Dnes Středa - polojasno 19°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Ve smíchovské ulici Elišky Peškové končí rekonstrukce domu, na fasádě je mural
Na rekonstruovaném domě je mural. Foto: Jan Puci

Ve smíchovské ulici Elišky Peškové končí rekonstrukce domu, na fasádě je mural

Praha 5 dokončuje v ulici Elišky Peškové rekonstrukci domu, která ji stála zhruba 40 milionů korun. Opraveno bylo sedm bytů, jeden postaven nový. V přízemí vznikne kulturně – divadelní centrum ve správě Švandova divadla. Server Pražský patriot o tom informoval místostarosta Prahy 5 Lukáš Herold (ODS), do jehož kompetencí patří i kultura a obnova památek.

Dům s číslem popisným 7 stojí na půl cesty mezi náměstím Kinských a Arbesovým náměstím. Městská část v minulosti vyhrála spor se soukromým vlastníkem a stala se majitelem nemovitosti. Ta byla v neudržovaném stavu, naposledy v domě fungoval hostel a kolumbijský bar s restaurací.

Radnice se rozhodla objekt zrekonstruovat, práce se nyní blíží ke konci, kolaudace proběhne v řádu týdnů. „Opraveno bylo sedm bytů, na půdě jsme postavili další,“ popsal Herold.

O tom, zda Praha 5 využije byty pro lidi v preferovaných profesích, jako jsou například lékaři, strážníci a učitelé, rozhodne vedení městské části po kolaudaci. „V úvahu připadá i pronájem formou elektronické aukce za nejvyšší nájemné," podotkl Herold.

V prostorách na dvoře domu vznikne komunitní kulturně – divadelní centrum. Radnice Prahy 5 se v memorandu s nedalekým Švandovým divadlem a magistrátem dohodla, že přízemí zrekonstruuje, o centrum se pak už bude starat divadlo, kterému na provoz bude přispívat hlavní město.

„Spodní část jsme nechtěli pronajmout komerčně, toto řešení bude přínosem pro lokalitu,“ podotkl Herold.

V rámci rekonstrukce vznikl na boční fasádě domu velkoformátový obraz, na kterém jsou zobrazeni režisér, dramaturg, spisovatel a divadelní ředitel Pavel Švanda ze Semčic a jeho žena, divadelní herečka Eliška Pešková. Autorem je David Strauzz, který žije v Praze 5.

Tento kanadský umělec s českými kořeny nedávno vytvořil mural i na stěně bývalé trafostanice na náměstí 14. října. Jsou na něm Olga Scheinflugová, Karel Čapek a Albert Einstein.


Autor: Jan Puci

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru