dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Pražská doprava

Včera ráno začal fungovat nový vyhrazený pruh pro autobusy

Včera ráno začal na Strakonické ulici směrem do centra fungovat nový vyhrazený pruh pro autobusy, který vznikl ze zdejšího odstavného pruhu v délce jednoho kilometru. Autobusům Pražské integrované dopravy od Zbraslavi, Mníšku pod Brdy i Davle, ale také dálkovým spojům od Příbrami, Písku či Strakonic, se tak zkrátí čekání v kolonách, které se každé ráno táhnou Strakonickou ulicí a dosahují délky několika kilometrů.

Nový autobusový pruh nijak neomezuje ostatní automobily, je vyznačen v celé délce zdejšího odstavného pruhu od Lahoviček až po Velkou Chuchli a celkem měří přesně 960 metrů.

„Problémy autobusů na Strakonické to úplně nevyřeší, ale rozhodně tento pruh pomůže. Autobusy projedou nově tento úsek za necelou minutu, místo sedmiminutového poskakování v koloně," říká specialista ROPID na preferenci veřejné dopravy Tomáš Prousek. „V delším úseku bohužel nebylo možné pruh vyznačit, využili jsme maximálně prostor, který jsme měli. V dalších místech existuje už jen jediné řešení – rozšířit Strakonickou o dva metry, aby vznikl třetí pruh pro autobusy, a to není možné udělat přes noc. Problematický úsek od Lahovického mostu až po most Barrandovský měří 5,8 km, aktuálně se nám podařilo vyznačit autobusové pruhy v délce 1,8 kilometru."

Vyhrazený pruh mohou využívat autobusy, jízdní kola, vozidla taxislužby, integrovaného záchranného systému i městské policie. V ranní špičce po Strakonické projede za hodinu cca 70 autobusových spojů Pražské integrované dopravy, které přepravují téměř 4000 cestujících. Průměrná rychlost, kterou se pohybují auta stojící v koloně, je zde cca 10 km/h.


Další články
Nahoru