Dnes Pondělí - oblacno 14°C
Zítra Úterý - zatazeno 15°C
Pondělí 20. 9. 2021
Svátek má Oleg
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Ve sbírce na obnovu vyhořelého dřevěného kostela se během měsíce vybral už milion korun
Požár dřevěného kostela. Foto: Leoš Kučera / HZS Praha

Ve sbírce na obnovu vyhořelého dřevěného kostela se během měsíce vybral už milion korun

Ve veřejné sbírce, kterou vyhlásil pražský magistrát na obnovu požárem zničeného dřevěného kostela sv. Michala ze 17. století, lidé darovali od jejího vyhlášení na začátku listopadu již milion korun. Tato částka byla dosažena předevčírem. Odpoledne.  Sbírka potrvá do 4. listopadu příštího roku. Zbytky kostela v zahradě Kinských se nyní dokumentují, následně má vzniknout konstrukce chránící zachovalé části. Dřevěný kostel z větší části shořel letos 28. října.

 „Do sbírky se zapojují drobní dárci, ale i tací, kteří přispívají desítky tisíc korun. Kvůli dopadům koronavirové krize budeme mít asi všichni do kapsy hlouběji, o to více si cením lidí, kteří se už nyní na obnově dřevěného kostela svatého Michaela podílejí, a všem moc děkuji,“ uvedla pražská radní pro kulturu, cestovní ruch a památkovou péči  Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Aktuálně se na kostele uskutečňuje takzvaná pasportizace celého objektu, pořizují se snímky toho, co z kostela zbylo a bude se také dělat 3D scanning stávajícího stavu ve spolupráci s Národním památkovým ústavem (NPÚ), který jej pro město připraví bezplatně.

Poté nastane další fáze, ve které by měla vzniknout ochranná konstrukce, jejímž smyslem bude konzervovat zbylé části kostela, aby vlivem počasí nedošlo k další degradaci.

V nejbližších týdnech se také uskuteční koordinační schůzka zástupců hlavního města s duchovním kostela, na které se bude řešit spolupráce či pomoc s pasportizací a obnovou interiéru. V současnosti se nedá odhadnout, kolik bude celkově rekonstrukce stát.

Chrám sv. archanděla Michaela, nebo také karpatský kostelík sv. Michala, byl celodřevěný pravoslavný chrám z druhé poloviny 17. století, přenesený v roce 1929 z Podkarpatské Rusi do pražské zahrady Kinských pod Petřínem.

Kostel byl postaven v takzvaném bojkovském stavebním slohu s prvky lidového baroka. Byl asi 14 metrů dlouhý a 8 metrů široký, věž sahala do výšky asi 17 metrů. Roubené části kostela pokrývala šindelová střecha.

Jednalo se o dar Rusínů Praze, jako jejich typické lidové stavby. Chrám se stal součástí sbírek národopisného oddělení Národního muzea v Praze.

Na obnovu přispěje Praha 5

Na obnovu kostela přispěje částkou až jeden milion korun Praha 5. Pár dní po požáru o tom rozhodlo vedení městské části na návrh radního pro kulturu Lukáše Herolda (ODS).

Radní městské části rovněž rozhodli, že formou finančního daru ve výši 50 000 korun se městská část připojí k celoměstské sbírce.  „Požár, který zničil kostel, napáchal z historického hlediska škodu nevyčíslitelných hodnot. Památka desítky let patřila k nejvýznamnějším pamětihodnostem Prahy 5, proto je naší povinností se přihlásit nejen ke sbírce vyhlášené Prahou, ale hlavně participovat na následné obnově památky,“ uvedl Herold.

„Rád bych tímto vyzval všechny spoluobčany, aby se i v této nelehké době, k nám připojili a podpořili městem vyhlášenou sbírku. Za podporu všem již nyní děkuji,“ dodal.  

 


Autor: Jan Puci

V Praze 2 se přednášelo o obětech trestných činů

17. září 2021 ve 13:59

Ve středu 15. září proběhla na půdě Městského soudu v Praze další ze série tematických přednášek v rámci společného projektu MČ Praha 2 a Bílého kruhu bezpečí Praha 2 – městská část vlídná k obětem zaměřená na práva a ochranu obětí.

Disident Simon Cheng vystoupil na zastupitelstvu Prahy 3

15. září 2021 v 08:02

Na pozvání radnice Prahy 3 přiletěl do České republiky hongkongský prodemokratický aktivista Simon Cheng. S poselstvím o nebezpečí čínského komunismu a apelem na přijetí Magnitského zákona vystoupil na zastupitelstvu Prahy 3. V následujících dnech jej čekají debaty s veřejností, studenty, setkání...

Další články
Nahoru