dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - oblacno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C

Ve Slivenci se otevřela nová školka

V Městské části Praha – Slivenec se dnes otevřela nová mateřská škola pro 112 dětí. Vyřešil se tím letitý problém městské části, která na 3200 obyvatel disponovala pouze malou provizorní školkou pro 20 dětí. Školka je unikátní v tom, že jde o první mateřskou školu v České republice, postavenou v pasivním standardu, tedy s extrémně nízkou spotřebou energie do 15 kWh/m2 za rok.

Jádrem řešení je rekuperační jednotka s výměníkem tepla, která snižuje spotřebu tepla a navíc díky ní mají děti zajištěn stálý přísun čerstvého vzduchu a příjemné prostředí. Kromě toho je školka nadstandardně izolována, s kvalitními okny i dveřmi. Investorem stavby bylo Hlavní město Praha.

Historie stavby

Situace v předškolním vzdělávání byla v Městské části Praha – Slivenec již dlouhou dobu neúnosná. Městská část, která se prudce rozrůstá a má v současné době již 3200 trvale bydlících obyvatel, disponovala pouze malou a prostorově zcela nevyhovující školkou s kapacitou 13 dětí, kde byl pouze na výjimku hygienika povolen pobyt 20 dětí.

Školka byla zřízena jako provizorium v bývalém bytě poté, co byl počátkem 90. let objekt původní mateřské školy vrácen v restituci. Kapacita školky však již delší dobu absolutně nedostačovala poptávce.

Situace se vyhrotila v roce 2010, kdy vedení ZŠ a MŠ ve Slivenci muselo odmítnout 97 % zájemců o přijetí do školky ve Slivenci. Tento stav neměl v Praze obdoby.

Městská část dala proto zpracovat projekt výstavby nové školky z kapacitou 100 dětí a zajistila i stavební povolení.


Piráti rozdali v Sherwoodu 150 teplých gulášů

Dnes v 10:38

V neděli v podvečer uspořádali Piráti před Hlavním nádražím v Praze rozdávání teplých gulášů. Ty byly zaplaceny z odměn pražských zastupitelů, kteří se stali poslanci. Po zvolení oznámili, že věnují své zastupitelské odměny ve prospěch nejpotřebnějším. V charitativních akcích budou pokračovat,...

Sobota: Pravý bleší trh na lodi AVOID

Dnes v 07:58

V sobotu 25. listopadu v 9:00–15:00 hodin se můžete věnovat hledání staronových pokladů na Pravém bleším trhu.

Všichni malí nakladatelé aneb Knižní vánice

Dnes v 07:22

Knihex je místem setkání nakladatelů a čtenářů v příjemné přátelské atmosféře. Popáté se koná v zimě, 9. a 10. prosince od 10 do 20 hodin v prostoru Studia ALTA v Holešovicích.

Zmlátil bývalou partnerku před jejich dětmi

Včera ve 23:20

V neděli odpoledne volala oznamovatelka na linku 156, že v jednom z bytů v Dejvicích byla napadena žena bývalým druhem, se kterým žije ve  společné domácnosti společně s jejich dětmi.

Předvánoční setkání v Galerii Bijoux Nemesis

Včera ve 21:33

Tradiční předvánoční setkání a vernisáž obrazů výtvarnice Hanky Poláchové ve čtvrtek 30. listopadu v 17 hodin. Večer zahájí zpěvák Bohuš Matuš.

Ve Strakově akademii se konalo 20. zasedání Národního parlamentu dětí a mládeže

Včera v 16:01

V sídle Úřadu vlády ČR zasedl dnes ke svému jubilejnímu dvacátému jednání Národní parlament dětí a mládeže. Shodl se například na požadavku zavedení samostatné pozice dětského ombudsmana či na pravidelném seznamováni se s řešením krizových situací. Na úvod zasedání pozdravil členy parlamentu také...

Muž po zásahu elektrickým proudem

Včera v 15:55

V pátek 17. listopadu vyjížděla autohlídka městské policie z Prahy 1 do Hybernské ulice, odkud byl hlášen úraz stavebního dělníka elektrickým proudem. Muž ležel v suterénu domu a nejevil známky života.

Rozsvícení břevnovského vánočního stromu

Včera v 15:23

Ozdobenou živou jedličku v Bělohorské ulici u Kaštanu rozsvítí v sobotu 2. prosince v 17 hodin starosta městské části Praha 6 Ondřej Kolář, převor břevnovského kláštera Petr Prokop Siostrzonek a předseda spolku břevnovských živnostníků Tomáš Hudera.

Marek Eben pokřtí knížku pro chytré děti

Včera ve 12:58

Křest dobrodružné knihy pro děti autora Petra Stančíka a ilustrátorky Galiny Miklíkové H2O Tajná vodní mise se koná ve středu 22. listopadu ve 12 hodin v Paláci knih Neoluxor.

Další krátké zprávy
Nahoru