
Ve filmovém muzeu je nová instalace, k zážitku ve virtuální realitě vedou kilometry provázků
20. března 2023 10:23
Autobiografický film režiséra Ondřeje Moravce skrze nové médium dává divákům možnost nahlédnout, co se odehrává v hlavě člověka, který se vyrovnává se svými vnitřními démony.
Aby diváci mohli vidět samotný film, budou zavedeni do speciálně upravené projekční místnosti, kde díky interaktivní instalaci zapojí všechny smysly. Snímek ve virtuální realitě, který vyžaduje i divákovu interakci, tak bude obohacený o nový hmatový vjem, který umocní jeho zážitek před začátkem filmu, ale i v jeho průběhu.
Autorkou unikátní instalace se stala filmová scénografka a architektka Magdaléna Nováková, s níž autoři muzea spolupracují od jeho založení. „Taktilním pojetím celé místnosti jsme chtěli rozšířit svět virtuální reality do okolního prostředí. Jednak nás od počátku baví propojovat analogová a digitální média, ale i samotné pojetí odkazuje k filmovému zážitku při sledování Tmání. Všudypřítomné provazy visící ze stropu vybízí k dotyku, stejně jako se divák může dotknout virtuálního světa hlavního hrdiny. Navíc jsou velmi příjemné a procházet jimi má uklidňující až konejšivý účinek,“ sdělila zakladatelka muzea Mrázová.
Autoři muzea nepracují s médiem virtuální reality poprvé. Již od roku 2016 je tato technologie součástí stálé expozice, díky níž mohou návštěvníci poznat, jak prožívali diváci rané filmy před více než sto lety. Tato část expozice rovněž poukazuje na počátky konceptu virtuální reality, které překvapivě sahají až do roku 1904.
„Uvedením Tmání chceme poukázat na to, že historii i současnost filmu nelze oddělovat, jedná se o dynamické médium, které se neustále vyvíjí a proměňuje. Stejně tak vnímáme i roli našeho filmového muzea. Inovativním způsobem vzdělává o českém filmu, ale vytváří i zázemí pro tvůrce, kteří překračují zažité hranice vnímání filmů a jejich distribuce. Chceme oslovovat mladé autory, kteří navazují na nejlepší tradice české kinematografie jako výtvarnice Tmání Bára Anna Stejskalová, jejíž pásmo krátkých animovaných filmů připravujeme,“ řekl spoluzakladatel muzea a filmový historik Jakub Jiřiště.
Tmání je autobiografický animovaný film, který využívá virtuální realitu k zobrazení autentických zážitků mladého člověka s depresí. Spolu s ním divák prochází interaktivním příběhem, v němž může hlavnímu hrdinovi doslova podat pomocnou ruku a také využít léčebnou sílu svého hlasu. Snímek režiséra Ondřeje Moravce, výtvarnice Báry Anny Stejskalové a producentky Hany Blaha Šilarové byl ve světové premiéře uveden na prestižním festivalu v Benátkách v sekci věnované filmům ve virtuální realitě.
Zároveň se jedná o první český film vytvořený pro toto médium, který byl podpořen Státním fondem kinematografie a získal nominaci na Českého lva v kategorii Nejlepší animovaný film. Zástupci české filmové a televizní akademie tak poprvé nominovali na prestižní ocenění snímek výhradně určený pro virtuální realitu.
V pátek 31. března se od 18 hodin v muzeu NaFilM uskuteční přednáška s debatou ze série Fresh Eye s tématem Obraz versus nemocná duše. Během programu vystoupí režisér filmu Ondřej Moravec a další odborníci, kteří se věnují audiovizuálnímu umění a jeho vlivu na léčbu duševních nemocí.