dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
Ve skalní štole pražské zoo byla otevřena replika krytu z druhé světové války
Vizualizace civilního krytu ve skalní štole. Zdroj: ZOO Praha

Ve skalní štole pražské zoo byla otevřena replika krytu z druhé světové války

V zoologické zahradě v pražské Troji byla dnes dopoledne otevřena replika protileteckého krytu z období druhé světové války. Zoo ji vybudovala v historické skalní štole poblíž Velké voliéry dravců. Ve vstupní části štoly, která jako protiletecký kryt za války skutečně sloužila, tehdejší dobu připomene vybavení a zvuková kulisa.

Zpřístupnění historické štoly je první letošní novinkou Zoo Praha. Návštěvníky čeká v následujících týdnech ještě otevření Velemlokária či herního areálu pro děti s názvem Rezervace Bororo. 

Historie štoly ve skalním masívu pod dnešní Zakázankou se píše od 50. let 19. století. Její původ byl však dlouhá leta opředen mnoha pověstmi.

„Říkalo se, že štola ústí až v Trojském zámku nebo v podzemí Svaté Kláry. Také panovalo přesvědčení, že se v ní uvolňuje metan a její průzkum by byl životu nebezpečný,“ uvádí Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha, který se do štoly opakovaně vypravil a spolu s odborníky pátral po její historii.

„Společně s Vladimírem Vojířem, který půl století prozkoumával pražské podzemí, jsme došli k tomu, že štola je zhruba půl druhého století stará. Později se ukázalo, že bude patrně dílem podnikatelů Floriana Kubešky nebo Jana Bendelmayera, kteří měli od roku 1856 právo na kutání rud v Troji,“ osvětluje Miroslav Bobek.

„Zůstali ale u průzkumu a délka štoly tak nepřesáhla několik desítek metrů. Později z ní však byl popsán světu dosud neznámý minerál paracomquimbit. Za druhé světové války pak její vstupní část sloužila jako protiletecký kryt,“ dodává.

A právě tato podoba se nyní štole vrací. Válečnou dobu připomene nejen její vybavení a dekorace či dobová zvuková kulisa, ale také množství informací o období okupace v pražské zoologické zahradě.


Další články
Nahoru