostí. Soustředit se určitě budeme na další rozvoj a aktuálním stavem vůbec nekončíme,” uvedl Kužílek.

Partnerem pro gastro občerstvení se stalo Kolorit bistro zaměřené na moderní street food. Objekt obratiště doznal v tomto období zásadní vizuální proměny. Součástí projektu se staly také Pražské stolky a židle.

Dlabačov bude nadále sloužit také tramvajím, zejména jako zastávky turistické tramvajové linky s číslem 42. Dopravní podnik objekt obnovil a kovové prvky nechal natřít původní červenou barvou, která ho historicky odlišuje od nedaleké „modré“ smyčky Královka.

Bistro Točna bude zatím fungovat sezónně, do budoucna se však uvažuje o celoročním využití. Bistro je zatím otevřeno vždy o víkendech v čase od 10 do 21 hodin.

Město podle radní Třeštíkové hledá další podobná zákoutí, které by bylo možné zatraktivnit. Začalo například v podchodech na Vltavské, kde vznikl sportovní areál a další rozvoj je v plánu.

Větší investice by byla potřeba pro využití bývalé vozovny Orionka na Vinohradech. Náměstek Scheinherr dodal, že pokud se koncept na Dlabačově osvědčí, šlo by podobným způsobem využít i sousední smyčku Královka.


Autor: Alo

PVK: Přehled plánovaných výluk na 40. týden

Včera v 10:08

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

28. září 2022 ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

28. září 2022 v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

28. září 2022 v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

27. září 2022 v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Další články
Nahoru