Dnes Pondělí - oblacno 6°C
Zítra Úterý - prehanky-snih 6°C
Pondělí 27. 3. 2023
Svátek má Dita
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Ve smíchovské ulici Elišky Peškové končí rekonstrukce domu, na fasádě je mural
Na rekonstruovaném domě je mural. Foto: Jan Puci

Ve smíchovské ulici Elišky Peškové končí rekonstrukce domu, na fasádě je mural

Praha 5 dokončuje v ulici Elišky Peškové rekonstrukci domu, která ji stála zhruba 40 milionů korun. Opraveno bylo sedm bytů, jeden postaven nový. V přízemí vznikne kulturně – divadelní centrum ve správě Švandova divadla. Server Pražský patriot o tom informoval místostarosta Prahy 5 Lukáš Herold (ODS), do jehož kompetencí patří i kultura a obnova památek.

Dům s číslem popisným 7 stojí na půl cesty mezi náměstím Kinských a Arbesovým náměstím. Městská část v minulosti vyhrála spor se soukromým vlastníkem a stala se majitelem nemovitosti. Ta byla v neudržovaném stavu, naposledy v domě fungoval hostel a kolumbijský bar s restaurací.

Radnice se rozhodla objekt zrekonstruovat, práce se nyní blíží ke konci, kolaudace proběhne v řádu týdnů. „Opraveno bylo sedm bytů, na půdě jsme postavili další,“ popsal Herold.

O tom, zda Praha 5 využije byty pro lidi v preferovaných profesích, jako jsou například lékaři, strážníci a učitelé, rozhodne vedení městské části po kolaudaci. „V úvahu připadá i pronájem formou elektronické aukce za nejvyšší nájemné," podotkl Herold.

V prostorách na dvoře domu vznikne komunitní kulturně – divadelní centrum. Radnice Prahy 5 se v memorandu s nedalekým Švandovým divadlem a magistrátem dohodla, že přízemí zrekonstruuje, o centrum se pak už bude starat divadlo, kterému na provoz bude přispívat hlavní město.

„Spodní část jsme nechtěli pronajmout komerčně, toto řešení bude přínosem pro lokalitu,“ podotkl Herold.

V rámci rekonstrukce vznikl na boční fasádě domu velkoformátový obraz, na kterém jsou zobrazeni režisér, dramaturg, spisovatel a divadelní ředitel Pavel Švanda ze Semčic a jeho žena, divadelní herečka Eliška Pešková. Autorem je David Strauzz, který žije v Praze 5.

Tento kanadský umělec s českými kořeny nedávno vytvořil mural i na stěně bývalé trafostanice na náměstí 14. října. Jsou na něm Olga Scheinflugová, Karel Čapek a Albert Einstein.


Autor: Jan Puci

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

23. března 2023 ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Další články
Nahoru