Dnes Pátek - polojasno 18°C
Zítra Sobota - oblacno 16°C
Pátek 27. 5. 2022
Svátek má Valdemar
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Ve Fata Morganě rozkvetla smaragdová liána, poklad pražské botanické zahrady
Detail květu liána Strongylodon macrobotrys. Foto: BZHMP

Ve Fata Morganě rozkvetla smaragdová liána, poklad pražské botanické zahrady

Včera se po více než pěti měsících opět otevřel tropický skleník Fata Morgana v pražské botanické zahradě v Troji. Období uzavření využili zaměstnanci pro úpravy a opravy expozic.

smaragdova-liana U tropického jezírka v expozici flóry Jižní Ameriky „vyrostl“ nový epifytní kmen vytvarovaný z betonu. Na něm se rozrůstají bromélie, kapradiny, anturie a orchideje. Skleník Fata Morgana si pro návštěvníky přichystal i jedno velké překvapení. Právě nyní rozkvétá nádherná smaragdová liána Strongylodon macrobotrys, která patří mezi největší lákadla. Fata Morgana má otevřeno vždy od úterý do neděle od 9 do 19 hodin.

„Kromě toho, že opět můžeme veřejnosti otevřít náš unikátní tropický skleník, vstupují návštěvníci do areálu zahrady zcela novým vstupem. Fata Morgana je aktuálně v plné vegetační kráse, je krásně zelená, část tropického deštného lesa je zarostlá, takže máte pocit, že skutečně procházíte džunglí. Ve skleníku se navíc v příštích týdnech rozletí i exotičtí motýli,“ zve Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Smaragdová krása z Filipín

Liána Strongylodon macrobotrys roste v přírodě pouze na Filipínách v nížinných deštných lesích ostrovů Luzon, Mindoro a Catanduanes. Mohutná liána běžně dosahuje i dvacetimetrové výšky. Pyšní se hroznovitým květenstvím, která bývají až 90 cm dlouhá.

Unikátní modrozelená barva květů patří k nejnápadnějším v celé rostlinné říši. Pro tuto barvu se této liáně také říká „smaragdová“ nebo „nefritová“. Její další zvláštností je, že ji opylují převážně kaloni, kteří vidí barevně, neobvyklá barva jim zřejmě pomáhá v orientaci.


Autor: puc

Prezidentka Zuzana Čaputová navštíví v pátek Prahu 3

25. května 2022 v 09:44

Prezidentka Slovenské republiky přijala pozvání starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka, aby 27. května společně uctili hrdiny z Čech a Slovenska, kteří se před 80 lety podíleli na operaci Anthropoid a atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Třetí městská část při této...

Další články
Nahoru