Dnes Čtvrtek - oblacno 2°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Ve smíchovské ulici Elišky Peškové končí rekonstrukce domu, na fasádě je mural
Na rekonstruovaném domě je mural. Foto: Jan Puci

Ve smíchovské ulici Elišky Peškové končí rekonstrukce domu, na fasádě je mural

Praha 5 dokončuje v ulici Elišky Peškové rekonstrukci domu, která ji stála zhruba 40 milionů korun. Opraveno bylo sedm bytů, jeden postaven nový. V přízemí vznikne kulturně – divadelní centrum ve správě Švandova divadla. Server Pražský patriot o tom informoval místostarosta Prahy 5 Lukáš Herold (ODS), do jehož kompetencí patří i kultura a obnova památek.

Dům s číslem popisným 7 stojí na půl cesty mezi náměstím Kinských a Arbesovým náměstím. Městská část v minulosti vyhrála spor se soukromým vlastníkem a stala se majitelem nemovitosti. Ta byla v neudržovaném stavu, naposledy v domě fungoval hostel a kolumbijský bar s restaurací.

Radnice se rozhodla objekt zrekonstruovat, práce se nyní blíží ke konci, kolaudace proběhne v řádu týdnů. „Opraveno bylo sedm bytů, na půdě jsme postavili další,“ popsal Herold.

O tom, zda Praha 5 využije byty pro lidi v preferovaných profesích, jako jsou například lékaři, strážníci a učitelé, rozhodne vedení městské části po kolaudaci. „V úvahu připadá i pronájem formou elektronické aukce za nejvyšší nájemné," podotkl Herold.

V prostorách na dvoře domu vznikne komunitní kulturně – divadelní centrum. Radnice Prahy 5 se v memorandu s nedalekým Švandovým divadlem a magistrátem dohodla, že přízemí zrekonstruuje, o centrum se pak už bude starat divadlo, kterému na provoz bude přispívat hlavní město.

„Spodní část jsme nechtěli pronajmout komerčně, toto řešení bude přínosem pro lokalitu,“ podotkl Herold.

V rámci rekonstrukce vznikl na boční fasádě domu velkoformátový obraz, na kterém jsou zobrazeni režisér, dramaturg, spisovatel a divadelní ředitel Pavel Švanda ze Semčic a jeho žena, divadelní herečka Eliška Pešková. Autorem je David Strauzz, který žije v Praze 5.

Tento kanadský umělec s českými kořeny nedávno vytvořil mural i na stěně bývalé trafostanice na náměstí 14. října. Jsou na něm Olga Scheinflugová, Karel Čapek a Albert Einstein.


Autor: Jan Puci

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

Dnes v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

Včera ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

Včera v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

5. prosince 2023 v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

5. prosince 2023 v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru