Dnes Úterý - zatazeno 11°C
Zítra Středa - polojasno 11°C
Úterý 16. 4. 2024
Svátek má Irena
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ve Františkánské zahradě proběhne výsadba stromů i výměna laviček
Františkánská zahrada. Zdroj foto: Prague City Tourism

Ve Františkánské zahradě proběhne výsadba stromů i výměna laviček

Na letošek Praha 1 chystá výsadby stromů, v dohledné době například ve Františkánské zahradě. V této oáze klidu je v plánu i výměna laviček. Během jara se v centru uskuteční přihnojení trávníků. Zeleň u Rudolfina se dočká automatické závlahy. Informovala o tom radní první městské části pro životní prostřední Kateřina Klasnová (Rezidenti 1).   

Jak to počasí dovolí, dojde k dosadbě dvou okrasných třešní ve Františkánské zahradě, které nevydržely zimu. „Plánujeme dosadit stromy také na Slovanském ostrově či na Dvořákově nábřeží v parku před Anenským klášterem. Doufám, že letos se podaří i výsadba dvou stromů v Havelské ulici. Zde je ovšem složitější a finančně náročnější připravit podmínky pro stromy, aby zde vydržely dlouhodobě,“ uvedla radní Klasnová.

Pokud se bude nějaký strom kácet, bude to podle ní čistě ze zdravotních důvodů. Už teď ví o jednom javoru v parku Holubička a jerlínu ve Vrchlického sadech, které půjdou kvůli špatnému stavu k zemi.

Rozsáhlejší parkové úpravy první městská část na jaro neplánuje. Nedávno došlo k revitalizaci parku na Klárově, v Cihelné a Kampě – Odkolkovské zahradě. Dojde k vyhrabání a přihnojení trávníků a keřových skupin. Během zimy byly provedeny zdravotní a výchovné řezy s pomocí plošiny. „I nadále se budeme snažit dílčími zásahy zlepšovat svěřenou zeleň například dosadbou či mulčováním,“ podotkla Klasnová.

„Velmi se těšíme na probuzení cibulovin a trvalek v Odkolkovské zahradě a na Klárově. Osazení betonových váz je i letos samozřejmostí,“ podotkla.

V rámci mobiliáře dochází v historickém centru průběžně k opravě a doplňování. Ročně se vymění stovky prken – výdřev na lavičkách a plechových vložek do košů. V letošním roce se ale plánuje i celková obnova laviček ve Františkánské zahradě. Pokud vše půjde dobře, na podzim dojde i na lavičky ve Vojanových sadech.

Podle Klasnové dojde k automatizaci závlahy na Alšově nábřeží na straně u Rudolfina. Momentálně městská část připravuje výběrové řízení na servis závlah.

Praha 1 má v rámci uzavřené smlouvy zajištěnou běžnou údržbu zeleně. Nad rámec smlouvy jsou objednávány zejména výsadby stromů, zdravotní řezy z plošiny, cibuloviny, mulč a nezbytné kácení. Částka by neměla přesáhnout 400 tisíc korun.

„Důvodem je i skutečnost, že jsou všechny zásahy během roku dělány průběžně a mimořádných událostí je tedy minimum,“ dodala radní Klasnová.


Autor: Jan Puci

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

14. dubna 2024 v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

13. dubna 2024 v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

13. dubna 2024 v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Další články
Nahoru