Dnes Sobota - zatazeno 1°C
Zítra Neděle - snih 0°C
Sobota 10. 12. 2022
Svátek má Julie
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Ve Fata Morganě rozkvetla smaragdová liána, poklad pražské botanické zahrady
Detail květu liána Strongylodon macrobotrys. Foto: BZHMP

Ve Fata Morganě rozkvetla smaragdová liána, poklad pražské botanické zahrady

Včera se po více než pěti měsících opět otevřel tropický skleník Fata Morgana v pražské botanické zahradě v Troji. Období uzavření využili zaměstnanci pro úpravy a opravy expozic.

smaragdova-liana U tropického jezírka v expozici flóry Jižní Ameriky „vyrostl“ nový epifytní kmen vytvarovaný z betonu. Na něm se rozrůstají bromélie, kapradiny, anturie a orchideje. Skleník Fata Morgana si pro návštěvníky přichystal i jedno velké překvapení. Právě nyní rozkvétá nádherná smaragdová liána Strongylodon macrobotrys, která patří mezi největší lákadla. Fata Morgana má otevřeno vždy od úterý do neděle od 9 do 19 hodin.

„Kromě toho, že opět můžeme veřejnosti otevřít náš unikátní tropický skleník, vstupují návštěvníci do areálu zahrady zcela novým vstupem. Fata Morgana je aktuálně v plné vegetační kráse, je krásně zelená, část tropického deštného lesa je zarostlá, takže máte pocit, že skutečně procházíte džunglí. Ve skleníku se navíc v příštích týdnech rozletí i exotičtí motýli,“ zve Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Smaragdová krása z Filipín

Liána Strongylodon macrobotrys roste v přírodě pouze na Filipínách v nížinných deštných lesích ostrovů Luzon, Mindoro a Catanduanes. Mohutná liána běžně dosahuje i dvacetimetrové výšky. Pyšní se hroznovitým květenstvím, která bývají až 90 cm dlouhá.

Unikátní modrozelená barva květů patří k nejnápadnějším v celé rostlinné říši. Pro tuto barvu se této liáně také říká „smaragdová“ nebo „nefritová“. Její další zvláštností je, že ji opylují převážně kaloni, kteří vidí barevně, neobvyklá barva jim zřejmě pomáhá v orientaci.


Autor: puc

Pietní shromáždění v Praze 15 k uctění památky Antonína Švehly

8. prosince 2022 ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí státníka Antonína Švehly se koná pietní shromáždění k uctění jeho památky v sobotu 10. prosince od 14 hodin u hrobky Antonína Švehly.

Anketa: Kudy se bude ubírat Praha 5?

8. prosince 2022 v 06:46

Strukturální plán Prahy 5 řeší kde měnit územní plán, jak se má městská část a její čtvrti rozvíjet i kam umístit nové školy, školky a další veřejnou vybavenost. Aby tento dokument opravdu vyjadřoval potřeby občanů Prahy 5, nemohou ho tvořit pouze odborníci, pracovníci úřadu a političtí zástupci....

Další články
Nahoru