Dnes Pátek - skorojasno 29°C
Zítra Sobota - oblacno 28°C
Pátek 19. 7. 2024
Svátek má Čeněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ve smíchovské ulici Elišky Peškové končí rekonstrukce domu, na fasádě je mural
Na rekonstruovaném domě je mural. Foto: Jan Puci

Ve smíchovské ulici Elišky Peškové končí rekonstrukce domu, na fasádě je mural

Praha 5 dokončuje v ulici Elišky Peškové rekonstrukci domu, která ji stála zhruba 40 milionů korun. Opraveno bylo sedm bytů, jeden postaven nový. V přízemí vznikne kulturně – divadelní centrum ve správě Švandova divadla. Server Pražský patriot o tom informoval místostarosta Prahy 5 Lukáš Herold (ODS), do jehož kompetencí patří i kultura a obnova památek.

Dům s číslem popisným 7 stojí na půl cesty mezi náměstím Kinských a Arbesovým náměstím. Městská část v minulosti vyhrála spor se soukromým vlastníkem a stala se majitelem nemovitosti. Ta byla v neudržovaném stavu, naposledy v domě fungoval hostel a kolumbijský bar s restaurací.

Radnice se rozhodla objekt zrekonstruovat, práce se nyní blíží ke konci, kolaudace proběhne v řádu týdnů. „Opraveno bylo sedm bytů, na půdě jsme postavili další,“ popsal Herold.

O tom, zda Praha 5 využije byty pro lidi v preferovaných profesích, jako jsou například lékaři, strážníci a učitelé, rozhodne vedení městské části po kolaudaci. „V úvahu připadá i pronájem formou elektronické aukce za nejvyšší nájemné," podotkl Herold.

V prostorách na dvoře domu vznikne komunitní kulturně – divadelní centrum. Radnice Prahy 5 se v memorandu s nedalekým Švandovým divadlem a magistrátem dohodla, že přízemí zrekonstruuje, o centrum se pak už bude starat divadlo, kterému na provoz bude přispívat hlavní město.

„Spodní část jsme nechtěli pronajmout komerčně, toto řešení bude přínosem pro lokalitu,“ podotkl Herold.

V rámci rekonstrukce vznikl na boční fasádě domu velkoformátový obraz, na kterém jsou zobrazeni režisér, dramaturg, spisovatel a divadelní ředitel Pavel Švanda ze Semčic a jeho žena, divadelní herečka Eliška Pešková. Autorem je David Strauzz, který žije v Praze 5.

Tento kanadský umělec s českými kořeny nedávno vytvořil mural i na stěně bývalé trafostanice na náměstí 14. října. Jsou na něm Olga Scheinflugová, Karel Čapek a Albert Einstein.


Autor: Jan Puci

Na trati mezi Zličínem a Hostivicí srazil vlak člověka

17. července 2024 v 09:18

Na železniční trati mezi stanicemi Praha-Zličín a Hostivice srazil v úterý před 22:30 hodin osobní vlak člověka. Provoz na trati kvůli tomu stál zhruba hodinu a půl.

Další články
Nahoru