dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Ve funkci nevydržíš, vzkázal Bém Hudečkovi, který ho utnul po třech minutách
Pavel Bém nemá problém ukazovat emoce. Ukázal to nejen ve čtvrtek, ale i v minulosti jako primátor při propagaci Běhu goril (na snímku). Foto: archiv MHMP

Ve funkci nevydržíš, vzkázal Bém Hudečkovi, který ho utnul po třech minutách

Řeč někdejšího primátora a poslance Pavla Béma, který je nyní řadovým občanem, přerušil na čtvrtečním jednání pražského zastupitelstva primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Bém se rozhovořil k návrhu rozpočtu na příští rok, chtěl dostat prostor v délce deseti minut. Podle Béma vedení města rozpočet projídá, Hudeček podle něj dokonce naplnil podstatu trestného činu kvůli tunelovému komplexu Blanka.

K návrhu rozpočtu byl kritický, jakož i občané, kteří mluvili před ním. Uplynuly ale tři minuty, vyhrazené pro jednotlivé příspěvky veřejnosti, a Hudeček byl nekompromisní, přečetl ustanovení z jednacího řádu a Bémovi odňal slovo. „Díky za poskytnutí prostoru,“ reagoval ironicky Bém.

„Pan Hudeček hezky ukázal, jak to myslí s právem občanů diskutovat k nejdůležitějšímu materiálu, který se ve městě projednává a schvaluje, k rozpočtu Prahy,“ uvedl pro server Pražský patriot Bém. V projevu oslovil Hudečka „ještě stále primátore“. „Můj odhad je, že ve funkci nevydrží,“ odpověděl na dotaz našeho portálu. Hudeček se podle něj „zodpovědné diskuse“ bojí.

Na rozvoj města je o šest miliard méně?

„Pan Hudeček a současné politické vedení začíná čím dál víc rozpočet projídat. V roce 2010 byly parametry běžných výdajů, tedy toho, co projíme, 32 miliard, parametry kapitálových výdajů 16 miliard. Když se podíváte na dnešní rozpočet – parametry běžných výdajů jsou 38 miliard, tedy o šest miliard více,“ uvedl.

„Logicky tedy musí být o šest miliard méně na rozvoj města, na růst rozvojových programů, na podporu pozitivní evoluce, pro jednotlivé městské části,“ dodal.

Bém: dochází k dluhovému zatížení Pražanů

A o čem chtěl dále hovořit v projevu? „Problém je dluhová služba, dochází k neuvěřitelnému nárůstu dluhového zatížení Pražanů. Když jsem odcházel z funkce primátora, dluhy jsme splatili, když nastoupil pan Hudeček a jeho ´melody boys´, dluhová služba se zvýší o 20 miliard korun,“ dodal Bém.

Dalším problémem je podle něj Opencard, karta, která „cloumá i soudními síněmi“. Hovořit chtěl také o tunelovém komplexu Blanky. „Bezprecedentní krok, který pan Hudeček udělal ve vztahu k zastavení stavby a jejímu zmrazení, bude v konečném důsledku neobhajitelným prodražením,“ řekl.

Možné jsou podle něj dvě rozhodnutí rozhodčího soudu: buď prohlásí smlouvu za platnou, nebo za neplatnou. „Obojí bude stát Prahu podle mého odhadu tři až čtyři miliardy korun,“ řekl Bém.

Naplnil skutkovou podstatu trestného činu?

„Pokud soud po prostudování 35 tisíc stran smlouvy podepsané mezi investorem a dodavatel označí smlouvu za platnou, přinese to vícenáklad, nejen za zmrazení stavby, ale i za negociaci o tom, kolik je a má být celková cena, kterou město zaplatí. To bude podle mě stát právě tři až čtyři miliardy korun,“ pokračoval.

„Když rozhodčí soud řekne, že je neplatná, také to může stát tři až čtyři miliardy korun. Pan Hudeček prostě udělal krok, který v každém případě přinese miliardovou zátěž pro město. Kdo za to ponese zodpovědnost? Není to naplnění skutkové podstaty trestného činu? Jsem přesvědčen, že ano,“ dodal.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru