Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - jasno 3°C
Pátek 23. 2. 2024
Svátek má Svatopluk
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ve filmovém muzeu je nová instalace, k zážitku ve virtuální realitě vedou kilometry provázků
Pro sledování filmu jsou návštěvníci výstavy zavedeni do místnosti, kde díky interaktivní instalaci zapojí všechny smysly. Foto: Tomáš Jakubec

Ve filmovém muzeu je nová instalace, k zážitku ve virtuální realitě vedou kilometry provázků

Od pátku 17. března je v Národním filmovém muzeu NaFilM v Jungmannově ulici k vidění instalace, v níž mohou návštěvníci zažít první český film ve virtuální realitě Tmání. K netradičnímu filmovému zážitku ve virtuální realitě diváky zavede 12 kilometrů provázků, které zaplnily promítací místnost. Informovala o tom kurátorka a zakladatelka muzea Adéla Mrázová. Projekce budou dostupné po předchozí registraci kdykoliv během otevírací doby muzea až do 30. září.

Autobiografický film režiséra Ondřeje Moravce skrze nové médium dává divákům možnost nahlédnout, co se odehrává v hlavě člověka, který se vyrovnává se svými vnitřními démony. 

Aby diváci mohli vidět samotný film, budou zavedeni do speciálně upravené projekční místnosti, kde díky interaktivní instalaci zapojí všechny smysly. Snímek ve virtuální realitě, který vyžaduje i divákovu interakci, tak bude obohacený o nový hmatový vjem, který umocní jeho zážitek před začátkem filmu, ale i v jeho průběhu. 

Autorkou unikátní instalace se stala filmová scénografka a architektka Magdaléna Nováková, s níž autoři muzea spolupracují od jeho založení. „Taktilním pojetím celé místnosti jsme chtěli rozšířit svět virtuální reality do okolního prostředí. Jednak nás od počátku baví propojovat analogová a digitální média, ale i samotné pojetí odkazuje k filmovému zážitku při sledování Tmání. Všudypřítomné provazy visící ze stropu vybízí k dotyku, stejně jako se divák může dotknout virtuálního světa hlavního hrdiny. Navíc jsou velmi příjemné a procházet jimi má uklidňující až konejšivý účinek,“ sdělila zakladatelka muzea Mrázová. 

Autoři muzea nepracují s médiem virtuální reality poprvé. Již od roku 2016 je tato technologie součástí stálé expozice, díky níž mohou návštěvníci poznat, jak prožívali diváci rané filmy před více než sto lety. Tato část expozice rovněž poukazuje na počátky konceptu virtuální reality, které překvapivě sahají až do roku 1904. 

„Uvedením Tmání chceme poukázat na to, že historii i současnost filmu nelze oddělovat, jedná se o dynamické médium, které se neustále vyvíjí a proměňuje. Stejně tak vnímáme i roli našeho filmového muzea. Inovativním způsobem vzdělává o českém filmu, ale vytváří i zázemí pro tvůrce, kteří překračují zažité hranice vnímání filmů a jejich distribuce. Chceme oslovovat mladé autory, kteří navazují na nejlepší tradice české kinematografie jako výtvarnice Tmání Bára Anna Stejskalová, jejíž pásmo krátkých animovaných filmů připravujeme,“ řekl spoluzakladatel muzea a filmový historik Jakub Jiřiště.

Tmání je autobiografický animovaný film, který využívá virtuální realitu k zobrazení autentických zážitků mladého člověka s depresí. Spolu s ním divák prochází interaktivním příběhem, v němž může hlavnímu hrdinovi doslova podat pomocnou ruku a také využít léčebnou sílu svého hlasu. Snímek režiséra Ondřeje Moravce, výtvarnice Báry Anny Stejskalové a producentky Hany Blaha Šilarové byl ve světové premiéře uveden na prestižním festivalu v Benátkách v sekci věnované filmům ve virtuální realitě.

Zároveň se jedná o první český film vytvořený pro toto médium, který byl podpořen Státním fondem kinematografie a získal nominaci na Českého lva v kategorii Nejlepší animovaný film. Zástupci české filmové a televizní akademie tak poprvé nominovali na prestižní ocenění snímek výhradně určený pro virtuální realitu.

V pátek 31. března se od 18 hodin v muzeu NaFilM uskuteční přednáška s debatou ze série Fresh Eye s tématem Obraz versus nemocná duše. Během programu vystoupí režisér filmu Ondřej Moravec a další odborníci, kteří se věnují audiovizuálnímu umění a jeho vlivu na léčbu duševních nemocí. 


Autor: puc

Pidirevue v Praze 15

Dnes v 09:29

Představení ochotnického divadla seniorů Poslední vlastenecké divadelní je plné známých a oblíbených skladeb od skladatelů Hašlera a Ježka a také z divadla Semafor.

Taneční a divadelní Bazaar Festival má 10 let

21. února 2024 v 10:56

Bazaar Festival slaví 10 let a ke svému výročí pozval na českou divadelní a taneční scénu mladší generaci umělců a umělkyň ze střední a východní Evropy, kteří kladou důraz nejen na výsledné dílo, ale především na samotnou praxi. Tématem letošního ročníku proto jsou odvážné praxe. Zažít je na...

Výstava Kameramani v Portheimce

21. února 2024 v 09:30

Galerie Portheimka od 21. února do 17. března hostí známé české filmové a televizní kameramany v trochu jiné roli, než je známe. Mistři filmové tvorby vás zavedou do světa, který přináší nevšední umělecký zážitek. Ne prostřednictvím filmových okének, ale skrze...

S knihovnou do virtuální reality

21. února 2024 v 07:03

Městská knihovna v Praze zve na konferenci o virtuální realitě (VR), která se bude konat 4. března od 15 hodin v pobočce Petřiny (U Petřin 1/2511, Praha 6). Nabídne workshopy a tematické přednášky významných osobností české VR scény. 

Winternitzova vila: Kukal Quartet

20. února 2024 v 15:00

Ve čtvrtek 7. března se můžete ve Winternitzově vile těšit na vystoupení Kukal Quartet.

Balady o polích a horách

20. února 2024 v 15:00

Slovenský institut v Praze zve na vernisáž výstavy v kurátorské koncepci českého galeristy Jana Čejky, na níž představí svá díla spjata s krajinou tří významní slovenští umělci – malíři Tomáš Žemla a Rastislav Podoba a sochař Andrej Haršány.

Hudba na hradbách: Petr Beneš Quartet

19. února 2024 v 09:01

Praha 2 vstoupila do dvanáctého ročníku koncertů na Bastionu. Koncerty se konají v Bastion Prague Restaurant, věnovány jsou převážně jazzu a vstupenky na ně jsou k dispozici v prodejní síti GoOut. Od ledna do června uslyšíte šest koncertů.

Výstava: Magie umění

18. února 2024 v 11:14

Od 20. března si budete moci v Galerii v přízemí Novoměstské radnice v Praze 2 prohlédnout díla členů Spolku pražských výtvarných umělců.

Dvojka kulturní zve do Galerie Prostora

17. února 2024 ve 13:42

Galerie Prostora pokračuje v prezentaci sbírek současných vizuálních umělců – nová výstava s názvem Nedobrovolný sběratel v únoru představí vizuálního umělce Martina Poláka. Výstava neukazuje vlastní dílo autora, ale obrazy a jiné předměty jiných, převážně současných umělců, které...

Stanislav Pokorný: Fotografie

17. února 2024 v 10:46

V Galerii 9 se do 29. února koná výstava fotografií Stanislava Pokorného.

Veronika Zapletalová: Domy...?

17. února 2024 v 06:21

Ve čtvrtek 22.února se v 18 hodin v Kavárně Mlýnská koná vernisáž výstavy maleb Veroniky Zapletalové. Výstavu zahájí Josef Vomáčka.

Březnové tipy z Divadla Viola

16. února 2024 v 10:32

Milovníky typického anglického černého humoru a také ty, kteří už někdy absolvovali výběrové řízení, 4. března od 20 hodin zaručeně pobaví Smluvní vztahy. Hra úspěšného a uznávaného britského divadelníka Mika Bartletta s Danou Černou (Nadřízená) a Janou Strykovou (Emma) se ve velké nadsázce, ale...

Jarní koncert v Praze 4: Masopuste Masopuste

15. února 2024 v 08:00

Radnice Prahy 4 zve na Jarní koncerty na radnici. Od 22. února, každý měsíc vždy ve čtvrtek, můžete slyšet lidové písničky, smyčce nebo klavír. 

Festival Věčná naděje 2024

15. února 2024 v 07:40

Sedmý ročník festivalu Věčná naděje zahájí 21. února PKF – Prague Philharmonia s klarinetistkou Annou Paulovou pod vedením dirigenta Roberta Kružíka v kostele sv. Šimona a Judy. Od února do dubna festivalová pódia přivítají Bennewitzovo kvarteto, Bellu Adamovou, Igora Ardaševa či Dětskou...

Další články
Nahoru