Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - polojasno 14°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ve smíchovském parku Portheimka stojí dýmka, památník Ferdinanda Peroutky
Památník Ferdinanda Peroutky má tvar dýmky. Foto: MČ Praha 5

Ve smíchovském parku Portheimka stojí dýmka, památník Ferdinanda Peroutky

V parku Portheimka na Smíchově v Praze 5 mohou nově lidé vidět památník publicisty, spisovatele a dramatika Ferdinanda Peroutky. Sochu s názvem Jací jsme v pondělí odhalili zástupci městské části. Má tvar dýmky. Peroutka na Smíchově žil před deportací do nacistického koncentračního tábora v domě v Matoušově ulici v sousedství parku.

Smíchov se od začátku týdne honosí novým uměleckým dílem ve veřejném prostoru. V parku u barokního letohrádku Portheimka byl odhalen památník Ferdinanda Peroutky.

„Slavného obyvatele Prahy 5 připomíná objekt ve tvaru dýmky od architekta Radka Talaše. Ten se svým návrhem nazvaným ,Jací jsme´ uspěl v otevřené výtvarné soutěži v konkurenci dalších 22 účastníků. Cena na realizaci artefaktu činila 2,9 milionu korun,“ sdělil referent tiskového oddělení radnice Prahy 5 Marcel Pencák.

Městská část vypsala soutěž na konci roku 2021 a loni v dubnu byly vyhlášeny výsledky. Za Radkem Talašem získal druhou cenu Ondřej Bělica a odměny připadla také Petru Pištěkovi a Evě Pykové s Alexandrem Kotačkou. V porotě, která soutěžní návrhy posuzovala, usedl tehdejší místostarosta Lukáš Herold (ODS), zastupitelka Zuzana Hamanová (STAN), architekt Jan Šépka, výtvarník Petr Dub a novinářka a kritička Karolína Jirkalová.

„Ferdinand Peroutka tu nedaleko žil. A protože nemá žádný památník, tak jsme se rozhodli ho vybudovat. Je to velká osobnost předválečné žurnalistiky a myslím si, že si to zaslouží," řekla ČTK starostka Radka Šimková (Praha 5 Sobě).

Čtyřmetrový památník tvarově odkazuje k ikonické dýmce, s níž je Ferdinand Peroutka ztvárněn prakticky na všech fotografiích ze svého tvůrčího období. Dílo má povrch z leštěného nerezového kovu a „hlavičku“ dýmky zakončuje zrcadlová plocha, která zachycuje chvilkové portréty kolemjdoucích. Na ní je vyveden nápis „Jací jsme“ připomínající Peroutkovo rané dílo z roku 1924.

V parku u Portheimky vznikl vůbec první památník Ferdinanda Peroutky u nás. „Jeho umístění nebylo vybráno náhodně. Dýmka jako by ukazovala směrem k domu č.p. 1286 na okraji parku, kde Peroutka žil až do svého vynuceného odchodu do exilu po komunistickém převratu,“ vysvětlil radní Prahy 5 pro kulturu Štěpán Rattay (Piráti).

Jako „dýmku opuštěnou ve spěchu emigrujícím majitelem“ popisuje svůj výtvor i architekt Radek Talaš: „Chtěl jsem vyjádřit, že Peroutka zmizel z Prahy nejen fyzicky, ale potom i mentálně, když byl ve druhé polovině 20. století vymazán z našich učebnic dějepisu. Moje dílo je jakousi satisfakcí velkému člověku a navrácením jeho odkazu tam, kam patří.“

Za materiál pro ztvárnění objektu zvolil Radek Talaš ocel, protože je na první pohled patrný: „V rámci parku tak vznikl výrazný solitér viditelný už z dálky, podobně jako byl samotný Peroutka. Přitom ale nenarušuje harmonii zeleně, naopak zdejší atmosféru vhodně doplňuje.“     

Slavnostního odhalení památníku se zúčastnila také Peroutkova vnučka Terezie Kaslová, která poděkovala městské části za realizaci díla: „Praha 5 přistoupila k památce na mého dědečka s nesmírnou pietou, což nebývá úplně běžné.“ 

Ferdinand Peroutka (6. 2. 1985 Praha – 20. 4. 1978 New York)

Jeden z hlavních představitelů československé prvorepublikové žurnalistiky. Autor monumentálního díla „Budování státu“, redaktor Tribuny a dlouholetý šéfredaktor revue Přítomnost. Člen tzv. „pátečníků“, skupiny intelektuálů, kteří se scházeli k diskuzím ve vile bratří Čapků. Za války byl vězněn v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald. Po roce 1945 byl poslancem parlamentu, kvůli komunistické perzekuci odešel v roce 1948 do amerického exilu. V New Yorku mj. vedl české oddělení rádia Svobodná Evropa.

Zdroj: MČ Praha 5 

Zastupitelé Prahy 5 již dříve Peroutkovi udělili čestné občanství. Připomíná ho také pamětní deska na domě v ulici Matoušova, ve kterém žil. Jeho jméno nese rovněž ulice na Malvazinkách.


Autor: Karel Netolický

Beseda u kulatého stolu v Praze 15

1. března 2024 ve 12:57

Starosta Prahy 15 Michal Fischer zve na besedu u kulatého stolu.

Další články
Nahoru